Akpınar: "Adalet, eşitlik ve özgürlüğün doğru tanımı, Küresel olarak, okuryazarlık oranı ile ilgili

loading
28 Eylül, Pazartesi
£

10.02

9.08

$

7.79

Akpınar: "Adalet, eşitlik ve özgürlüğün doğru tanımı, Küresel olarak, okuryazarlık oranı ile ilgilidir"

Akpınar: "Adalet, eşitlik ve özgürlüğün doğru tanımı, Küresel olarak, okuryazarlık oranı ile ilgilidir"

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, "Dünya okuryazarlık günü" mesajı yayımladı

A- A A+

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar; İnsan haklarının temel koşullarından biri olan okur-yazarlık hakkının, bireylerin elinden alınmasına yönelik her türlü girişimin karşısında, UNESCO'nun çabalarına yönelik desteklerini artırarak sürdürüceklerini bildirdi.

GAÜ'den verilen bilgiye göre, Akpınar, UNESCO tarafından okuma ve yazma konusundaki farkındalığı arttırmak amacıyla, 1967 Yılı'nda ilan edilen '8 Eylül Uluslararası Okuryazarlık Günü' ( International Literacy Day) için yazılı bir mesaj yayımladı.

Kurucu Rektör Akpınar mesajında özetle, 'Dünya nüfusunun yüzde 11'inin okuma ve yazma bilmediğini, bunun karşılığının ise, 15 yaş üzeri 781 milyon kişiye denk geldiğini vurguladı. Okuryazar olamayan insanların üçte ikisinin kadın olduğuna da dikkat çeken Akpınar; Eğitim ve öğretim alanındaki cinsiyet ayrımcılığını, bizzat insan eliyle oluşmuş "insanlığın en büyük yaralarından biri" olarak niteledi.

GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar'ın yazılı mesajı şu ifadeler ile devam etti: "Okuryazar olmak; İnsanlık için bilgelik ve özgürlük kapısıdır.

Bu ilahi kapı açılınca, yaşadığımız hayatı 'anlama kavuşturma' süreçlerini başlatabiliriz. Geleceği; mümkün olabilecek, en iyi şekilde inşa etmenin ana gücü de, insanlığın geçmişindeki acı olayların, gelecek kuşaklara sirayet etmemesinin yolu da; Sadece bu ilahi yoldur.

Bize gelince; GAÜ olarak, bundan 35 Yıl önce bu ruhu kuşanarak yola çıktık. Misyon ve varlığımızı; Toplumumuzun, bu ilahi yoldaki en önemli uluslararası temsilcisi olarak görüyoruz. Bu paydanın savunucusu olarak ortaya çıkmış, GAÜ ve uluslararası misyonumuz üzerine düşeni yapmış, bundan sonra da yapacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın.

Bireyleri işe hazırlama kriterleri, sosyal, teknolojik gelişmelerin hızı; Okuryazarlık ile ilgili sarmalı, olumlu olarak etkilemelidir. Oysa, ne yazık ki, bugün için öyle değildir. Adalet, eşitlik ve özgürlüğün doğru tanımı; Küresel olarak, okuryazarlık oranı ile ilgilidir. Toplumda bir yer bulmak, sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlara karşılık vermek için geleneksel okuryazarlık ve matematiksel beceriler artık yeterli değil iken bile, okuryazarlık hakkının bir bireyin elinden alınması kabul edilemez.

Bu neden ile; Sadece, ülkemizde ve dünyanın bu bölgesinde değil, diğer kıtalarda da küresel çabalar ile oluşumlara ön ayak olacak, sonsuza kadar destek vereceğiz. Bu anlamda; '8 Eylül Dünya Okuryazarlık Günü' kutlu olsun."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri