Bu kurallara uymayan restoranların faaliyetleri durdurulacak

loading
28 Mayıs, Perşembe
£

8.33

7.47

$

6.79

Bu kurallara uymayan restoranların faaliyetleri durdurulacak

Bu kurallara uymayan restoranların faaliyetleri durdurulacak

LTB, pazartesi günü paket servis hizmeti vermeye başlayacak işletmelerin uyması gereken kuralları anımsatarak, Covid 19 test sonuçları LTB tarafından kendilerine iletilmeyen iş yerlerinin yerleri Pazartesi günü faaliyete başlayamayacağı ifade edildi, “Covid 19 testi olmayan iş yerleri çalışmaya başlamaları durumunda faaliyetleri durdurulacaktır” uyarısında bulunuldu.

Bu kurallara uymayan restoranların faaliyetleri durdurulacak
banner
A- A A+

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Halk Sağlığı Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, pazartesi günü paket servis hizmeti vermeye başlayacak işletmelerin uyması gereken kuralları anımsattı.

Açıklamada, Covid 19 test sonuçları Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından kendilerine iletilmeyen iş yerlerinin yerleri Pazartesi günü faaliyete başlayamayacağı ifade edilerek, “Covid 19 testi olmayan iş yerleri çalışmaya başlamaları durumunda faaliyetleri durdurulacaktır” uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, uyulması gereken kurallar, şöyle açıklandı:

- İşletmelerde Kriz Yönetim Birimi oluşturulmalıdır. Bu birim Covid-19 ile ilgili personeline tüm bilgileri vermeli ve alınan önlemleri kontrol etmelidir.

- İşletme girişinde dezenfektanlı paspas, el dezenfektanı ve ateş ölçer bulundurulmalıdır.

- İşletmeye giriş tek yerden olmalı ve girişte maske, bone, eldiven ve tek kullanımlık önlük bulundurulmalıdır. Personel kesinlikle maskesiz çalışmayacaktır. Çıkışta bunların atılacağı ayaktan pedallı çöp bulundurulmalıdır.

- İşletmeye giren herkesin ateşi ölçülüp kayıt altına alınmalıdır. 37,5 üzerinde olan kişilerin hastaneye başvurmaları gerekmektedir.

- Çalışma ortamının sürekli havalandırılması gerekmektedir.

- İşletme içerisi sürekli (en az 2 saat ara ile) temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Dezenfeksiyon işlemi %70’lik alkol veya %2’lik sodyum hipoklorit bazlı ilaçlar ile yapılmalıdır. Ve bu işlem temizlik personeli tarafından kaydedilmelidir.

- 2 metre kareye 1 personel gelecek şekilde çalışılmalıdır. İşletme koşulları buna yeterli olmadığı hallerde vardiya sistemi çalışılmalıdır. Vardiya değişimlerinde mutlaka dezenfeksiyon işlemi yapılmalıdır.

- Personel arasında çalışma sırasında en az 2 metre kuralı uygulanmalıdır.

- İşletmeye girişte personel ateşi ölçüldükten sonra ellerini 20 saniye boyunca sabunla yıkadıktan sonra dezenfekte kullanıp işe başlamalıdır.

- İşletme sahasına paket servis şöförleri, servis sağlayıcıları vb kişilerin girişi engellenmelidir. Bu kişilerin çalışanlar ile herhengi bir temasta bulunmamaları gerekmektedir.

- Tüm merdiven korkulukları, kapı kolları, elektrik fişleri, musluk kolları sürekli olarak (saat başı) dezenfekte edilmelidir. Tuvalet çıkışlarında el dezenfektanı mutlaka bulunmalıdır. Dezenfektan uygulaması artırılmalıdır.

- Servislerde en az 2 metre kuralına uygun şekilde ayarlama yapılmalı, tekli düzen sağlanmalıdır. Satış yapacak olan personel yüz siperi kullanmalıdır.

- Personelin yemek aralarında 2 metre kuralına dikkat edilmeli, gerekirse dönüşümlü olarak yemek arasına çıkılmalıdır.

- İşletmeler Covid 19 ile Mücadele ile ilgili alınacak tedbirler ve izlenecek yol ile ilgili görsel broşürler asmalıdır. (Dünya Sağlık Örgütü verileri uygundur)

- Gıda işletmesinde çalışan kişilerin sağlık riskleri göz önüne alınarak yüksek riskli grupta olan (hamile, 60 yaş üstü, kanser ve KOAH hastaları ile solunum yolu ve kalp hastaları vb) kişilere bu süre içerisinde idari izin verilip çalıştırılmamaları veya evden çalışmaları sağlanmalıdır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKOŞA Haberleri