"İnsan Ticareti Mağdurları İçin Adalet" projesi açılış etkinliği, 30 Temmuz'da

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.58

7.64

$

6.77

"İnsan Ticareti Mağdurları İçin Adalet" projesi açılış etkinliği, 30 Temmuz'da

"İnsan Ticareti Mağdurları İçin Adalet" projesi açılış etkinliği, 30 Temmuz'da

"İnsan Ticareti Mağdurları İçin Adalet" projesi açılış etkinliği, 30 Temmuz Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü'nde gerçekleşiyor.

"İnsan Ticareti Mağdurları İçin Adalet" projesi açılış etkinliği, 30 Temmuz'da
banner
A- A A+
Kıbrıs Türk Barolar Birliği ve Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı işbirliğiyle uygulanacak olan "İnsan Ticareti Mağdurları İçin Adalet" (İnsan Ticaretine Karşı Yasal Değişiklikler ve Adli Yardım) isimli projenin açılış etkinliği 30 Temmuz Salı, Dünya İnsan Ticareti ile Mücadele Günü'nde 18:30 – 20:30 saatleri arasında Kıbrıs Türk Barolar Birliği'nde gerçekleşiyor.

Avrupa Birliği tarafından İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan ve 08 Mayıs 2019 tarihinde yürürlüğe giren proje, toplam 140,121€ bütçe ile 2 yıl sürecek. Projeyerel mevzuatların iyileştirilmesi ve kapasite gelişimi üzerine odaklanarak Kıbrıs'ın kuzey kesimindeki insan ticaretini önleme çabalarına katkı sağlayacak. Proje kapsamında öncelikle, insan ticareti ile mücadele hakkındaki tüm yerel mevzuat ve kaynaklar (tüzük, yasal metin, ikincil veya üçüncül yasal metinler vb.) detaylı olarak taranarak boşluk analizi yapılacak. Boşluk analizi raporunun hazırlanmasının ardından, mevcut tüzükler veya yasa kapsamında çıkarılabilecek tüzükler belirlenerek bu tüzüklerde yasal iyileştirme çalışmaları yapılacak ve daha sonrasında ilgili tüzüklerin geçmesi ve ilgili yasalarda iyileştirme çalışmaları yapılması üzerine lobi çalışmaları yürütülecek. İnsan Ticareti Mağdurları İçin Adalet Projesi; avukatlara, yargıç ve savcılara, yasa koyucular, uygulayıcılar ve ilgili diğer yerel organlara ulaşarak yasal ve uygulama çerçevesini geliştirmek adına;panel, çalıştay ve eğitimler düzenlemeyi hedefliyor. Bir diğer yandan, Pilot Adli Yardım Destek Programı kapsamında kurulacak yardım masası ve telefon destek hattı ile insan ticareti mağdurlarına adli yardım verilecek.

Proje uygulama ekibi tarafından yapılan açıklamada, insan ticareti konusunun hassasiyeti vurgulanarak tüm paydaşların ve yerel organların desteğinin büyük önem taşıdığı ve projenin sürdürülebilir olması adına; proje boyunca (24 ay) ve sonrasında bu konuda çalışan diğer sivil toplum örgütleri ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde çalışılmanın önemine vurgu yapıldı.

Projeye ilişkin daha fazla bilgiye ulaşmak için itkayprojesi@gmail.com adresinden proje ekibine ulaşılabilinir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TOPLUM Haberleri