Halit Bağman halka çağrıda bulundu; Mutlaka sandığa gidin

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

Halit Bağman halka çağrıda bulundu; Mutlaka sandığa gidin

Halit Bağman halka çağrıda bulundu; Mutlaka sandığa gidin

Akdeniz TV'de gazeteci Şinasi Başaran'ın "Günaydın Akdeniz" programına katılan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili adayı Halit Bağman, halka çağrıda bulunarak 28 Temmuz'daki milletvekilliği erken genel seçimlerinde sandığa gitmesini istedi.

Halit Bağman halka çağrıda bulundu; Mutlaka sandığa gidin
banner
A- A A+

KKTC'nin en köklü partisinin UBP olduğunu belirten Halit Bağman, Kıbrıs Türk seçmeninin duygusal olduğunu, siyasilerden veya milletvekillerinden sadece hatırlanmak istendiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk insanının 'işim olmazsa ben küserim' noktasında olmadığına işaret eden Halit Bağman, karma oy sistemini mecazi anlamda silaha benzettiğini belirtti.

Bağman; "Karma oy silaha benzer. Eğer siz karma oyu iyi yönde kullanırsanız savunma nitelikli kullanırsınız. Ama önemli olan nasıl bir niyetle kullanıldığıdır. Artık siyaset ve tüm diğer sektörlerde olduğu gibi kolektif çalışmayı gerektiriyor. Bu nedenle istikrarlı bir hükümet birliktelikle olur."

SİSTEM HASTA

Ülkedeki sistemden memnun olup olmadığı yönümdeki bir soruyu yanıtlayan UBP Girne Milletvekili adayı Halit Bağman, şu andaki sistemin hasta bir sistem olduğuna dikkati çekti.

Halit Bağman, önce anayasadan başlanarak, meclis iç tüzüğü, seçim ve halk oylaması ve hukuk sistemi gibi bir çok yasanın artık değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

UBP Girne Milletvekili adayı Halit Bağman şöyle dedi:

"Kim hangi görüşe sahip olursa olsun her şey güllük gülistanlıktır diyemez. Önümüzde hasta bir organizma var. Teşhisleri doğru koymak lazım. Sorunları teker teker incelediğimiz zaman hepsinin temelinde 1974'e kadar İngiliz döneminin getirdiği yapılarla hayatımızı düzenlemeye çalıştık. 1974 Mutlu Barış Harekatından sonra Türk hukuk sisteminden etkilenen bir hukuk sistemimiz var. İngiliz dönemine ait hukuk sistemi de var. Geçmişteki mahkeme kararlarını örnek alarak adaleti sağlamaya çalışıyoruz. Kesinlikle hukuk reformu ve yasalarla mevzuatların değişmesi lazım.

İç hukukta meclisin yasaları geçirilmesi için komiteler var. İktidarı düşünecek olursak 26 gerekli. Bunların 10 tanesi bakan. Geriye kalanlar komitelerde görev yapıyor. Dış temaslar var. Hastalıklar var. Maalesef iç tüzüğünde salt çoğunluktan bahsedildiği için toplanamıyor. Meclisin çalışabilmesi için salt çoğunluk değil daha az bir sayıda olması durumunda toplanmalı.

Anayasada değişiklik yapmak gerekir. Meclis içtüzüğü değiştirilerek meclisin daha iyi çalışması sağlanmalı. Buna paralel olarak siyasal partiler yasası değiştirilmeli. Seçim ve halk oylaması yasası, kamu görevlileri yasası süratle değiştirilmeli. Bunlar KKTC'nin ve halkının ihtiyacı olan en temel ve en acil sorundur. Anayasadan başlayarak bunların yapılması lazım. "

TEK BÖLGE SEÇİM SİSTEMİNE GEÇİLMELİ

Konuşmasında tek bölge seçim sistemine geçilmesi gerektiğine vurgu yapan UBP Girne Milletvekili adayı Halit Bağman, istihdamın da devlet kapısından çıkarılmasının önemli olduğuna işaret etti.

İSTİHDAM SİYASETTE GEÇER AKÇE OLMAKTAN ÇIKARILMALI

Bağman, "İstihdamın devlet kapısından çıkarılması lazım. Özel sektör büyütülerek vatandaşa iş sağlanmalı. İstihdam siyasette geçer akçe olmaktan kaldırılmalıdır" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri