LTB'de borçlanma kavgası

loading
7 Temmuz, Salı
£

8.62

7.75

$

6.87

LTB’de borçlanma kavgası

LTB’de borçlanma kavgası

LTB’nin, Açık Pazar Projesi’nin ikinci etap çalışmaları için 10 milyon TL’lik borçlanma kararı sonrası, CTP’nin “Seçim yasaklarına günler kala borçlanma kararını endişe ile izliyoruz” açıklaması tartışmalara yol açtı…

LTB’de borçlanma kavgası
A- A A+

Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) birinci etabını TC kaynaklı fonlarla finanse ettiği Lefkoşa Açık Pazar projesinin ikinci etap çalışmaları için bankalardan, 48 ay vadeyle 10 milyon TL borç çekme kararı alması ve bu kararın üzerine CTP’nin“Seçim yasaklarına günler kala borçlanma kararını endişe ile izliyoruz” açıklamasında bulunması, tartışmaları da beraberinde getirdi.

CTP, “Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yeniden tehlike çanları mı çalıyor?” başlıklı bir basın bildirisi yayımlayarak, LTB Meclisi’nde “apar - topar getirilen ve oy çokluğuyla onaylanan 10 milyon TL’lik yeni bir borçlanma” gerçekleştiğini açıkladı, bu durumun, CTP tarafından “endişeyle izlendiğini” ve borçlanmanın, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen öncesinde gerçekleşmesinin dikkat çekici olduğunu vurguladı.

CTP’nin açıklamasında ayrıca, 10 milyon TL’lik borcun 6 milyon TL’sinin proje için ayrıldığı fakat geriye kalan 4 milyonun kasaya sıcak para akışı olarak kullanıldığı da iddia edildi.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise, CTP’nin “alelacele” söylemine dikkat çekerek, 2018 yılında gerçekleşen yerel yönetim seçimlerinde, yatırım amaçlı bir borç çekileceğini tüm platformlarda duyurduklarını, buna CTP’nin de onay verdiğini, seçim yaklaştıkça “bazı kesimlerin kafasının karıştığını” ifade ederek, “Kim, hangi tarafta olduğunu karıştırmış, seçim gailesi böyle bir şey…” dedi.

Öte yandan

CTP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Koordinatörü Olguner ise LTB’nin uzun zamandır tüm projelerini dış fonlarla finanse ettiğine dikkat çekerek, 10 milyon TL’lik borcun, “Lefkoşalının faturasına yansıyacağını” iddia etti, “Lefkoşalının sırtına yüklenmektense, bu projeyi dış fonlarla karşılayabilirdik” dedi.

KANATLI: “4 MİLYON TL, OVERDRAFT KULLANIMINDAN DOLAYI HÂLİHAZIRDA BORÇLANDI”

YKP Genel Sekreteri ve LTB Meclis Üyesi Murat Kanatlı da konuyla ilgili açıklamada bulunarak, Lefkoşa Açık Pazar projesinin ilk etabının TC kaynaklarıyla tamamlandığını, ikinci etabın da TC’den kaynak aktarılarak yapılacağının öngörüldüğünü fakat kaynağın 2 yıldır aktarılmadığını bu nedenle borçlanma yoluna gidildiğini ifade etti.

Kanatlı, “25 Şubat tarihindeki Belediye Meclisi toplantısında bir ret, iki çekimser oy çokluğu ile 10 milyon TL borçlanılması için süreci başlatması adına belediye başkanına yetki verildi” dedi.

Kanatlı, 10 milyon TL’lik borcun 6 milyon TL’sinin açık pazardaki yarım kalan projenin tamamlanması için kullanılacağını ifade ederek, geriye kalan 4 milyon TL’nin ise, “overdraft kullanımından dolayı halihazırda borçlanılmış meblağ” olduğunu söyledi.

Belediye meclis üyesi Kanatlı, “İyimser olmayan projeksiyonda bile” borcun, 48 ayda Açık Pazar alanı gelirlerinden çok rahat ödeneceğini savundu.

HARMANCI: “KİM, HANGİ TARAFTA OLDUĞUNU KARIŞTIRMIŞ, SEÇİM GAİLESİ BÖYLE BİR ŞEY…”

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, belediyenin açık Pazar projesinin ikinci etabına ilişkin 10 milyon TL’lik borç çekme kararı alması üzerine Cumhuriyetçi Türk Partisi üzerinden yükselen eleştirilere, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla yanıt verdi.

Harmancı, “2018 seçimlerine girerken yatırım amaçlı borçlanma yapacağımızı seçim süresince her platformda söyledik” diyerek, “bu seçim manifestosunu destekleyen partilerden biri de CTP’dir” şeklinde konuştu.

LTB Başkanı, “Konuyla ilgili olarak CTP Genel Başkanına da bu doğrultuda bilgi verdiğim halde, bazı dostların aklı öyle karışmış ki, yıllardır düzeltmek için canımızı yediğimiz kokuşmuş düzende kimin hangi tarafta olduğunu karıştırmışlar anlaşılan. Seçim gailesi anlaşılan böyle bir şey.” Yorumunda bulundu.

OLGUNER: “BORÇ, LEFKOŞALININ FATURASINA YANSIYACAK”

CTP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Koordinatörü ve Parti Meclisi Üyesi Olgun Olguner, LTB’deki “Açık Pazar tartışmalarına” ilişkin Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulundu.

Sene başında geçen bütçenin içerisinde borçlanma diye bir gündemin olmadığını, borçlanmaya 19 Şubat’ta karar verildiğini 25 Şubat’ta da borçlanmaya gidilmesine ilişkin karar üretildiğini savunan Olguner, 10 milyon TL’lik borçlanmanın 4 milyonunun, belediyenin kasasına sıcak para akışı sağlamak adına yapılacağını iddia etti.

Borçlanmayı, “belediyenin ekonomik kabiliyetini yapay bir şekilde seçim öncesi arttırma çabası” olarak yorumlayan Olguner, “Spekülasyon yapmak doğru olmaz ama benzer bir borçlanmanın aynısı, 10 yıl önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tam da öncesinde gerçekleşmişti. Bu bize o dönemi hatırlatıyor” dedi.

“Cemal Bulutoğlulları döneminden sonra ilk kez böyle bir borçlanma yapılıyor” diyen Olguner, açık Pazar projesinin ikinci etabına ilişkin kaynağın, fonlarla karşılanabileceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“LTB, KKTC’nin uluslararası anlamda tanınmış belediyesidir. Çok uzun zamandır böyle büyük yatırımlarını dış fonlarla karşılamıştır. AB’nin, yerel yönetimlere 6 ayda bir verdiği fonları var. LTB de bunlardan zaten faydalanıyordu. Birkaç aya kadar AB’nin bu fonuna ilişkin ikinci başvuru süreci başlıyor. Alelacele borçlanmaya gerek yok.”

10 milyon TL’lik borcun, “Lefkoşalının faturasına yansıyacağını” iddia eden Olguner, “Lefkoşalının sırtına yüklenmektense, bu projeyi dış fonlarla karşılayabilirdik” dedi.

Açık Pazar projesinin devam ettiği bölgenin Türk malı olmadığından ötürü ikinci etap için AB’den destek alınamadığına ilişkin söylemler üzerine konuşan Olguner, “Bu idarenin öngörüsüzlüğüdür. Siz bunun öngörüsünü yapamadınız diye bu borç Lefkoşalının sırtına yükleniyor” ifadelerini kullandı.

“Bu borçlanma LTB’nin mali yapısının çok da iyi gitmediğini bize gösteriyor. LTB tekrardan hizmet veremez noktaya gelmemeli” diyen Olguner, “açık pazardan elde edilecek gelirle borç rahatlıkla ödenir” söylemlerine, “Proje fon ile yapılsaydı, elde edilecek gelir Lefkoşalıya yansıyacaktı” şeklinde cevap verdi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKOŞA Haberleri