Girne bölgesi belediye başkanlarından 'istikrar' vurgusu

loading
2 Temmuz, Perşembe
£

8.56

7.72

$

6.86

Girne bölgesi belediye başkanlarından 'istikrar' vurgusu

Girne bölgesi belediye başkanlarından 'istikrar' vurgusu

Girne bölgesi belediye başkanları 'hükümet' konusunu Girne Postası'na değerlendirdi...

Girne bölgesi belediye başkanlarından 'istikrar' vurgusu
A- A A+
Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Girne bölgesi belediye başkanları, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Demokrat Parti (DP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Halkın Partisi (HP) ortaklığında kurulan Koalisyon Hükümetinin bozulmasına ilişkin Girne Postası'na değerlendirmede bulundu. Belediye başkanları 45 yılda 40 hükümetin değiştiğine dikkat çekerek ülkede siyasi istikrarın sağlanması gerektiğini vurguladı. Belediye başkanlarının yaptığı değerlendirmede, toplumun yararı için hükümetin zaman kaybetmeden bir anca kurulması gerektiği belirtildi. Belediye başkanlarının yeni kurulacak olan hükümetten beklentisi ise çağdaşlığını yitiren 51/1995 sayılı Belediyeler Yasası'nın güncellenmesi oldu.

ATASER: "YÖNETİM ŞEKLİ DE DEĞİŞMEZSE KISIR DÖNGÜ SÜRECEK"

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser Girne Postası'na yaptığı açıklamada, hükümetin yeniden değişmesinin hem halkı hem de belediyeleri olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi. Yeni kurulacak olan hükümetin gündemdeki sorunlara vakıf olmasının zaman alacağını belirten Ataser, siyasi istikranın önemine vurgu yaptı. İstikrarsız gidişatın devam ederse hali hazırda kötü günlerin katlanarak devam edeceğini kaydeden Ataser, "Bu şekilde memleket yönetilmez" dedi. Yönetim şeklinde değişiklik olmasını umut ettiğini söyleyen Ataser sözlerine şöyle devam etti:

"Sistemin bu şekilde yürümeyeceğini herkes biliyor. Hemen yanımızdaki Güney Kıbrıs'ta başkanlık sistemi var. Hükümet istikrarlı bir şekilde görevini sürdürüyor. Yönetim şekli değişmediği sürece kısır döngü devam edecek. Kişiler değişecek ama aynı sorunlar yaşanacak. Bir arpa boyu yol kat edemeyeceğiz. Bu işi bilen kişilere bakanlıkların verilmesi gerekiyor. Belediyeler her hükümet değiştiğinde tokadı yiyor. 1974'den beri 40 hükümet değişti, vahim bir durum. Dünyadaki iyi örnekleri ele alarak başkanlık sistemi KKTC'ye getirilmelidir. Güney Kıbrıs'taki sistemin bizim ülkemize göre uygun olduğunu düşünüyorum."

ORÇAN: "İÇİŞLERİ BAKANININ DEĞİŞMEMESİNİ UMUYORUM"

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, ülkenin siyasi istikrarsızlık nedeniyle yorulduğunu belirtti. İstikrarlı bir yönetimin süratle uygulanması gerektiğini bildiren Orçan, siyasi istikrarsızlık nedeniyle Belediyeler Yasası'nın da hayata geçemediğini kaydetti. 1995 yılından kalan çağdışı yasalarla belediyelerin yönetilmeye çalıştığını vurgulayan Orçan, "Yeni kurulacak olan hükümetten belediyelerin önünü açacak yasaların bir an önce hayata geçirmesini bekliyorum" dedi.

Yeni kurulacak olan hükümette İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars'ın değişmemesini umduğunu kaydeden Orçan, "Çünkü her yeni gelen bakan yasayı inceleyim diyor, aradan 1 yıl geçiyor. Belki aynı bakan yerinde kalırsa belli bir aşamaya gelen yasayı geçirebiliriz. Bizim tek derdimiz bu. Kimin hükümette olduğundan çok belediyelerin önünü açılmasını sağlamaları önemlidir" ifadelerini kullandı.

HULUSİOĞLU: "İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ DEĞİŞMESİ SIKINTI YARATIYOR"

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, hükümetin değişmesi ve özellikle İçişleri Bakanının değişmesi nedeniyle belediyelerin sıkıntı yaşadığını belirtti. Yeni İçişleri Bakanı geldiğinde Belediyeler Yasası'nın baştan görüşülmek durumunda kalacağını söyleyen Hulusioğlu, "Yeni bakan ile yasayı baştan müzakere edeceğiz. Belediyeler de sıkıntılar artarak devam edecek" dedi.

Yeni kurulacak hükümetle birlikte Ekonomik İş Birliği Protokolü'nün hızlıca imzalanmasını umduğunu dile getiren Hulusioğlu, "Protokolün imzalanmasıyla, projeleri hızlı bir şekilde hayata geçirmeyi istiyoruz" dedi.

AKTUĞ: "YEREL YÖNETİMLERİN ÖNEMİNİ BİLEN HÜKÜMETE İHTİYAÇ VAR"

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, hükümetin zaman kaybetmeden kurulması gerektiğini ifade etti. KKTC'de olumsuz koşullar nedeniyle ikinci bir seçime gidilmemesi gerektiğine işaret eden hükümetin kurulma aşamasının uzaması hem belediyelere hem de topluma sıkıntı yaşatacağını vurguladı.

Ülke olarak kötü bir yıl geçirdiklerini söyleyen Aktuğ, özellikle kış mevsimindeki kötü hava koşulları ve sel felaketi nedeniyle zor günler yaşandığını hatırlattı. Sel felaketi sonrasında Lapta'da ciddi hasarlar meydana geldiğini hatırlatan Aktuğ, "Buna rağmen hükümetten tek bir kuruşluk katkı alamadık" dedi. Yerel yönetimlerin önemine inanan bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Aktuğ, "Yeni kurulacak olan hükümetten yerel yönetimlerin güçlenmesi için çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Çünkü halkın refahı yerel yönetimlerin güçlenmesiyle artabilir Ayrıca yeni gelen hükümetin yıllardır güncellenme bekleyen belediyeler yasasını düzgün şekilde yenilenmesini ve belediyelerin önünü açmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri