HAK-SEN, Girne Tapu Dairesi'nde grevde: "Eksiklikler ivedilikle giderilmeli"

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

HAK-SEN, Girne Tapu Dairesi'nde grevde: "Eksiklikler ivedilikle giderilmeli"

HAK-SEN, Girne Tapu Dairesi'nde grevde: "Eksiklikler ivedilikle giderilmeli"

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN), Girne Tapu Dairesi'nde grev yaptı.

HAK-SEN, Girne Tapu Dairesi'nde grevde: "Eksiklikler ivedilikle giderilmeli"
A- A A+
Girne Postası - Burcu Ece Yılmaz

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN), Girne Tapu Dairesi'nde son yaşanan olaylar sonrasında görevlilerin tutuklanması, çalışanların mağdur olmalarına sebebiyet veren sistemsizlik ve personel eksikliği konularına dikkat çekmek amacıyla grev yaptı.

Greve, Memur-Sen, Kamu-İş ve Vergi-Sen de destek verdi. Grevde sahte evrak meselesiyle ilgili tutuklanan suçla bağlantısı olmadığı tespit edilen Girne Tapu Dairesi personeli Özlem Akdağ ve ileride yargılanmak üzere serbest bırakılan Türkan Dayı ile Vedia Vaizoğlu'na çiçek takdim edildi.

HAK-SEN Genel Başkanı İzzet Türkmen yaptığı açıklamada, Tapu Dairesi'nde yaşanan olayların ardından gerekli yasak düzenlemeler yapılmaz ve eksiklikler giderilmezse, noterlerin asli görevi olan ve mühürledikleri evraklara olan güvenin yerle bir olacağını söyledi. Noter camiasının yok olacağını belirten Türkmen, "Son yaşanan olaylar nedeniyle tüm kamu çalışanları tedirgin olacak. Bu nedenle işlemlerde daha yavaş hareket edecekler; hatta bazı işlemleri hiç yapmayacaklar" ifadelerini kullandı. Kamu çalışanlarının mağduriyet ve mobbing tehlikesiyle karşı karşıya olacağını aktaran Türkmen, "Diğer taraftan da halkımız hizmet alma noktasında sıkıntılar yaşayacak" dedi.

Türkmen, Girne Tapu Dairesi önünde yaptığı açıklamada, "Girne Tapu Dairesi'nde son yaşanan olaylara bakıldığında, yoğun bir iş yükü ve sorumluluğu taşıyan, buna rağmen görevini özveriyle gerçekleştirmeye çalışan görevlileri sistemsel olarak garanti altına alan ve güvenirliği sağlayabilen bir yapı olmadığını görmüş bulunuyoruz" dedi.

Yaşanan olaylardan sonra tüm çalışanların her gün yüzlerce evrak elden geçirirken tedirginlik yaşayacağını ve bunun da işlerin uzamasına, sistemsel bir kaosa ve huzursuzluğa yol açacağını söyleyen Türkmen, "Hiç bir tarafın mağdur olmaması için sistemdeki eksikliklerin tespit edilip, yeni yasalarla düzenlenmesi hem çalışanların hem de işlem için gelen vatandaşların haklarının güvence altına alınması konusunda önem arz etmektedir" ifadelerini kullandı.

TÜRKMEN: "GİRNE TAPU DAİRESİ'NDE YAŞANAN SIKINTI VEKALET İLE İŞ YAPAN MEMURLARIN DA SIKINTISIDIR"

Girne Tapu Dairesi'nde yaşanan sıkıntının, kamunun tüm dairelerinde velaket ile iş yapan memurların da sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Türkmen, "Burada başlayan bu sıkıntının tüm devlet mekanizması içerisinde çözümü üretilmemesi halinde hem çalışanlar hem hizmet alanlar hem de noterlik mesleğini ifa edenler sıkıntılar yaşayacak. Hizmetler durma noktasına gelecektir" dedi."Ülke ekonomisinde büyük payı olan emlak ve tapu işlemlerinin bu denli sistemsiz çalışması ülke adına da üzücüdür" diyen Türkmen, yaşanan son olayda yargıya herhangi bir müdahale amaçlarının olmadığını, ancak bu tip olayların yaşanmaması için yeni düzenlemeler ve yeni personel istihdamlarının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

"TEK BİR ÇALIŞANIN ELİNDEN BİR GÜNDE YÜZLERCE EVRAK GEÇİYOR"

Tek bir çalışanın elinden bir günde yüzlerce evrak geçtiğine dikkat çeken Türkmen, "İnsani bir varlık olarak dikkatsizlik, yorgunluk vb. hususlar yaşanabilmesi olağandır. Tabi ki süistimallerin de olabileceğini unutmamak gerekir. Dolayısıyla tüm bunların önlenebilmesi için sistemin geliştirilmesi yenilenmesi gerekmektedir. En önemlisi de bizlere kamu hizmeti veren ve zor şartlarda çalışan görevlilerin bu sistem dahilinde tam performans ve motivasyonla çalışmaları mümkün kılınmış olur. İşte o zaman hiç kimse kafasında soru işareti taşımadan sistemin verdiği güvenceyle işini yapar ve yaptırır" dedi.

"EKSİKLİKLER İVEDİLİKLE GİDERİLMELİ"

HAKSEN olarak; gerekli yasalarla düzenlemelerin yapılması ve eksikliklerin giderilmesi için İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars'a seslenen Türkmen, "İvedilikle gerekli çalışmaların gündeme alınmasını, kendilerinin de istek ve görüşlerinin bu yönde olacağına inancımızı belirtmek istiyoruz. Her zaman çalışanların yanında olmaya devam edeceğimizi ve bu tür mağduriyetlerin yaşanmamasını da bir kez daha temenni ediyoruz" diye konuştu.

KURTARICIOĞULLARI: "ARKADAŞLARIMIZ SUÇSUZ YERE TUTUKLANDI"

Girne Tapu Dairesi Personeli Erkin Kurtarıcıoğulları ise yaptığı konuşmada, tapu dairesi çalışanlarının suçsuz yere tutuklandığını belirtti.

Hiçbir tapu dairesi personelinin emlak işiyle uğraşmadığını aktaran Kurtarıcıoğulları, birçok yasa bulunması nedeniyle memurların hangi yasaya göre hareket edeceğini şaşırdığını ifade etti.

Emlakçılar Yasası'nın tam olarak uygulanmadığını belirten Kurtarıcıoğulları şöyle konuştu:

"Arkadaşlarımız suçsuz yere tutuklandı. Hiçbir emlak işiyle uğraşmadılar. Bütün gün vatandaşla mücadele ederek işlerini yaptılar ve böyle bir muameleyi hak etmediler. Memurlarımızdan özür dilenmesi gerekir. Aynı konuda birçok yasa bulunuyor memur hangi yasaya göre hareket edeceği bilemez oldu. Örneğin Emlakçılar Yasası. Emlakçılar Yasası'na göre, anne-baba- torun arasındaki devirler dışında bütün işlemlerin emlakçılarla yapılması gerekir. Emlakçılar Yasası tam uygulansaydı memur arkadaşlarımızın başına bu iş gelmeyecekti. Bu insanların haysiyeti yok mu? Bu insanlara atılmadık iftira kalmadı. Emlak Yasası dışında işlem kabul etmenin cezası bulunuyor. 2007 bu yasa çıkarıldı ancak müdürler yasanın arkasında durmadı. Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Bu yapılan işlemler yasal değil. Bütün müdürler tutuklansın. Biz devletimizin sonuna kadar arkasındayız. Yeter ki artık yasal düzenlemeyi iyi kursunlar."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri