Partilerin Lefkoşa milletvekili adayları projeleri tartıştı

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.81

Partilerin Lefkoşa milletvekili adayları projeleri tartıştı

Partilerin Lefkoşa milletvekili adayları projeleri tartıştı

5 siyasi partinin Lefkoşa milletvekili adayları bugün GNÇ TV'de Aysu Basri Akter'in hazırlayıp sunduğu Günün Getirdikleri programında projelerini ve siyaseti tartıştı.

Partilerin Lefkoşa milletvekili adayları projeleri tartıştı
banner
A- A A+


Kıbrıs Postası

Günün Getirdikleri programına, Lefkoşa milletvekili adayı olarak CTP-BG'den Alev Şensoy, DP-UG'den Zafer Topukçu, BKP-TVG'den Yusuf Alkım, TDP'den Arslan Bıçaklı ve UBP'den Hüseyin Yaratan katıldı.

ŞENSOY: "REEL SEKTÖRÜ BÜYÜTME HEDEFİMİZ VAR"

CTP-BG Lefkoşa milletvekili adayı Alev Şensoy, öncelikle halkın ciddi bir yenielnme talebi olduğunu ifade ederek, yerel yönetim politikalarında var olan eksikler ve artı değer yaratabilme düşüncesiyle aday odluğunu vurguladı.

CTP-BG'nin yenilenme gibi bir sıknıtısı olmadığını ifade eden Şensoy, "Biz sürükli kadrolarımızda yenilenme ve katılımcı bir takım siyasetler üretme üzerine örgütlenmiş bir partiyiz. Bu nedenle bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok" dedi.

Ülkede istihdam ve işsizliğin büyük bir sorun olduğunun altını çizen Şensoy, özel sektörle kamu arasında var olan uçuruma da işaret etti ve "Bizim reel sektörü büyütme hedefimiz var. Sürekli kamuya almak hiçbir zaman çözüm değil" şeklinde konuştu.

TOPUKÇU: "YANLIŞ İSTİHDAMLARA YÖNELİK POLİTİKALAR VAR"

DP-UG Lefkoşa milletvekili adayı Zafer Topukçu da, siyaset yapma şeklinin değişmesi gerektiği görüşünü ortaya koydu.

KKTC'nin "kanayan yarası" olarak nitelendirdiği müşavirelik ve istihdam politikalarına eleştiri getiren Topukçu, Müşavirlik makamları ve istihdama yönelik poltikalar bizim kanayan yaramız ve ekonomi alanında ciddi kara delikler. Müşavirlik toplum içerisinde atıl kapasite, boşa gitmiş maaşlarla bir gizli işsiz ordusu yaratılır bir duruma geliyor. Adım adım siyaseti hem kilitledik hem biraz daha kirlettik. Yanlış istihdamlara yönelik politikalar var, biri de müşavirlik makamı. Bu konuda serbest irade gösterebilecek, Anayasa, yasaları değiştirebilecek irade gerekiyor" dedi.

Topukçu, bir başka sorunun da sosyal devlet anlayışından uzaklaşılması olduğunu ifade ederek, sosyal devlet anlayışının ciddi bir şekilde ele alınıp, sosyal adalet anlayışıyla düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

ALKIM: "MECLİS'İ MÜCADELENİN BİR ALANINA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"

BKP-TVG Lefkoşa milletvekili adayı Yusuf Alkım, Komünist Birlik adına katıldığı BKP-TVG'nin milletvekilliğini Türkiye'nin yaptığı baskılar, dayattığı paketlere karşı bir mücadele aracı olarak gördüğünün altını çizerek, gerçek sorunun rejim sorunu olduğunu vurguladı.

Halkın kendi kendini yöneteceği ve bağımsız, birleşik Kıbrıs'la sonuçlanacak bir mücadelenin önemine işaret eden ve 28 Temmuz'u bu mücadelenin bir başlangıcı olarak nitelendiren Alkım, "Bu ülkedeki tüm kritik kararlar Türkiye hükümetinin yetkili organlarında alınmaktadır ve buradaki partiler ve hiçbir iradesi olmayan hükümetler üzerinden hayata geçirilmektedir. Meclis'i bu mücadelenin bir alanına dönüştüreceğiz. Biz gerçek ikltidarın ancak sokskata halkın örgütlenmesiyle olabileceğine inanıyoruz" dedi.

Alkım, yaratılan "memur toplumunun" sona erdirilmesi ve ülkedeki kaynakların verimli şekilde, üretime aktarılmasını sağlayacak ve kooperatifcilikle birleşecek bir ekonomik yapının yaratılması gerektiğini de vurguladı.

Alkım, kaynakların adadaki tüm halklar için eşit şekilde kullanılabildiği ortak bir vatan yaratılmasının da vazgeçilmez olduğunu kaydetti.

BIÇAKLI: "BÜTÇENİZİ DENGELERKEN NÜFUSUNUZUN NE OLDUĞU ÖNEMLİDİR"

TDP Lefkoşa milletvekili adayı Arslan Bıçaklı ise öncelikle adaylık sürecine ilişkin açıklamada bulunarak, adaylık teklifinin TDP kanadından Turk-Sen'e geldiğini ve sendika yetkili organlarının ortak kararıyla kendisinin aday olduğunu söyledi.

Adaylığında, TDP'nin Toplumsal Varoluş Hareketi'nde yer alması, dik durması ve sendikanın genel kurul kararları ile TDP kararlarının örtüşmesinin etkili olduğunu ifade eden Bıçaklı, "Özelleştirmeye karşı bu ülkede TDP'nin duruşu bizim için önemlidir. TDP özelleştirmeye karşıdır. TDP ekonomik pakete karşıdır" dedi.

Bıçaklı, Türkiye'den alınan mali destek konusuna da değinerek, Eski Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın vergilerin yüzde 40'ının toplanamadığına dair açıklamasına gönderme yaptı ve "Bu ülkede olmaması gereken ama olan gidferler de var. Bütçenizi dengelerken öncelikle nüfusunuzun ne olduğu önemlidir. Biz biliyor muyuz?. Bize 300 bin açıklaması yapıldı. Dünya kadar sayılmayan insan var. Yalnız nufüs sayımı değil, bunun dışında geliş gidişler de kontrol altına alınır" dedi.

Kayıt dışılığa da vurgu yapan Bıçaklı, ülkedek i mevcut siyasi yapıdan dolayı sermaye kesimlerine ucuz emek yaratıldığını ifade ederek, bu durumu eleştirdi.

YARATAN: "YENİ FAKÜLTELER AÇILIYOR. ARTIK BİR YERDE BUNLARIN DURDURULMASI LAZIM"

UBP Lefkoşa milletvekili adayı Hüseyin Yaratan, UBP olarak amaçlarının üçüncü ülkeleriden öğrencilerin KKTC üniversitelerini tercih etmesini sağlamak amacıyla niteliğin artırılması olduğunu söyledi.

Üniversitelerin üçüncü ülkelerde yaptığı tanıtımlar sonucunda öğrenci sayısında yüzde 26 oranında bir artış olduğunu ve bugün bu ülkelerden 55 binden fazla öğrencinin KKTC üniversitelerinde eğitim gördüğünü vurgulayan Yaratan, "Üçüncü ülke öğrencilerine olayı cazip kılmak için niteliğe artık önem vermemiz gerekiyor. Bunun için çalışmalar yapacağız. Yeni fakülteler açılıyor. Artık bir yerde bunların durdurulması ve niteliğe önem verilmesi lazım" dedi.

Yaratan Türkiye'den üniversitelerin KKTC'de kampüs açmasının KKTC üniversitelerini etkilemediğini ancak Türkiye'de açılan vakıf ve özel üniversitelerin KKTC üniversitelerine ket vurduğunu da kaydetti.

UBP'ye yöneltilen dik duruş eleştirilerini de yanıtlayan Yaratan, "UBP hükümete ilk geldiği zaman tamamen çökmüş bir ekonomi ile karşı karşıya geldi. Türkiye'nin yardımları olmasa belli bir yere varılamazdı. Denk bütçe oluşana kadar da bu çalışmaların sürdürülmesi gerekiyordu. Gerçekten UBP'nin Türkiye'yle ilişkileri en üstü düzeydedir ve birçok yatırım yapılmaktadır... Bir yerde belli bir yardımı alacaksanız, o yardımın ülkeye yarar sağlayabilmesi için bazı özverilerde de bulunmanız gerekiyor. Bütün yapılan da budur. Eminim su geldikten sonra ekonomi gayet iyi bir duruma gelecektir" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKOŞA Haberleri