TOPLUM
okuma süresi: 4 dak.

SOS Çocukköyü Derneği şiddet iddialarını yanıtladı

SOS Çocukköyü Derneği şiddet iddialarını yanıtladı

SOS Çocukköyü Derneği, SOS Çocukköyü'nde şiddet olduğuna dair çeşitli medya organlarında çıkan haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Dernek, ağır davranış bozukluğu gösteren çocuklara bakım vermek üzere acil bir Rehabilitasyon Merkezi kurulması için yetkilileri de göreve çağırdı.

Yayın Tarihi: 19/08/13 18:37
okuma süresi: 4 dak.
SOS Çocukköyü Derneği şiddet iddialarını yanıtladı
A- A A+


SOS Çocukköyü Derneği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"16/08/2013 tarihinde farklı medya organlarında yer alan SOS Çocukköyü Derneği'ne yönelik haberlere ilişkin açıklamamız aşağıdadır:

SOS Çocukköyü Derneği olarak, kurulduğu ilk günden bu yana aile temelli bakım ile çocuklarımıza sevgi dolu bir yuva kurmak için çalışmaktayız. Kurumumuz çatısı altında çalışan her profesyonelimiz çocuklarımızın kendi kendine yeten toplumuna hizmet verebilecek bireyler haline getirmek için çalışmaktadır. Hem mali hem de bakım modeli açısından, uygulamalarımızda şeffaflık ve profesyonellikten asla vazgeçmeyen Kurumumuz; yaptığı tüm müdahaleleri Çocuk Haklarının korunması çerçevesinde, çocukların iyiliğini gözeterek profesyonelce yerine getirmektedir.

SOS Çocukköyü Derneği, koruma altına aldığı tüm çocuklara kurumumuza ait 12 aile evinde profesyonel anne ve teyzelerle hizmet verirken, köy müdürümüz ise çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu güvenilir bir baba modeli ile sadece Kurum bakımında kaldıkları sürede değil; hayat boyu destek elini uzatmaktadır.

SOS Çocukköyü Derneği, Devletin koruma altına aldığı çocuklara bakım hizmeti veren bir sivil toplum örgütüdür. Devlet, çocukları; Sosyal Hizmetler Dairesi aracılığı ile ebeveynlik kapasitesi yetersiz olan ailelerden, ihmal ve istismardan uzak daha nitelikli bir bakım almak üzere kurumumuza yerleştirmektedir. Kurumda tüm çocuklar bakım süresince kendi biyolojik aileleri ile bağlarının kopartılmaması ve ailenin güçlendirilerek, çocukların kendi aileleri yanına dönmesi için çalışmalar da sürdürülmektedir. Bu bağlamda basında yer alan haberde bahse konu çocuklarımızın ve kurumumuzun daha fazla zarara uğramaması için basın açıklaması yapmanın gerekliliği inanmaktayız.

Bugüne kadar bize inanan, destek veren tüm kamuoyuna Kurumumuzda yapılan tüm müdahalelerin çocuğun yararına kabul edilebilir profesyonel davranış çerçevesinde yapıldığı ve bahse konu haberde gerçeklerin çarptırıldığını açıklamanın bir gereklilik olduğuna inanıyoruz. Bizler sadece ve sadece çocuklarımızın iyiliği için çalışmakta ve yaptığımız müdahalelerde daima ilgili Doktor, Psikiyatrist, Psikolog ve diğer uzmanların görüş ve kararları doğrultusunda çalışmalarımızı yerine getirmekteyiz.

SOS Çocukköyü Derneği; Çocuk Koruma Politikası ile kurumda her türlü ihmal ve istismarın önlenmesi için hem önlemlerin alındığı hem de olası bir durumda ivedilikle yaptırımların uygulandığı bir kurumdur.

SOS Çocukköyü Derneği, ağır davranış bozukluğu gösteren çocuklara bakım vermek üzere ülkemizde acil bir Rehabilitasyon Merkezi'ne duyulan ihtiyacı daha önce de ilgili raporlarında tüm ilgili kurum ve kuruluşlara bildirmiştir. Bu bağlamda, bu çocukların topluma kazandırılması için ilgili yetkililerin acil olarak önlem alması gerekmektedir.

Son olarak, çeşitli medya organlarında çıkan haberin gerçeği yansıtmadığını ve Kurumumuzda söz konusu iddiaların asla gerçekleşmesinin mümkün olmadığını vurgulamak isteriz. Tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz."

İlgili Haber:

SOS Çocukköyü'nde şiddet iddiası!

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.