TOPLUM
okuma süresi: 2 dak.

Kronik depresyon Güney’deki insanların %4,7’sini etkiledi

Kronik depresyon Güney’deki insanların %4,7’sini etkiledi

Kronik depresyon 2019’da Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının %7,2’sini etkiledi; Güney Kıbrıs’ta da %4,7 oranında kronik depresyon görüldü. Güney’de kadınların %5,8 ile erkeklerden daha fazla kronik depresyon geçirdikleri açıklandı.

Yayın Tarihi: 11/09/21 09:25
Güncelleme Tarihi: 11/09/21 09:50
okuma süresi: 2 dak.
Kronik depresyon Güney’deki insanların %4,7’sini etkiledi
A- A A+

Avrupa Birliği İstatistik Dairesi Eurostat tarafından yayımlanan verilere göre, 2019’da kronik depresyona uğradığı görülen kişilerin oranı, Güney Kıbrıs dâhil Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerinde, erkeklere göre kadınlarda daha yüksek oldu.

Eurostat, kronik depresyon ile ilgili verileri cuma günü, akıl sağlığı konularında dünyada farkındalık yaratma çabaları çerçevesinde, Dünya İntiharı Önleme Günü dolayısıyla yayımladı.

Güney Kıbrıs’ta kronik depresyon geçiren kişilerin oranı Eurostat’ın son araştırmasındaki oranla (%3,6) karşılaştırıldığında arttı. AB vatandaşları arasında bu oran biraz arttı ve %0,3 olarak hesaplandı.

AB üyeleri arasında, Slovenya %15,1 ile en yüksek kronik depresyon oranına sahip oldu; onu %12,2 ile Portekiz, %11,7 ile İsveç izledi.

En düşük kronik depresyon oranları da %1,0 ile Romanya’da, %2,7 ile Bulgaristan’da ve %3,5 ile Malta’da görüldü.

AB içerisinde kadınların %8,7 ile erkeklerden (%5,6) daha fazla kronik depresyon geçirdikleri görüldü. Güney Kıbrıs’ta ise kadınların %5,8 ile erkeklerden (%3,4) daha fazla kronik depresyon geçirdikleri açıklandı.

Portekiz en yüksek oranla (%16,4) kadınlarda kronik depresyonun görüldüğü Avrupa ülkesi olarak belirlendi.

Onu Slovenya %16,0 ile yakından izledi. Yine Slovenya’da erkeklerde en yüksek kronik depresyon oranı %14,3 olarak açıklandı. Bu ülkeyi %10,0 ile İsveç ve %9,9 ile Almanya izledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör