Girne Belediyesi yeni hizmet binasının açılış töreni gerçekleşti: "Bina belediyenin öz kaynaklarıyl

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.75

$

6.86

Girne Belediyesi yeni hizmet binasının açılış töreni gerçekleşti: “Bina belediyenin öz kaynaklarıyla yapıldı"

Girne Belediyesi yeni hizmet binasının açılış töreni gerçekleşti: “Bina belediyenin öz kaynaklarıyla yapıldı"

Girne Belediyesi’nin çağdaş çizgiler ve modern bir mimariyle tasarlanan yeni hizmet binasının resmi açılış töreni gerçekleşti.

Girne Belediyesi yeni hizmet binasının açılış töreni gerçekleşti: “Bina belediyenin öz kaynaklarıyla yapıldı"
A- A A+

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Girne Belediyesi’nin temellerini 6 yıl önce attığı ve belediyenin öz kaynaklarıyla 26 milyon TL harcanarak, Girne’ye kazandırılan yeni hizmet binasının açılış töreni yoğun katılımla gerçekleşti…

AÇILIŞ TÖRENİNE YOĞUN KATILIM…

Girne Belediyesi yeni hizmet binasının açılış törenine, Türkiye ve KKTC’den yetkililer, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İzmir Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, Marmara Boğazlar Belediyeler Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nden yetkiler, milletvekilleri, belediye meclis üyeleri ve Girneliler katıldı.

Açılış töreninde, İdlib’te şehit düşen askerler ve Lefkoşa Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde çıkan yangın ve hayatını kaybedenler nedeniyle protokol konuşmaları ve gösteriler yer almadı.

İŞİTME ENGELLİLER UNUTULMADI…

Törende işitme engelliler de unutulmadı… KİKEV İşaret Dili Eğitmeni Dr. Aslı Önay Akçay törene katılarak, açılışta yer alan konuşmaları işaret diliyle aktardı…

Törende açılış konuşmasını Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü yaptı. Güngördü konuşmasına İdlib’te şehit düşen askerler için Türkiye’ye ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde çıkan yangın nedeniyle hayatını kaybedenler için baş sağlığı diledi.

1974 yılında Girne’de nüfusun 3500 kişi civarında olduğunu, yıllar geçtikçe Girne’nin cazibe merkezi haline gelerek kentin nüfusu ve inşaat faaliyetlerinin arttığına dikkat çeken Güngördü, 1992 yılında kentteki hızlı gelişmeleri kontrol altına alabilmek için bir imar emirnamesi yayınladığını belirterek, “2010 yılı Mayıs ayına kadar 3 katlı binalara izin verildi. Bu süreç 17 yıl devam etti. 2010 yılının Mayıs ayında yapılan kural değişikliği ile merkezi hükümet, kente 10 katlı binalara izin vermeye başladı. Dolayısıyla bugün şehirde kaotik ortam meydana geldi. Trafik, kanalizasyon, okul, hastaneler, polis idari binalar ve belediyeler nasibini aldı” dedi.

GÜNGÖRDÜ: “İMAR PLANI İLE KENTE DÜZEN GETİRMEYE ÇALIŞTIK”

2014 yılında göreve gelmeleriyle birlikte, İmar Planı çalışmalarını başlattıklarını anımsatan Güngördü, “Bu çalışmalarla birlikte kente yeni bir vizyon ve bakış açısıyla kural getirmeye çalıştık. 5 katlı binaları kabul ettiremedik, bizden sonra da 5 ve 7 kat olarak devam etti. Bu süreçte hükümeti zorlayarak, bir ara emri yayınlandı. 10 katlı binalar 7 kata, mahalle aralarındaki binalar 5 kata indirildi” diye konuştu.

2016 yılında İmar Planı’na başladıklarını ve 48 ayın ilk 23 ayını bu plana ayırdıklarını belirten Güngördü, “İlk aylarımız ciddi bir mücadele ile geçti. Sonuç olarak 2018 yılı Şubat ayında Girne-Çatalköy Ortak İmar Planı hayata geçti. Şehir bir nebze de olsa nefes almaya başladı. Şehircilik diliyle yoğunlukla oynayarak kente bir düzen getirmeye çalıştık. Şehirde maksimum kat yüksekliği 5 ile sınırlandı. Kentimize, çocuklarımıza, planlı bir şehir bırakıyoruz. Bu plan sayesinde yapılaşma kurallarına uyulmasıyla önemli bir mesafe kat edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“RADİKAL BİR DEĞİŞİKLİĞE İMZA ATTIK, KONUT VE TİCARİ ALANLARI AYIRDIK”

İmar Planı sürecinin kolay olmadığını vurgulayan Güngördü, Boğaziçi-İskele İmar Planı’nda tartışılanların görüldüğünü kaydetti. Konut alanları ile ticari alanları birbirinden ayıracak radikal bir değişikliğe imza attıklarını belirten Güngördü, ilerideki nesillerin 20 yıl boyunca yapabileceklerini ortaya koymaya çalıştıklarını belirtti.

2014 yılı Temmuz ayından bugüne kadar yapmış oldukları faaliyetleri aktaran Güngördü, “İmar Planı, trafik ve ulaşım planı, altyapı çalışmaları, asbest boru değişimi, iki yeni pompa istasyonu, kaldırımlar, 32 bin ton asfalt, 26 adet düzenlenmiş yeşil alan, halkımızı ikinci plana kavuşturduk. Hayvan Barınağı, Yıkık Kule tamiri, Sanat Galerisi, Leymosun Kültür Evi’nin tamamlanıp hizmete açılması, müze için adım atılması, bölgemizde kamu okuluna harcamalar, yeni hizmet binası” diye konuştu.

“YENİ HİZMET BİNASI BELEDİYENİN ÖZ KAYNAKLARIYLA YAPILDI”

2014 yılı Nisan ayında temeli atılan yeni hizmet binası için çok uğraş verdiklerini aktaran Güngördü, “Yeni hizmet binasını tamamen belediyenin öz kaynaklarıyla inşa ettik” dedi. Herhangi bir kurum veya kuruluştan katkı almadıklarını kaydeden Güngördü, hiçbir olanaktan yararlanmadıklarının altını çizdi.

“GURURUMUZUN EN BÜYÜK PAYI GİRNELİLERİNDİR…”

“Bugün bu gururu yaşıyorsak en büyük pay Girnelilerindir” diyen Güngördü, binanın belediyenin kendi mimarları tarafından dizayn edildiğini vurguladı. Çevre ve engelli dostu bir bina olduğunu söyleyen Güngördü, binanın ekolojik ve kendi elektrik üretimini yaptığını kaydetti.

Yeni hizmet binasının 400 kişilik bir kültür merkezi barındırdığını aktaran Güngördü, “Orkestra Çukuru yer alıyor” dedi. Girne’nin 50 yıl boyunca yeni bir binaya ihtiyacı olmayacağını söyleyen Güngördü, yeni hizmet binasına katkı koyan herkese ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Açılış töreninde söz alan yeni hizmet binasının proje mimarı Ali Yapıcıoğlu ise, Güngördü ve belediye meclis üyelerine teşekkürlerini ileterek, “Müşterisiz bir mimari olamaz. Mimarlar kendi vizyonlarını kağıttan taşa dönüştürmek isteseler de, müşteri vizyona etki veren etkendir” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sertifika takdiminin yapılması ve gerçekleştirilen kurdele kesimiyle, yeni hizmet binasının resmi açılışı yapıldı…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri