TOPLUM
okuma süresi: 2 dak.

Kuir Kıbrıs Derneği, cinsel şiddetle mücadele eğitimini tamamladı

Kuir Kıbrıs Derneği, cinsel şiddetle mücadele eğitimini tamamladı

“Renklerin Çeşitliliği” Projesi, Kuir Kıbrıs Derneği aktivistlerine yönelik düzenlediği yedinci kapasite geliştirme eğitimini “Cinsel Şiddetle Mücadele” alanında düzenledi. Eğitim, 3 ayrı günde atölye çalışması şeklinde düzenlendi ve son atölye çalışması 2 Mayıs Pazar günü Cinsel Şiddetle Mücadele için yol haritası oluşturulması ile tamamlandı.

Yayın Tarihi: 03/05/21 15:25
okuma süresi: 2 dak.
Kuir Kıbrıs Derneği, cinsel şiddetle mücadele eğitimini tamamladı
A- A A+

Cinsel Şiddetle Mücadele üzerine gerçekleşen Kapasite Geliştirme Eğitimi, Kuir Kıbrıs Derneği aktivistlerine yönelik olup, Derneğin gönüllülerinin Cinsel Şiddetle Mücadelekonusundabilgilerini artırmak ve savunuculuk çalışmalarının temelini oluşturmayı hedeflemekteydi.

11 Şubat 2021 Perşembe günü gerçekleşen eğitimin ilk oturumda,cinsel şiddetin ne olduğuna ve cinsel şiddet başlığı altındaki temel kavramlara ve prensiplere değinildi. İlk günün ardından 30Mart 2021Salı günü gerçekleşen ikinci oturumda ise cinselleştirilmiş şiddet ve kurumsal olarak gerçekleşen cinsel şiddet üzerine konuşuldu.Konu anlatımı ile birlikte sorunun çözümlerine yönelik tartışmalarla gerçekleşen oturumlarda  ayrıca cinsel şiddetten hayatta kalanalara yönelik yaklaşımlar üzerine debilgilendirme yapıldı.

Son oturumun gerçekleştiği 2 Mayıs 2021Pazar günü,Kuir Kıbrıs Derneği’nin cinselleştirilmiş şiddet üzerine nasıl savunuculuk yapabileceği tartışılıp, ‘yasa’, yapı ve kültür başlıkları altında Cinsel Şiddetle MücadeleStrateji Dokümanı oluşturuldu.

Kuir Kıbrıs Derneği’nden Erman Dolmacı,cinsel şiddetle mücadeleyi Dernek olarak önemsediklerini ve toplumsal önyargılar nedeniyle cinsel şiddetin yaygın olarak toplumda konuşulmadığını belirtti. Cinsel şiddetten hayatta kalan kişilerin yalnız veya yanlış olmadıklarını ve dayanışma için Kuir Kıbrıs Derneği Dayanışma Hattı’na ulaşabileceklerini ekleyerek bu sorunla mücadele etmek için savunuculuk çalışmalarını da artıracaklarını vurguladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.