Güngördü'den yüzde 25 kesinti yorumu: "Gücümüz eksilse de inanç ve hizmet eksilmedi"

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.76

$

6.86

Güngördü’den yüzde 25 kesinti yorumu: “Gücümüz eksilse de inanç ve hizmet eksilmedi”

Güngördü’den yüzde 25 kesinti yorumu: “Gücümüz eksilse de inanç ve hizmet eksilmedi”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, hükümetin belediyelerden yaptığı yüzde 25’lik kesintinin kabul edilebilir bir uygulama olmadığının altını çizerek, her şeye rağmen güçlerinin eksilse bile inançlarının ve hizmetlerinin eksilmediğini dile getirdi.

Güngördü’den yüzde 25 kesinti yorumu: “Gücümüz eksilse de inanç ve hizmet eksilmedi”
A- A A+

Kıbrıs Postası - RAHMICAN ÇALIŞKAN

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü,  yeni Belediye binası ile ilgili önemli bilgiler verdi. Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan, Rahmican Çalışkan’ın sunduğu Soru İşareti programına konuk olan Güngördü, Girne’nin çok hızlı gelişen bir kent olduğu, çarşı merkezindeki binanın hizmetlerin yürütülmesi için önemli olduğunu belirterek, “Aradan 40-45 yıl geçti, şehirde çok hızlı gelişmeler yaşandı, dolayısıyla 6-7 yıl önce Girne Belediye Meclisi yeni bir bina yapmak için kolları sıvadı” dedi.

“İNSANLAR ÇALIŞTIKLARI MEKANDA MUTLU OLMASI GEREKİR”

Yeni bina ile ilgili projeleri incelediklerini, gözden geçirdiklerini, yaklaşık 10 bin metrekare olan binanın 2 bin metrekare kültür merkezleri ve benzeri, 8 bin metrekare ise idari binalardan oluştuğunu anlatan Nidai Güngördü, “Alt katta ambarları, depoları, otoparkı olan bin bina.

İnsanlar çalıştıkları mekanda mutlu olması gerekir, mutlu olmazsa sağlıklı verim alınamaz, verim alınamazsa vatandaşa da yansır. Dolayısıyla, eski binada iş verimliliği ve geri dönüşler pek iyi olmuyordu” ifadelerini kullandı.

“YEŞİL VE ÇEVRE DOSTU, KENDİ KENDİNE ELEKTRİK ÜRETEBİLEN BİR BİNA”

Binanın tamamlanması için önlerine bir hedef koyduklarını, uzun bir süreç olduğunu, çünkü çok teknik konular olduğunu vurgulayan Güngördü, “Camların özel imalatla getirilmesi, yeşil ve çevre dostu, kendi kendine elektrik üretebilen bir bina olması bizim için önemliydi” açıklamasını yaptı.

“30 MİLYON TL’Yİ AŞKIN BİR PARA HARCADIK”

Yeni bina ile birlikte çalışanların moral ve motivasyonunun yükseldiğini, iş verimliliğinin artırılmış olduğunu, yeni personel organizasyonu ile de şehirdeki hizmet performansının artırılmasını sağladıklarını belirten Nidai Güngördü, şunları söyeldi: “Böylece kamusal anlamda önemli bir bina yaptık. 30 milyon TL’yi aşkın bir para harcadık, bu para tamamen Girne Belediyesi’nin, Girne halkının öz kaynakları ile yapıldı.

Bu bina Girne halkının, Kıbrıs halkınındır, bizim dönemimizde bitirilmiş olması da bizim açımızdan gurur verici bir hadisedir”

GİRNE, PANDEMİ SÜRECİNİ NASIL GEÇİRDİ?

Ülke genelinde olduğu gibi, pandemi sürecinin Girne’yi de olumsuz yönde etkilediğini işaret eden Girne Belediye Başkanı Güngördü, “Zorlu bir süreçten geçtik. Ekiplerimiz, duyarlı vatandaşlarımız el birliği ile salgına yanıt vermeye çalıştık” dedi.

Girne’nin, çalışma izinli pek çok insanın olduğu bir yer olduğunu, otellerin, casinoların, inşaat sektörünün kapanmış olmasının, bu sektörlerde çalışanların gıda, ilaç, hijyen sorununu ortaya çıkardığını aktaran Güngördü, “Tüm bunları karşılamak için organizasyon yapmak gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

“GIDA PAKETLERİNİN ADALETLİ DAĞITILMASI İÇİN ÇOK CİDDİ BİR ORGANİZASYON YAPTIK”

Öncelikle, vatandaşın pandemi sürecinde, kendilerine her zaman ulaşması için telefon hatları oluşturduklarını dile getiren Nidai Güngördü, “Belediye binasında 3 kişi, 3 kişi de evde telefonlara bakmaya başladı. Gelen telefonlar koordine edildi ve veriler bir ağda toplanmaya başlandı. Böylece gıda yardımı yapabilecek iş insanlarımıza yönelik ciddi kampanya başlattık, gelen gıda paketlerinin adaletli dağıtılması için çok ciddi bir organizasyon yaptık” dedi.

“BİZ İNSANLARI ARAMADAN İNSANLAR BİZE ULAŞARAK YARDIM YAPMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİLER”

“Pratikte, pandemi süreci anılarımızı yazarsak, çok ilginç şeyler yazabiliriz” şeklinde konuşan Güngördü, genel olarak duyarlılık ve uyum olduğunu, kurallara uyulduğunu, yardımlaşma konusunda da çok büyük bir duyarlılık olduğunu söyleyerek, “Biz insanları aramadan insanlar bize ulaşarak yardım yapmak istediklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

“9 BİN 100 GIDA PAKETİ DAĞITTIK”

Bağışçıların, belediyenin yükünü büyük oranda aldığına dikkat çeken Nidai Güngördü, “9 bin 100 gıda paketi dağıttık. Yardıma ihtiyacı olan tüm insanlara ulaşıldı, ihtiyaçları karşılandı. Bu sürede çok insani konular ön plana çıktı. Biz de çok tecrübe kazandık” değerlendirmesini yaptı.

GİRNE BELEDİYESİ’NİN GELECEKTEKİ ÇALIŞMALARI…

Öncelikle sosyal belediyeciliğe ciddi şekilde önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Güngördü, “Bu konuda enerjilerimizi harcamamız, programımızı bu yönde hazırlamamız gerekir” şeklinde konuştu.

Üretime daha fazla önem verilmesi, yerli mahsulün çıkartılması ve organik tarıma önem verilmesi gerektiğinden söz eden Nidai Güngördü, şunları kaydetti: “Her gelen turiste yerli üretimimizi takdim etmemiz gerekir.

Ayrıca yerli iş gücüne de önem vermemiz gerekir. İşverenler açısından da devletin zorlayıcı tedbirler uygulaması gerekir. Tahsilata önem vermeliyiz, Vergi Reformu yapmalıyız, dünya normlarına uygun vergi skalaları getirmeliyiz. Her belediyeye görev tanımı yapılması gerekir”

BELEDİYELERDEN YAPILAN YÜZDE 25’LİK KESİNTİ…

Hükümetin, yerel yönetimlerden yaptığı yüzde 25’lik kesintiyi değerlendiren Güngördü, özellikle son 3 aylık dönemde öngördükleri bütçeden yüzde 11 fazla harcama yaptıklarını, hükümetin de yüzde 25’lik kesinti yapınca yüzde 30-35 bütçe açığına yaklaştıklarını anlattı. Ancak, kesinti oldu diye hizmetleri aksatmadıklarının, güçlerinin eksilse bile inançlarının eksilmediğinin altını çizen Girne Belediye Başkanı Güngördü, şunları anlattı: “Belediyelerden yapılan yüzde 25’lik kesinti çok büyük büyük bir hataydı.

Bu dönemde belediyelerin güçlendirilmesi gerekirken, kesintiye uğratılmaları kabul edilebilir bir uygulama değil. Merkezi hükümetlerin, belediyeleri rakip görmemesi gerekir, gülen bir belediye gülen bir halktır, şehirde insanın yüzü gülmezse hükümetin yüzünün gülmesi mümkün değil. Dolayısıyla yerel yönetimler güçlendirilmeli, yerel yönetimlerin güçleri artırılmalı”

YENİDEN BAŞKAN ADAYI OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MU?

“Yeniden başkan adayı olmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna yanıt veren Başkan Güngördü, şu mesajı verdi: “Önümüzde 24 ayımız var. Yeni projelerimiz var, yapılacak işlerimiz var. İnsanların bizden beklentileri var, bu dönemde de insanlarımızın beklentilerine yanıt verdiğimizi düşünüyorum”

İŞTE NİDAİ GÜNGÖRDÜ RÖPORTAJININ TAMAMI:

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri