Uluboy: "Çocuklarınızı bu haberlerden ve yorumlardan uzak tutunuz!"

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.61

7.78

$

6.86

Uluboy: "Çocuklarınızı bu haberlerden ve yorumlardan uzak tutunuz!"

Uluboy: "Çocuklarınızı bu haberlerden ve yorumlardan uzak tutunuz!"

Uzman Psikolog Ziliha Uluboy, dün tüm ülkeyi yasa boğan, bir annenin 7 yaşındaki oğlunu bıçaklayarak öldürmesi olayının ardından çok önemli uyarılarda bulundu.

Uluboy: "Çocuklarınızı bu haberlerden ve yorumlardan uzak tutunuz!"
A- A A+
Kıbrıs Postası – Sosyal Medya

Uzman Psikolog Ziliha Uluboy, yaşanan olay üzerine sosyal medyadan uyarılarda bulundu. Özellikle çocukların bu haberler ve yorumlardan uzak tutulması gerektiğine değinen Uluboy, olayı öğrenip sorgulayan çocukların ise yanlış yönlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Uluboy paylaşımında bu olayın çocukların yanında konuşulmaması ve yorum yapılmaması gerektiğini söyleyerek "Çocuğun zihnindeki annenin korumacılığı, şevkati, annem bana zarar vermez, beni koşulsuz sever temeli sarsılmış olabilir veya bunları sorgular hale gelmiş olabilir. Yaşanan olayı sorguluyor olabilir. Size tekrar tekrar "anne beni seviyor musun?" gibi sorular sorma ihtiyacı olabilir, usanmadan onu sevdiğinizi söyleyin" şekinde uyarılarda bulundu.

Uzman Psikolog Uluboy'un paylaşımı şöyle:

"Gönyeli'de 7 yaşındaki bir çocuğun annesi tarafından ölüdürülmesi, dedesinin buna dayanamayarak vefat etmesi ülkede toplumsal bir travmaya neden olmuştur.

Yaşanan olayı biz yetişkinler zihnimizde bir yere oturtamazken çocuklar nasıl etkileniyor?

Çocuğun mahalle arkadaşları, sınıf arkadaşları, okulundaki çocuklar, basından ve sosyal medyadan olayı tekrar tekrar okuyan çocuklar için ne yapmalıyız?

Öncelikle olabildiğince çocukları bu haberden ve yorumlarından uzak tutmaya çalışın. Yanlarında konuşmayın ve yorum yapmayın.

Çocuğun zihnindeki annenin korumacılığı, şevkati, annem bana zarar vermez, beni koşulsuz sever temeli sarsılmış olabilir veya bunları sorgular hale gelmiş olabilir. Yaşanan olayı sorguluyor olabilir. Size tekrar tekrar "anne beni seviyor musun?" gibi sorular sorma ihtiyacı olabilir, usanmadan onu sevdiğinizi söyleyin.

"Üzüldün mü", "korktun mu" gibi sorularla duygularını ve düşüncelerini ifade etmesine yardımcı olun. Çocuklar yetişkinler gibi kendilerini ifade etmeyi iyi beceremeyebilir.

Çocuklar anne babanın tartışmasını bile kendilerine bağlar. Annesinin çocuğu yaramazlık yaptğı için öldürdüğünü düşünme ihtimalleri yüksektir. Okulda ve evde çocuklara kendilerini ifade etmeye fırsatlar yaratın. Oyunlarla, çizecekleri resimlerle duygu ve düşüncelerini dışa vurabilirler. Nasıl bir yardıma ihtiyacı varsa ona o yönde destek olmak gerekir.

Vefat eden çocuk, çocuğunuzun arkadaşı ise ona elveda demesine yardım edin, imkan tanıyın.

Soracağı sorularına açık ve net cevaplar verin.

Nasıl davranacağınız konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız, çocuğunuzun bu olaydan etkilendiğini düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TOPLUM Haberleri