Dini liderler: "Şimdi gerçek dayanışma, merhamet ve birlik zamanıdır"

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.49

7.58

$

6.81

Dini liderler: “Şimdi gerçek dayanışma, merhamet ve birlik zamanıdır”

Dini liderler: “Şimdi gerçek dayanışma, merhamet ve birlik zamanıdır”

Kıbrıs’ın dini liderleritarafından yapılan ortak bir açıklamada, “Şimdi gerçek dayanışma, merhamet ve birlik zamanıdır” vurgusu yapıldı.

Dini liderler: “Şimdi gerçek dayanışma, merhamet ve birlik zamanıdır”
banner
A- A A+

Kıbrıs’ın dini liderleri tarafından yapılan ortak bir açıklamada, yaşadığımız zamanın “gerçek dayanışma, merhamet ve birlik zamanı” olduğu "zorlukların birlikte üstesinden gelmek için duacı" oldukları belirtildi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde: “Biz, Kıbrıs’ın Dini Liderleri, Paskalya ve Ramazan’ın ruhuna uygun şekilde bir araya geliyoruz! Kıbrıs Barış Sürecinin Dini Yolu olarak birlikte çalışmaya başladığımızdan bu yana ilk kez fiziksel olarak ayrı düştük.

On yıldır ilk kez bizzat bir araya gelemiyoruz. Kendi topluluğumuz içinde ve topluluklarımız arasında uygulamadaki hareket kısıtlamalarıyla birlikte, canlarımızı korumak, hasta ve savunmasız kişiler için özverili bir şekilde çabalayan sağlık çalışanları üzerinde lüzumsuz bir yük oluşturmamak adına evlerimizde kalmamız istendi.

Bunun bir diğer anlamı ise,  topluluklarımızın birbirinden ayrı düşmesi ve aile  üyelerinin  ebedi  istirahatine  çekildiği kabristanlardan ve ibadet hanelerinden uzak kalınmasıdır.

Tanrı’nın  lütfuyla,  biz  Kıbrıs’ın  Dini  Liderleri,  fiziksel  olarak  ayrı  olmamıza  rağmen  bir  arada olabildiğimiz  için  müteşekkiriz.

Bu, 2011 yılından  beri  durdurak  bilmeden  işbirliğinde  bulunarak kurduğumuz ve geliştirdiğimiz güven ortamı sayesinde gerçekleşti.

Topluluklarımızın, özellikle de toplumumuzdaki en savunmasız grupların, fakir, ötekileştirilmiş ve evsizlerin çektiği sıkıntıları yüreğimizde hissediyor ve bunlara tanık oluyoruz.

Nerede yaşadığımız ve hangi topluluğa ait olduğumuz önemli değil, yaşadığımız güvensizlik ortamı, korkular ve acı hep aynı.

Pandemi ortamında ada  genelinde  yapılan  fedakarlıklara  cevaben  alınan  katı  tedbirlerin  boşuna olmamasından dolayı minnettarız. Kıbrıslılar, toplu yaşam kaybından kaçınarak virüsü kontrol altında tutmayı başardılar.

Bu bağlamda,  müminlerimizi,  devlet  sağlık  otoritelerinin  direktiflerine  uymaya devam etmeye ve devlet yetkililerini, sokağa çıkma kısıtlamalarının sona ermesinden sonra ada çapında yapılacaklar konusunda verilecek yanıtı güçlendirmeye davet ediyoruz. Ben-merkezli olma, kayıtsızlık, bölünme ve unutkanlık zamanı değil. Bu, gerçek dayanışma, merhamet ve birlik zamanıdır.

Açgözlülük, eşitsizlik, tükenmişlik, fakirleşme, nesep, kopukluk, karışıklık, öfke, istifleme ve nefretin üstesinden gelmenin yollarını düşünme ve bulma fırsatıdır. Herkesin doğaya ve içindeki tüm yaşama saygı duyması için bu yaşananlar bir vesiledir.

Salgın hastalığın en fazla vurduğu kesimler ve hastalara özverili bir şekilde yardım eden ve onlara bakan kişiler ve herkes için daha iyi bir yarın için dua edelim.

Kıbrıslıların geçmişin acı anılarını sağaltmaları ve zorluklarımızı bir arada çözmek üzere çalışmaları için var gücümüzle dua ediyoruz”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TOPLUM Haberleri