LTB alacağının peşinde, Yakın Doğu Üniversitesi "su bana bedava" diyor!

loading
11 Temmuz, Cumartesi
£

8.66

7.76

$

6.86

LTB alacağının peşinde, Yakın Doğu Üniversitesi "su bana bedava" diyor!

LTB alacağının peşinde, Yakın Doğu Üniversitesi "su bana bedava" diyor!

Yakın Doğu Üniversitesi'nin dün LTB ile arasında yargıda devam eden "su borcu meselesi" inanılmaz gerçekleri ortaya koydu... Son dönem 2018 kâr oranı 50 Milyon TL olan YDÜ yetkilileri mahkemede suyun kendilerine "bedava olduğunu bildiklerini" iddia etti.

LTB alacağının peşinde, Yakın Doğu Üniversitesi "su bana bedava" diyor!
A- A A+
Kıbrıs Postası

Yakın Doğu Üniversitesi'nin (YDÜ), Lefkoşa Türk Belediyesi'ne (LTB) olan ve 2006 ile 2019 yıllarını kapsayan birikmiş su, kanalizasyon, çöp, aydınlatma ücretleri ile emlak vergilerinden oluşan 5 milyon TL'yi aşkın borcu üzerine Lefkoşa Kaza Mahkemesi tarafından alınan haciz kararına YDÜ'den itiraz geldi ve konu yeniden mahkemeye taşındı.

Ceza ve Hukuk Davaları salonunda dün görüşülen davada, YDÜ'nün avukatı Hasan Esendağlı, üniversitenin su işleriyle 2006 yılından bu yana sorumlu olan mühendisi mahkemeye dinletti.

YDÜ'NÜN İLGİLİ YÖNETİCİSİ: "HİÇBİR ZAMAN LTB'DEN SU ALMADIK"

Sorumlu, YDÜ'nün; LTB'den hiçbir zaman su temin etmediğini, başlarda Su İşleri Dairesi'nden ardından da boruların patlaması nedeniyle kendi imkânlarıyla su ihtiyacının giderildiğini iddia etti.

YDÜ mühendisi, bu iddiasını, mahkemeye sunduğu 'su hatları' fotoğraflarıyla destekledi.

Bunun üzerine LTB'nin avukatı Hüseyin Malyalı, kendisinin mesleği gereğince fotoğraflardan bir şey anlamadığını belirterek, fotoğrafları LTB'den bilirkişilere göstermeyi talep etti.

Avukatın talebini değerlendiren Yargıç Banu Soyer, avukata, bilirkişiyi çağırması için yarım saat mühlet verdi, davaya yarım saat ara verildi.

Verilen aranın ardından LTB Avukatı Malyalı, YDÜ yetkilisini sorguladı.

Mühendis, mahkemeye sunduğu emare nitelikli fotoğraflarda, YDÜ'ye giden su hattında sayaç olmadığını iddia etmişti.

LTB Avukatı Malyalı, yarım saatlik arada, bölgede sayaç olduğuna dair görüntülere erişerek mahkemeye sundu.

Su hattında sayaç olmadığı iddiasıyla ilgili YDÜ mühendisinin mahkemeye sunduğu fotoğrafları sorgulayan Avukat Malyalı, mühendise, "fotoğrafları kendiniz çektiğinizi söylemiştiniz, değil mi?" diye sordu. Bunun üzerine mühendis, "fotoğrafların biri hariç hepsini ben çektim" dedi.

Avukat, sayaç olmadığı iddia edilen fotoğrafın, bir arkadaşı tarafından çekildiğini söyleyen mühendise, "peki fotoğrafın çekildiği yere hiç gittiniz mi?" diye sordu. Mühendis de "hayır" yanıtını verdi.

Bunun üzerine Avukat Malyalı, "Yani hiç gitmediğiniz bir yerle ilgili iddiada bulunuyorsunuz" dedi ve ardından, sayacın saydığı suyla ilgili tahsilatın LTB'ye ait olduğunu söyledi.

MALYALI: "YDÜ'NUN KULLANDIĞI SUYUN MİKTARINI KİMSE BİLMİYOR"

Avukat Malyalı'nın "YDÜ'nun kullandığı suyu sayan bir sayaç var mı?" sorusunu iseYDÜ yetkilisi, 'bilmiyorum' diyerek yanıtladı.

DAVA BUGÜNE ERTELENDİ

Bunun üzerine davacı taraf YDÜ, tanık dinleteceğini fakat sürenin yetersiz olduğunu söyleyerek davanın ertelenmesini talep etti.

Mahkeme de davanın bugün saat 11.00'a ertelenmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı'nın göreve ilk geldiği zamandan beridir 5 milyon TL'yi aşan borcun ödenmesi ile ilgili yaptığı ödeme planı toplantıları Yakın Doğu Üniversitesi sahibi Suat Günsel'in görevlendirdiği kişiler tarafından yürütülmüş ancak birkaç toplantı sonrasında herhangi bir çözüm üretilememişti.

YDÜ tarafının toplantılara katılmaması üzerine, LTB son çare olarak mahkemeye başvurmuş ve davayı kazanmıştı.

Mahkemede, YDÜ'nün borcunu ödemesi, ödememesi durumunda da haczedilmesi kararı alınmıştı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKOŞA Haberleri