İstanbul Sözleşmesi'nden çekileceğini açıklayan Polonya'da protesto gösterileri

loading
6 Ağustos, Perşembe
£

9.48

8.55

$

7.21

İstanbul Sözleşmesi'nden çekileceğini açıklayan Polonya'da protesto gösterileri

İstanbul Sözleşmesi'nden çekileceğini açıklayan Polonya'da protesto gösterileri

AB üyesi Polonya'daki koyu Katolik-aşırı milliyetçi hükümet, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını açıklarken, öncülleri gibi 'LGBT'yi güçlendirdiği' savını ileri sürdü.

İstanbul Sözleşmesi'nden çekileceğini açıklayan Polonya'da protesto gösterileri
A- A A+

Basına göre AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın parti kurmaylarına ilkin "Çalışıp, gözden geçirin. Halk istiyorsa kaldırın" dediği, ardından 'Türkiye'nin Bulgaristan, Hırvatistan ve Macaristan’ın eşcinselliği teşvik ettiği gerekçesiyle çekilmesini örnek alması gerektiğini' söylediği İstanbul Sözleşmesi'ne karşı bir adım da Polonya'dan geldi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Polonya'nın aşırı muhafazakar-milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) hükümeti, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını açıklarken daha önce çekilenlerle aynı savı ileri sürdü.

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme adımlarını gelecek hafta atmaya başlayacaklarını duyuran Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro, "Sözleşmenin kadına yönelik şiddetle mücadele hükümlerini kabul ediyoruz. Ancak ideolojik unsurları reddediyoruz. Biyolojik cinsiyete karşı sosyo-kültürel cinsiyet dayatılıyor" dedi.

'Sözleşmenin okullarda çocuklara cinsiyet kavramının biyolojinin ötesinde sosyal ve kültürel boyutlarının da olduğunun öğretilmesini gerektirdiğini, biyolojik cinsiyetin öğretilmesini talep eden ebeveynlerin haklarının ihlal ettiğini, bu gibi ideolojik unsurlarını zararlı bulduklarını' söyleyen Ziobro, ülkedeki iç hukukun kadınları şiddetten korumak için yeterli olduğunu savundu.

Öncülük yapan ülkeye ve imzalandığı yere atıfla İstanbul Sözleşmesi denilen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden çekilme açıklaması, Polonya çapında protesto gösterileriyle karşılandı.

'KADINA ŞİDDETİ YASALLAŞTIRACAKLAR'

Başkent Varşova ve diğer şehirlerde başını kadınların çektiği on binlerce kişi 'Kadın Grevi' sloganıyla sokaklara döküldü.

"PiS kadınların cehennemidir" yazılı pankartlar açtığı protestonun organizatörlerinden olan Marta Lempart, "Amaç ev içi şiddeti, kadına şiddeti yasallaştırmak" dedi.

"Kadınlara karşı değil virüse karşı savaş" gibi sloganlar atan protestocular, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme yanlısı bir derneğin merkezine yürüdü.

HEM LGBT+ HAKLARINA HEM KOMÜNİZME DÜŞMAN

Muhalifleri tarafından demokrasi düşmanlığıyla eleştirilen PiS, LGBT+, kadın hakları ve kürtaj karşıtı politikalarıyla da tanınıyor.

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, 'LGBT+ haklarının komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji' olduğunu savunduğu, Polonya anayasasına eşcinsel çiftlerin evlat edinmesini engelleme vaadinde bulunduğu kampanyayla bu ay ikinci kez göreve seçildi.

KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI EN ÖNEMLİ ARAÇ

11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açılan sözleşmeyi imzalayan ve onaylayan ilk ülke Türkiye olmuştu.

Kadın hakları örgütlerinin Türkiye'de tam manasıyla uygulanmadığını söylediği sözleşme, son olarak Pınar Gültekin cinayetiyle birlikte yeniden gündeme geldi ve sosyal medyada #İstanbulSözleşmesiYaşatır etiketiyle desteklendi.

'TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN YAYILMASI, CİNSEL YÖNELİM TEMELLİ AYRIMCILIK YAPILMAMASI'

'Toplumsal cinsiyet eşitliğini bütün topluma başta eğitim yoluyla olmak üzere yayılmasını' öngören sözleşme, tarafların her türlü şiddet eylemini ve ayrımcılığı önleyecek gerekli yasal ve diğer tedbirleri almasını zorunlu kılıyor, kadınları güçlendirecek faaliyetlerin yaygınlaştırılmasını istiyor. Taraflara, ulusal anayasalarına veya ilgili diğer mevzuata kadın erkek eşitliği ilkesini dahil etme ve bu ilkenin uygulanmasını sağlama, kadınlara karşı ayrımcılığı yasaklama ve kadınlara karşı ayrımcılık yapan yasa ile uygulamaları yürürlükten kaldırma zorunluluğu getiriyor. Sözleşme hükümleri uygulanırken, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasi veya başka tür görüş, medeni hal, göçmen veya mülteci statüsü v.b. kimlik özelliklerinin yanı sıra cinsel yönelim temeline dayanarak ayrımcılık yapılamayacağı vurgulanıyor. Devlet yetkililerinden ve kurumlarından sözleşmenin getirdiği yükümlülüklere uygun bir biçimde hareket etmeleri isteniyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TOPLUM Haberleri