Girne Belediye Başkanı Güngördü: "Belediyelerin birleştirilmesi adımını doğru buluyorum"

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.51

8.60

$

7.29

Girne Belediye Başkanı Güngördü: "Belediyelerin birleştirilmesi adımını doğru buluyorum"

Girne Belediye Başkanı Güngördü: "Belediyelerin birleştirilmesi adımını doğru buluyorum"

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, hükümetin 2019 yılı için eylem planında bulunan belediyelerle ilgili olan kısmına olumlu yaklaştığını söyleyerek, "Belediyelerin birleştirilmesi adımını doğru buluyorum" dedi.

Girne Belediye Başkanı Güngördü: "Belediyelerin birleştirilmesi adımını doğru buluyorum"
A- A A+
Girne Postası - Burcu Ece Yılmaz

Hükümetin 2019 için planladığı açıklanan reform eylem planına göre, belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili yasal düzenlemenin meclise sevk edilmesinin tasarlanması konusuyla ilgili görüşlerini aktaran Güngördü, belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili adımı doğru bulduğunu belirterek, "Mevcut 28 belediyenin sürdürebilir olmadığını düşünüyorum" dedi.

Yerinden yönetim ilkelerinin güçlendirilmesi ve belediyelerin var olan yetkilerinin çoğaltılmasının önemine işaret eden Güngördü, "Doğru ve bilimsel verilere dayanarak belediyeler güçlendirilmelidir. Belediyeler Reformu ile birlikte Belediyeler Yasası'nın da güçlendirilmesi gerekir" diye konuştu.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Diyalog TV'de Aytuğ Türkkan'ın hazırlayıp sunduğu Detay programına konuk oldu…

"6 İLÇE – 6 BELEDİYE MODELİ ÖNGÖRÜLÜYOR"

Belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili adım atılmadan önce nüfus sayısının bilinmesi gerektiğini ifade eden Güngördü, "45 yıldan sonra belediyelerin durumu ile ilgili bir değişikliğe gidiliyor. Bu nedenle bilimsel ve doğru verilerle yola çıkmamız lazım. Beldelerin nüfusunun tam olarak bilinmesi gerekir. Nüfusun tam olarak bilinmesi de yeterli değildir. Bunun yanında yüz ölçümleri de bilinmelidir. Girne, bu açıdan bir nebze avantajlıdır. Çünkü merkezde ve Çatalköy'de imar planı var. İmar planı nedeniyle nüfusu doğru planlama imkanımız var. Kentler planlanırken belediyelerin de tekrar planlanması gerekir" ifadelerini kullandı.

Yerel yönetimlerin yapılandırılması konusuyla ilgili, '6 ilçe 6 belediye' modelinin öngörüldüğünü belirten Güngördü, "Hükümetin politikalarında bir değişiklik olmazsa belediye seçimleri 1 yıl ertelenecek ve mevcut belediye sayısı 6'ya indirilecek. Belediye seçimleri 4 yılda değil 5 yılda bir şeklinde olacak" dedi.

"BAKANLIK İLE BELEDİYE ARASINDA KOMİSYON OLUŞTURULACAK"

Sorunlarla boğuşan Girne Antik Liman'ın durumuyla ilgili de konuşan Güngördü, geçtiğimiz hafta Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile yaptığı görüşmeye işaret ederek, Girne Belediyesi ile Turizm ve Çevre Bakanlığı arasında acil bir komisyon oluşturulması kararı aldıklarını söyledi. Komisyonu 10 gün içinde hayata geçirmeyi hedeflediklerini kaydeden Güngördü, "Belediye ile bakanlık arasında oluşturulan komisyon bir protokol taslağı oluşturacak. Protokolle hangi kurumun limandaki hangi konulara müdahale edeceği belirlenecek" ifadelerini kullandı.

Geçmiş dönemdeki Turizm Bakanlığı ile bir konsensüs sağlanamadığını aktaran Güngördü, "Belediye Turizm Bakanlığı ile yarış halinde değildir. Geçmiş dönemdeki Turizm Bakanlığı'ndan iki antik binayı Girne Belediyesi'nin restore etmesini istedik, harcamaların da belediye tarafından karşılanacağını söyledik ama kabul etmediler. Limanda en önemli sorun içindeki suyun çirkef bağlamasıdır. Bunun acilen temizlenmesi lazım. Kumun yükselmesinden dolayı limana neredeyse iki sandal giremez hale geldi. Bu yaşananlar bizim devlet olarak ayıbımızdır. Limanın periyoduk olarak temizlenmesi gerekir" dedi.

Limanın özelleştirilmesi konusuyla ilgili de görüşlerin devam ettiğini söyleyen Güngördü, "Liman özelleştirilecekse, Girne Belediyesi bu özelleştirmenin neresinde olacak bilmek isteriz. Konuyla ilgili belediyeden mutlaka görüş alınması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

"2 YIL İÇİNDE ARITMA SORUNUNU ÇÖZMEK İSTİYORUZ"

Girne'deki arıtma sorunuyla ilgili ciddi sıkıntıların devam ettiğini söyleyen Güngördü, Arıtma tesisindeki ıslah çalışmaları ile ilgili gerek kapasite artırımının yapılması gerek denize deşarj edilen suyun arttırılması ile ilgili olarak da 7 milyon Euro'luk bir projeye ihtiyaç olduğunu aktardı.

Girne Belediyesi'nin proje için 2 milyon TL bütçe ayırdığını ifade eden Güngördü, proje için ihtiyaç duyulan rakamın belediye bütçesini aştığını dile getirdi. Girne Belediyesinin hudutlarındaki insan sayısının 125 bin civarında olduğunu kaydeden Güngördü, arıtma tesisinin nüfusa göre dizayn edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Konuyla ilgili Türkiye'deki resmi makamlarla da görüşme halinde olduklarını bildiren Güngördü, arıtma sorununu 2 yıl içinde çözmek istediklerini vurguladı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri