İş sağlığı ve güvenliği tartışmaları alevlendi!

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.53

7.67

$

6.75

İş sağlığı ve güvenliği tartışmaları alevlendi!

İş sağlığı ve güvenliği tartışmaları alevlendi!

Ülkemizde iş kazaları, alınan önlemlerin yetersiz olması nedeniyle sık sık yaşanıyor. Önceki gece Haspolat'ta bir inşaatta meydana gelen iş kazasında Vietnam uyruklu işçi Chan Senvars iş makinasının altında kalarak bacağını kaybetti. Bu olayla, 2008 yılında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın işçi, işveren ve devlet kurumları tarafından ne kadar uygulandığı tartışmalarını alevlendirdi.

İş sağlığı ve güvenliği tartışmaları alevlendi!
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası Özel

Yaşanan kazanın geceyarısından sonra 1:30'da gerçekleştiğini ifade eden Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Mehmet Seyis, "Belli ki işçi gün içinde işe başlatıldı, gece yarılarına kadar çalıştırıldı. Dolayısıyla işçinin işverimi de dikkati de azaldı" dedi.

Çalışma Bakanlığını konuyla ilgili açıklama yapmaya çağıran Seyis, bu işçinin gün içinde kaç saat çalıştırıldığı, çalışma izni olup olmadığı konularında bilgi verilmesi gerektiğini söyledi.

SEYİS: "HİÇBİRŞEY İNSAN CANINDAN DAHA DEĞERLİ DEĞİLDİR!"

Seyis, devletin işyerlerini düzenli olarak denetlemesi, işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarının gereklerini uygulatması gerektiğini söyleyerek, malzeme ve güvenlik tedbirlerini sağlamayan işyerlerinde işin durdurulması gerektiğini vurguladı.

Yaralanan işçiye çalışma izni olsun veya olmasın, sahip çıkılması gerektiğini belirten Seyis, "Hiçbirşey insan canından daha değerli değildir" dedi.

ÖNDEROL: "İŞVEREN, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURALLARINI YERİNE GETİRMEYİ MALİ KÜLFET OLARAK GÖRÜYOR!"

Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol, Çalışma Dairesi Müfettişleri'nin işçiyi ve işvereni ziyaret ettiğini ve konuyla ilgili tahkikatın başlatıldığını söyledi.

Kazanın Tüfekçi LTD'e ait inşaatta yaşandığını anlatan Önderol, işverenleri, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kurallarını yerine getirmeyi mali külfet olarak gördüklerinden dolayı eleştirdi.

Çalışma Dairesi'nin gerekli denetimleri yapma konusunda yetersiz kaldığını söyleyen Önderol, "Denetimlerde kaçak işçilere ağırlık veriliyor. Geçtiğimiz ay 6 müfettişi iş sağlığı ve güvenliği konusunda hizmetiçi eğitime gönderdik. Umarım ki yeni hükümet döneminde iş sağlığı ve güvenliği konusundaki denetimler artacak" ifadelerini kullandı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TOPLUM Haberleri