Bu kez de BM'den sınır ihlali!

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.64

7.83

$

6.86

Bu kez de BM’den sınır ihlali!

Bu kez de BM’den sınır ihlali!

BM, Lokmacı’daki Türk geçiş noktasına gelerek barikat kurmak isteyince Kıbrıs Türk polisi bunu kabul etmeyerek BM askerini ara bölgedeki sorumluluk alanına geri püskürttü. 

Bu kez de BM’den sınır ihlali!
A- A A+

Kıbrıs Postası - ERTUĞRUL SENOVA

Kıbrıs Postası - TÜNAY MERTEKÇİ

Rum tarafının bazı sınır kapılarını tek taraflı kapatmasının ardından 3’ünc eylem dün Lokmacı Barikatında gerçekleşti. Kısa süreli arbedelerin yaşandığı eylem, saat 13.00 sıralarında son buldu.

BM Barış gücü askerleriyle KKTC Polisinin de karşı karşıya geldiği eylemde Kıbrıs Türk eylemciler, ara bölgeyi aşamadı. Yanlarında Rum Polisine vermek üzere kırmızı karanfil getiren Kıbrıslı Türk eylemciler BM Barış Gücü askeri engelini geçemeyince kırmızı karanfilleri askerlerin üzerinden atmaya çalıştı.

Kıbrıslı Rum eylemciler de Lokmacı’nın güneyinde aynı saatlerde eylem yaptı. Öte yandan Rum Hükümeti kapıların açılıp açılmayacağıyla ilgili toplantısını bugün yapacağını duyurdu.

KIBRIS TÜRK POLİSİ İLE BM ASKERİ ARASINDA GERİLİM YAŞANDI

“Kıbrıs Cumhurtiyeti’nin” bazı sınır kapılarını kapatma kararına karşı dün Lokmacı geçiş noktasında üçüncü eylem yapıldı. Eylem saati olarak açıklanan 11.30 öncesinde, Kıbrıslı Türklerin ara bölgeye geçişini önlemek isteyen BM askerleri, Kıbrıs Türk polisinin bulunduğu yere gelerek eylemcilerin önünü kesmeye çalıştı. Kıbrıs Türk polisi ile BM askerleri arasında gerilim yaşanırken, Kıbrıs Türk Polisi BM askerini geriye püskürttü. BM askerleri daha sonra kendi kontrollerindeki ara bölgede barikat kurarak eylemcilerin geçişini engelledi. Kırmızı karanfilleri karşı tarafa bırakmak için BM askerinden izin isteyen eylemciler, BM askerleriyle bir süre müzakere etti. BM askeri kendilerine önceden böyle bir bildirimde bulunulmadığı için Kıbrıslı Türk eylemcilerin geçişine izin veremedi. 

KARANFİL, BM BARİKATINI AŞAMADI

“Kıbrıs’ta barış engellenemez” ve “Yaşasın birleşik federal Kıbrıs” diye Türkçe ve İngilizce sloganlar atan eylemcilerle BM askerleri arasında arbede yaşandı. Kıbrıslı Türk eylemciler BM askerlerinin oluşturduğu barikatı aşıp Rum Polisine karanfil vermek istedi. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Başkanı Emel Tel, “Biz buraya barış için geldik. BM’ye saldırırsak bunu sağlayamayız, haklı iken haksız duruma düşmeyelim” diyerek eylemcileri sakinleştirmeye çalıştı. Daha sonra BM askerleri 5 eylemciye karşıya geçip çiçeklerini bırakabileceklerini söyledi, ancak bazı eylemciler sadece 5 kişinin geçişine izin verilmesini kabul etmeyince eylemciler kendi aralarında kısa süreli tartışma yaşadı. Ardından eylemciler karşı tarafa kimsenin geçmemesine karar vererek, BM askerinden karanfilleri karşıya bırakmasını istedi. Ancak BM askerleri, BM Misyon Şefliğinden bunun için de izin almaları gerektiği yanıtını verdi.

ÖZERSAY: “BM, RUM LİDERLİĞİNİN AYIBINI ÖRTMEYE ÇALIŞMASIN”

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay eylem sonrası açıklama yaptı ve “BM hiç boşuna Rum liderliğinin ayıbını örtmeye çalışmasın, her şey gün gibi ortadadır” dedi. Özersay, “Dün sabah itibariyle Lokmacı kapısını bizim de geçişe kapatmamızı ve Rumların yanlışına ortak olmamızı dahi denemiş olmaları bir başka ayıplarıdır” dedi ve BM’nin kendi yetkisinde olan noktaya geri çekildiğini kaydetti.Özersay sözlerine şöyle devam etti: “Kimse durumu fırsat bilip suları bulandıramaz. Rum liderliğinin kapıları kapatma kararı bizim ekonomimize zarar verme girişimidir ve bizimle paylaşmayı içine sindiremiyor olduğunun en somut delilidir.”

UNFICYP DE AÇIKLAMA YAPTI

BM Kıbrıs Barış Gücü (UNFICYP) Sözcülüğü, ara bölgede eylem yapan göstericilere kamu düzenini baltalayıcı hareketlerden kaçınma çağrısında bulundu.BM Kıbrıs Barış Gücü Sözcülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada UNFICYP’in barışçıl şekilde gösteri yapma hakkını desteklediği kaydedildi ancak ara bölgede izinsiz eylemlerin kesinlikle yasak olduğu uyarısında bulunuldu.Sivil halkın güvenliğinin en birincil öncelik olduğu vurgulanan açıklamada, UNFICYP’in konuyla ilgili adımlar attığı ve barışın devamı konusunda Kıbrıs Rum ve Türk taraflarıyla yakın irtibat halinde olduğu belirtildi.

SOLYALI: “DAHA ÖNCE YAPILAN EYLEMLERDE İZİN ALINMAMIŞTI”

Protesto gösterisinde de bulunan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) üyesi, Avukat Ürün Solyalı, Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, BM Barış Gücü askerlerinin ortaya koyduğu tavrı, hukuksal açıdan değerlendirdi.

Solyalı, “Onlar (BM askerleri) tarafından bakacak olursam, diyorlar ki; karşı taraftaki kapı kapalıdır. Dolayısıyla burası artık geçiş noktası olma niteliğini kaybetmiştir. Geçiş noktalarıyla alakalı, BM’nin sürece katkısı farklı, geçiş olmayan noktalardaki sorumluluğu farklı bir prosedür gerektirir” dedi.

Lokmacı’nın geçiş noktası özelliğini kaybettiğini ifade eden soyalı,  “Siz, buradan oraya geçtiğiniz andan itibaren Güney’e geçemeyeceğinize göre ara bölgede kalacaksınız diyor. Ara bölgede kalmanızın da bize bir sorumluluğu var. Göreceğiniz ya da vereceğiniz zarar bizim hanemize yazılacak” şeklinde konuştu.

BM askerinin bir tedirginlik yaşadığını, bu tedirginliğin de Cumartesi günü yaşanan biber gazı olayının ardından, Güney Kıbrıs yönetiminin BM nezdinde yaptığı girişimler sonucu oluştuğunu kaydetti.

“Bu noktada BM kendine göre bir tedbir almaya çalıştı” diyen Solyalı, “Genel hukuki prensiplerde eylem hakkı birincil haktır. Bunu engellemek diye bir hak yoktur Eylem yapanların güvenli eylem yapması noktasında devletlerin sorumluluğu vardır. Tabi orası bir devlet değil, ara bölge. Bu prensibin onlar tarafından da uygulanabilirliği –özellikle orada bulunan grubun niteliğine de bakacak olursak, barışçıl bir eylem yapmak amacıyla oraya gidildiği net bir şekilde ortaya konmuştu – engellendiğini gördük” ifadelerini kullandı.

BM’nin ortaya ‘prosedürler’ çıkarttığının altını çizen Solyalı, bunu yanlış bulduğunu çünkü BM’nin adadaki misyonunun, iki toplum arasındaki irtibatın kurulabilmesini sağlamak olduğunu söyledi, “Bunun onlar tarafından engellenmesinin siyaseten uygun bulmadık” dedi.

Önceki eylemlerde de, göstericilerin izin almadan ara bölgede protesto gerçekleştirdiklerini ifade eden Solaylı, “Bize cumartesi günü yapılan eylemin de niteliğinin bu prosedüre uygun olduğuna dair karşı cevap da alamadık. Cumartesi günü izinliydiniz de bugün almadığınız için geçemiyorsunuz denmedi. Orada güne göre tedbir durumu vardı” şeklinde konuştu. 

CANDAN VE BEROVA AKPA BAŞKANI’NA MEKTUP GÖNDERDİ

Cumhuriyet Meclisi’nin Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi’ndeki (AKPA) temsilcileri Özdemir Berova ve Armağan Candan, Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından 28 Şubat’ta kapatılan geçiş noktaları konusunda AKPA Başkanı Rik Daems’e bir mektup gönderdi. Berova ve Candan AKPA Başkanı’na gönderdikleri mektupta, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” geçiş noktalarını kapatma kararının tek yanlı aldığını, önceden hiçbir bilgilendirme ve uyarı yapılmadığını, ayrıca Koronavirüsle mücadele iddiasının ise inandırıcılıktan uzak olduğunu dile getirdi

GENÇLER OTURMA EYLEMİ YAPTI

Öte yandan bir grup genç Lokmacı barikatında ara bölgede oturma eylemi yaptı. Bazı sınır kapılarının kapatılmasını protesto eden gençler, "yaşasın birleşik federal Kıbrıs", "Kıbrıs'ta barış engellenemez" sloganları attı. CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe de gençliğin eylemine destek vermek için ara bölgeye gitti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKOŞA Haberleri