"Kadına yönelik şiddet insanlık ayıbıdır"

loading
28 Ekim, Çarşamba
£

10.69

9.66

$

8.20

"Kadına yönelik şiddet insanlık ayıbıdır"

"Kadına yönelik şiddet insanlık ayıbıdır"

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi temsilcisi ve Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkez Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aylanç, "Kadına yönelik şiddet insanlık ayıbıdır" dedi.

"Kadına yönelik şiddet insanlık ayıbıdır"
A- A A+

Ülkede her geçen gün daha artan kadına yönelik şiddet olaylarına karşın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın organizasyonu kapsamında; Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Ortadoğu teknik Üniversitesi ve Final Üniversitesi temsilcileri bir araya gelerek Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede İşbirliği Protokolü kapsamında bir araya geldi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi temsilcisi ve Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkez Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, söz konusu çalışma sonucunda ortaya çıkan eylem planı, kadına şiddetin ada genelindeki durumu ve çözümönerileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle bireysel ve toplumsal deformasyon ve olumsuz değişimlerin hızlı bir biçimde yaygınlaştığına değinen Yrd. Doç. Dr. Aylanç, “toplumda bireysel empatinin, hoşgörü ve işbirliğine dayalı bir yaşam anlayışınınartmasıumulurken; şiddet davranışları toplum içinde giderek kök salıyor.” dedi.Yrd. Doç. Dr. Aylanç, hem ekonomik sorunların yarattığı tepkisel davranışlar hem de hastalığa yakalanma korkularının, farklı biçimlerde şiddete dönüşerek toplumsal bir bozulmaya yol açtığına değindi.

“ELEKTRONİK ORTAMLARDA ARTAN CİNSİYETÇİ DİJİTAL ŞİDDETLE MÜCADELE KAÇINILMAZ HÂLE GELMİŞTİR.”

Yrd. Doç. Dr. Aylanç, pandemi ve ona bağlı olarak oluşan ekonomik kriz ile ilgili olarak sürecin sonlanmasına dair herhangi bir öngörünün bulunmadığını belirterek, aslında tarih boyunca Akdeniz kültürünün yarattığı sevecen, işbirlikçi, hoşgörülü Kıbrıs Türkü’nün depandemiden olumsuz etkilendiğini aktardı.

Kadına yönelik şiddetin aile ve iş yaşamının yanı sıra sosyal ortamlarda da arttığını kaydeden Aylanç, özellikle dijital şiddetin yayınlaşmasına dikkat çekerek, bu konuda farkındalık yaratmanın önemine dikkat çekti.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETTE İKİ KAT ARTIŞ”

Yrd. Doç. Dr. Aylanç, insan hakları bilinciyle empati ve hoşgörüye ihtiyaç duyulduğunuaktararak, “Hukuki düzenlemeler, müdahale-destek kanallarının güçlendirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin kültürel değerlerimize yerleştirilmesi için eğitim programlarının yeniden gözden geçirilmesi önemlidir” dedi.

Kadına yönelik şiddetin bu süreçte en az iki kat arttığını söyleyen Aylanç, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi verilerine göre Alo 183 şiddet ihbar hattına gelen çağrılarda, kadın sığınma evleri başvurularında ve hukuksal destek talebinde bulunan kadınların sayısında artışlar görülmektedir” ifadesini kullandı.

Aylanç, şiddet mağduru kadınlariçin devletin ücretsiz hukuk, sosyal yardım desteği ile geçici konut yardımı sağladığı bilgisini hatırlatarak, tüm eğitim kurumlarının, resmi makamlar ve medya organlarının geniş bir işbirliği ve eşgüdüm içinde söz konusu toplumsal sorununun ortadan kalkması için hemen harekete geçmelerinin önemine vurgu yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TOPLUM Haberleri