TOPLUM
okuma süresi: 2 dak.

LGBTİ+’ların eğitim alanında yaşanan hak ihlalleri konuşuldu

LGBTİ+’ların eğitim alanında yaşanan hak ihlalleri konuşuldu

Kuir Kıbrıs Derneği’nden bir heyet KTÖS İnsan Hakları ve Eşitlik Komitesi Sorumlusu Emiroğluları İLE görüştü, “LGBTİ+’ların yaşadıkları hak ihlalleri; eğitim alanında yaşanan hak ihlalleri, akran zorbalığı ve ayrımcılıklar” ele alındı.

Yayın Tarihi: 26/11/21 14:55
okuma süresi: 2 dak.
LGBTİ+’ların eğitim alanında yaşanan hak ihlalleri konuşuldu
A- A A+

Kuir Kıbrıs Derneği aktivistleri, “hak savunuculuğu görüşmeleri” kapsamında Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTOÖS) İnsan Hakları ve Eşitlik Komitesi sorumlusu Erdoğan Emiroğluları ile görüştü.

Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre,  Kuir Kıbrıs’tan Erman Dolmacı ve Doğukan Gümüşatam’ın katıldığı görüşmede, Kuir Kıbrıs’ın hazırladığı ‘LGBTİ+’ların yaşadıkları “hak ihlalleri” ile çözüm önerilerine dair fikirler paylaşıldı, özellikle eğitim alanında yaşanan “hak ihlalleri, akran zorbalığı ve ayrımcılıklara” dair örnekler verildi.

Gümüşatam konuşmasında, okullarda, bilinçsizlikten dolayı akran zorbalığı, şiddet ve ayrımcılık, tek tipleştirme ve cinsiyetçi dayatmalar yaşandığını savundu.

Kuir Kıbrıs aktivisti Erman Dolmacı da konuşmasında, yasal mevzuatlarda yer alan ‘ahlaka aykırı davranış’ göndermelerinin çok muğlak ve ucu açık ifadeler olduğu görüşünü ifade etti ve  “bu göndermeler hem öğretmenleri hem de öğrencileri kısıtlıyor. Ahlaka aykırılık çok muğlak bir kavram. Herhangi bir davranışı topluma, ahlaka aykırı davranış olarak değerlendirebiliyorlar. Bir erkek öğretmenin erkek arkadaşıyla el ele yürümesini çok kolay bir şekilde ahlaka aykırı olarak değerlendirilebilir. Bunların değişmesi lazım” dedi.

Öğretmenlerin çoğunun sınıflarda çocuklara klasik cinsiyet tanımlarıyla yaklaştığı görüşünü dile getiren Dolmacı “cinsiyetinden dolayı zorbalığa uğrayan çocuk için öğretmen sınıfa bunun kabul edilemeyecek olduğunu söyleyeceğine, çocuğu hedef göstermeye kadar gidebilecek bir tutum sergileyebiliyor. Bir anlamda hedef gösteriyor çocukları” şeklinde konuştu.

Kuir Kıbrıs yetkilileri sendikalardan taleplerini de sıraladı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör