TOPLUM
okuma süresi: 4 dak.

İki Toplumlu Komitelerde Kıbrıslı Türk üyelerden bir istifa daha: “Çalışmamızın bir zemini kalmadı”

İki Toplumlu Komitelerde Kıbrıslı Türk üyelerden bir istifa daha: “Çalışmamızın bir zemini kalmadı”

İki Toplumlu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyeleri istifa etti.

Yayın Tarihi: 27/10/20 12:57
okuma süresi: 4 dak.
İki Toplumlu Komitelerde Kıbrıslı Türk üyelerden bir istifa daha: “Çalışmamızın bir zemini kalmadı”
A- A A+

İki Toplumlu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyeleri istifalarını sundu.

2015 yılında 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından atandıklarını dile getiren komite üyeleri, bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla her türlü katkıyı yapmaya çalıştıklarını aktardı.

Geride kalan son Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ülkedeki demokrasi ve toplum adaleti anlayışının büyük yara aldığı savunulan açıklamada, “yeni cumhurbaşkanını temsilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi’nde çalışmamızın bir zemini kalmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklama şu şekilde:

“Biz, aşağıda imzası bulunan iki toplumlu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi’nin beş Kıbrıslı Türk üyesi, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı tarafından atandığımız ve beş yıldır toplum liderimizi temsilen barış adına büyük bir umut ve gururla, gönüllü olarak yürüttüğümüz bu görevden istifa ettiğimizi kamuoyuna bildiririz.

Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddetle mücadelenin hem toplumsal hem toplumlararası barışın inşasında vazgeçilmez bir unsur olduğu 1325 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı ile de ortaya konmuş bir gerçektir. Bu temelde kurulan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi kapsamında bir yandan liderler arası müzakere süreçlerine diğer yandan da toplumsal düzeyde barış ve adalet kültürünün gelişmesine katkı yapmaya çalıştık.

Geçirdiğimiz son Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ne yazık ki Kıbrıslı Türklerin iradesine müdahalelere tanık olduğumuz, ülkemizde demokrasinin ve toplumun adalet duygusunun büyük yara aldığı bir seçim olmuştur.  Kıbrıs Türk toplumunun elinden iradesinin açıkça alındığı bu şartlar altında, yeni cumhurbaşkanını temsilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi’nde çalışmamızın bir zemini kalmamıştır. Dolayısıyla bu görevi yürütebilmemiz mümkün değildir.

2015 yılından önce olduğu gibi bugünden sonra da Kıbrıs’ın kuzeyinde insan hakları, sosyal adalet, eşitlik ve demokrasinin tesisi ve Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir barışın inşası için çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

Mine Yücel, Ömür Yılmaz, Derya Beyatlı, Umut Bozkurt, Mine Atlı”

İKİ TOPLUMLU KÜLTÜR TEKNİK KOMİTESİ’NİN KIBRISLI TÜRK ÜYELERİ DE İSTİFA ETMİŞTİ

4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis’in 2015 yılında aldığı ortak karar çerçevesinde oluşturulan “İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi”nin Kıbrıslı Türk üyeleri dün komitedeki görevlerinden istifa ettiklerini duyurmuştu.

Kıbrıslı Türk üyeler, Kıbrıs'ın kuzeyinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarının komitenin belirlediği ilkeleri ile bağdaşmadığı gerekçesi ile istifa ettiklerini açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör