Harmancı: "Hükümetlerden artı bir iğne görmedim. Hakkımız neyse onu aldık"

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

Harmancı: "Hükümetlerden artı bir iğne görmedim. Hakkımız neyse onu aldık"

Harmancı: "Hükümetlerden artı bir iğne görmedim. Hakkımız neyse onu aldık"

Kıbrıs Postası TV'de yayınlanan ve gazeteci Ulaş Barış'ın sunduğu Seçim Gündemi programına katılan Lefkoşa Belediyesi mevcut başkanı ve TDP Lefkoşa Başkan adayı Mehmet Harmancı seçimle ilgili projelerini anlattı.

Harmancı: "Hükümetlerden artı bir iğne görmedim. Hakkımız neyse onu aldık"
banner
A- A A+
Kıbrıs Postası

Harmancı, canlı yayında Ulaş Barış'ın sorularını yanıtladı.

Harmancı'nın açıklamalarının satır başları şöyle:

"Güzel bir seçim dönemi yaşıyoruz. Lefkoşalıyla 4 yıldır kurduğumuz bağın semeresini almaya çalışıyoruz. Ara ara tansiyon yükselse de düzeyli bir süreç gidiyor, çok da yerlere düşmeyen bir seçim kampanyası sürdü. Yeni projeler konusunda çok bir açılım görmedim. Toplumsal hayatımıza zenginlik katabilecek bir proje göremedik. 15 gün kaldı. Biz iki bölüme ayırdık. 4 yıllık icraatlarımız ve sonrası. Bizim açımızdan her şey olumlu gidiyor. Son saate kadar çalışmaya devam edeceğiz.

İşin ilginç tarafı anketler bizim yaptırmadığımız anketlerdir ve bunlarda dahi 1'inci çıkıyorsak bu iyi bir şeydir. Biz veri toplamak için anket yapıyoruz. Güvenilirlik sıkıntısından dolayı...

Güvenilirlik sıkıntısından dolayı ne dalga geçilmek ne de anketsiz kalmak istemiyoruz.

Bir sürü yapmak istediğimiz konu var; bir kısmını yaptık bir kısmını yapamadık. Lefkoşa'ya çalışma barışının geldiği, daha az sorun yaşanan bir süreç yaşadık.

O geminin tersaneden, bakımdan çıktığını ve denize hazır hale geldiğini görüyoruz. Motor gücünü arttırmak gerekli. 40 bin öğrenci, günübirlik kullananlar, 150 binin üzerinde nüfus var. Bu geminin motorları güçlenmezse Lefkoşa nüfusuna yetmeyecek. Biz güçlendirdik. İyi de gidiyor.

Çalışanı, esnafı, borcu ödedik, huzuru sağladık, şehre de bir umut verdik. Geri dönüşün müjdelerinden birisi Ecvet Yusuf Caddesi, Surlariçi, Hamitköy'e kanalizasyondur..

500 hanelik kanalizasyon yatırımı da bir mucizedir.

Vatandaşın oturduğu yerden baktığınızda daha fazlasının yapılması gerekirdi, bu da doğal. AB'den fon bularak projesini ürettik.

"30 MİLYONLUK BANKA BORCU BİTİYOR. BAŞKA BİR YERE BORÇ YOKTUR"

2020 gibi bitmesini öngörüyoruz Hamitköy kanalizasyonunun. Bugüne kadar asfalt görmeyen Atatürk Caddesi'ni bir bütün olarak tamamladık. İnsanlar okula giderken en azından çirkef görmüyor... İnsanlar artık parklarına gidebiliyor, eğlenebiliyor. Daha fazlası lazım mı? Evet. Bu yeterli finansmanı kaldıraç gücü olarak kullanabilecek noktaya geldik. 30 milyonluk banka borcu bitiyor. Benim başka bir bankaya borcum olsa da ödemesem nerede bu bankalar? Başka bir yere borç yoktur. Başkan kamuya olan borcunu söylemiyor derseniz, onu da izah ederiz. %75'i benden önceki dönemden kalan borçlar var. Kendi ekonomik programımda da ifade etmiştim ve ödüyoruz.

"ASMAALTI'NA YAYALAŞTIRMAYI GERÇEKLEŞTİRDİK VE EKONOMİ DÖNMEYE BAŞLADI"

Bir tiyatro binasını ben de bitirmek isterdim ama ne TC Yardım Heyeti destek sağlamadı ama biz de bir Bandabuliya sahnesi yarattık.

Elimizdeki pastayla ne yapabildiğimize baktık ve en güzel şekilde yaptığımızı düşünüyorum. Şaibesiz bir şekilde... Sayıştay'ın bahçesinde olmayan hurmalar budanmış diye fatura gelmişti belediyeye. Böyle bir belediyeden temiz, ak bir belediye formatına gelmeye çalıştık. Surlariçi'ne gözbebeğimiz gibi bakıyoruz. Asmaaltı'na yayalaştırmayı gerçekleştirdik ve ekonomi dönmeye başladı. Birçok cafe ve bar açılmaya çalışılıyor. Suriçi'nde Evkaf'a ait birçok ev var. Bunlar bir dönüşüme uğramak zorunda. Bunu Evkaf'la gerçekleştirmek zorundayız. 3 butik otel izni vardı, üçü de işliyor.

"HAMİTKÖY'ÜN GELECEĞİNİ KURTARACAK ADIMLAR ATTIK"

13 tane daha butik otel daha geliyor Suriçi'ne. Suriçi'nde başka bir ekonomi var artık ve kendi tadilatını da yaratıyor demektir. Vakıflar da bu doğru ortaklığın bir parçası olacak ve ağır, kirli sanayiyi oradan birlikte kaldıracağız.

Hamitköy camiinin sonrası problemli. Makyaj yapmak istesem 2 cm'lik bir asfalt döker tamam derdim. Ama kanalizasyon projesi başladığında işe yaramazdı. Geleceğini kurtaracak adımlar attık. Birçok mahrumiyet yaşadılar doğru ama Hamitköy'ün geleceğini kurtaracak adımlar attık.

Toplam borç miktarı 191 milyon TL. Bizim devlete önerdiğimiz çözüm modeli de sigorta ve vergide nasıl iş insanlarına ara ara faizleri bağışlıyorlar, belediyelere de bu imkanın sağlanması... 2020'den sonra sıkıntı bir yasayla çözülüyor.

Belediyenin ödeme gücü dikkate alınarak vergi, ihtiyat sandığı ve sigorta yapılandırılacak. Bunlardan öte finansmanın darlığı söz konusuydu. Hem bankaya, hem esnafa, hem operasyon giderlerine para ödemek zorluydu. Banka borcunun bitmesi aylık 1 milyon TL rahatlamadır.

"SON 9 YILIN EN YÜKSEK YATIRIM BÜTÇESİ... SIFIR TL'DEN 10 MİLYON YATIRIM BÜTÇESİNE ULAŞTIK"

Toplu yatırımları projelendirip yeni bir finansman kaynağına ödeyeceğiz ya da bunu carinin içine atıp öldürelim... Biz artık bu parayı şehre yatıracağız. Bugüne kadar şehirden çalınanları şehre geri verme imkanı doğuracak.

Biz 30 milyon banka borcunu öderken diğer ihtiyaçları da karşılayabildik. Bunu ödeme gücüne sahibim artık. İstihdam yapmak istemiyoruz, 4 yılda sıfır istihdam... Tarihi bir devrimdir, kamu kurumlarında ilktir.

1 süpürgecinin 8 saatte 2 sokağı bu sıcakta yapabildiğini düşündüğümüzde artık teknolojiye, alete yatırım yapacağız. Son 9 yılın en yüksek yatırım bütçesi... Sıfır TL'den 10 milyon yatırım bütçesine ulaştık.

Ben Kenan Aksay Caddesi'ni yaptım ve övünüyorum; parayı veren kim? TC.

"ÇÖZÜLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ SIKINTI, EMLAK BARIŞININ SAĞLANMASIDIR"

Su hattı geçirdik, 1.5 milyon TL. Parayı veren TC. Ben alamadıysam kimse bu parayı alamadı demektir.

Lefkoşa'daki yüzde 60-65 problem, komşuluk ilişkilerinin zedelenmesi. O onun bahçesine geçti vs... Çözülmesi gereken en önemli sıkıntı, emlak barışının sağlanmasıdır. Bir kamu borcu 7 yıla kadar geriye gidebilir. Ama emlak vergileri 96'ya kadar gidebilir ve insanlar ödeyemez noktaya gelir. Hükümetin birincil olarak emlak affı ve barışı yapması lazım. Hukuka uygun iş yaptığımız için çözemiyoruz. Beyan etmedin diyelim; 96'ya kadar bileşik faizler vs işliyor ve ödenemez hale geliyor. Yasa önerisi de verdik umarım çözülür.

Hükümetlerin tümünde de yerel yönetim politikası gördüm dersem yalan söylemiş olurum. Belediyelerin özerkliklerinin sağlanması, yasal teminata alınması gerekli. Hükümetlerden ne bir artı iğne gördüm neyse hakkımız onu aldık. Bazı hükümetler döneminde de üzerimize yasalar çıktığını da gördük. Anahtarları vereceksin başkan diyenleri de gördük.

ŞEHİRLER DEĞİŞİYOR. BİZİM GÜÇLENDİRİLMEMİZ GEREK

Yasal değişikliği ya kendi partilerine fayda sağlasın ya da ötekileri daha kötü hale getirsin gibi bir düşünce var. Artık bekleyecek takat kalmadı. Yasa bize temizlik vergisini 120 TL dedi. Onun üzerine çıkamazsın. Haftada 2 kere sadece sokağa çöp arabası gelir. 1.1 TL'dir o arabaya ödenen bedel. Değişen bir ülke var. Şehirler değişiyor. Bizim güçlendirilmemiz gerek. 6 TL'lik çöpe ceza var. Cezayı yazacağın kağıdın parası daha pahalıdır.

Hayvan Refahı Yasası geçirildi ama altyapısı yok. Sistematik olması gerekiyor. Bir Kamu İhale Yasası geçti. Sizin stoğunuz yok, belediye aracının lastiği patladı diyelim. Bunu ilana çıkacaksın ve 5 gün bekleyeceksin. Çöp arabasını beş gün bekleteceğiz yani... Yaşamdan uzaktır... Bunların düzenlenmesi gerekir. Hizmeti durdurabilir misin? Hükümetler, yerel yönetim merkezli de düşünmek zorunda.

"YORGACİS, KENDİ KABUKLARINI KIRIYOR"

Yorgacis'i kırıyoruz yavaş yavaş. Bandabuliya'da hoş vakit geçirdi yaşlılar. Bu kez sen de bu tarafa geleceksin dedim, tamam dedi. Kendi kabuklarını kırıyor Yorgacis. İlk kez Kuzey çarşısına geldi. O bir liberal muhafazakardır, ciddi bir kapitalisttir, dini değerlerine de bağlıdır, siyasi olarak farklı yerlerdeyiz ancak şehrimiz için ortaklaşmamız gerektiği noktasına geldi. Ben bir günden bir güne farklı tutumlardan dolayı kendisini basın önünde rencide etmedim, o da aynısını yaptı. Amacımız üzüm yemek. Eleni Mavru zamanında da bu ilişkilerin benzeri vardı. Rum siyasetinde çizgi hemen aşılamıyor. Ne biz ne kendisi ödün vererek, ama ortaklaşmayı başarmak zorundayız.

"SİNEK SORUNU AZALDI"

Son iki haftadır ciddi bir düşüş var. Bir şikayet merkezimiz var; ciddi bir ağımız var, düzelme var. 3 sene çok iyi başardık. Sineği tabii ki bitiremezsiniz ama kayda değer bir sinek şikayeti olmadı. Bu sene hem havaların ani ısınması hem de Haspolat Arıtma Tesisi'ndeki beklenmedik bir problem yaşandı. Bir süre su verilemedi, kamışlar kurudu. Su verilince de yeni filizler doğdu, ilaçlar aşağı inemeyince yeni larvalar oluştu. Son iki haftadır Lefkoşa normalleşti. Geçtiğimiz haftaki yağışların etkisi olabilir ama rutin dışında bir problem beklemiyoruz.

"YKP, BAĞIMSIZLIK YOLU, BKP, CTP DESTEKLİYOR. BEN DE TDP'NİN ADAYIYIM"

Mağusa kapısı, Gençlik Gücü'den dümdüz gideceğiniz yer ve Arabahmet tarafından iki yeni kapı konusunda Yorgacis'le hemfikiriz. Asker de bu konuda karşıt görüş koymadı.

YKP, Bağımsızlık Yolu, BKP, CTP destekliyor. Ben de TDP'nin adayıyım. Toplumsal tarihimizde bunun iyi bir örnek teşkil etmesi çok önemli. Bu birliktelik daha iyi, daha samimi için olan inanç yeşerir umarım. Benim için çok önemli bir destektir. Tüm meclis üyelerimiz ve adaylarımız bir renktir, büyük katkıları oldu. Biz ilelebet aynı fikri savunacağız diye bir şey yok, farklı da düşünülebilir ama farklılıklara rağmen Lefkoşa için birleşebilmek de ayrı bir gurur.

KP TV'ye hayırlı olsun, eminim ki çok başarılı yayınlar olacak. Biz geçmişin kötü izlerini Lefkoşalılarla birlikte sildik ve daha iyiye odaklandık. Bu cehennemin içinden Lefkoşalı çıktı, ne bize ne Lefkoşalıya is bulaştı. Lefkoşalıyı düzlüğüe çıkarmak için adayız. Umarım tüm toplum bu istikrar için destek verir."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKOŞA Haberleri