Harmancı: "Bir kez daha yinelerim ki mülteciler ve sığınmacılar 'öteki' değil şehrin parçasıdır"

loading
23 Eylül, Çarşamba
£

9.75

8.96

$

7.67

Harmancı: “Bir kez daha yinelerim ki mülteciler ve sığınmacılar 'öteki' değil şehrin parçasıdır”

Harmancı: “Bir kez daha yinelerim ki mülteciler ve sığınmacılar 'öteki' değil şehrin parçasıdır”

LTB Dayanışma ve Eğitim Merkezi’ndeki toplantıların ilki Mülteci Hakları Derneği ile gerçekleşti. Burada yaptığı konuşmada LTB Başkanı Harmancı, “Bir kez daha yinelerim ki mülteciler ve sığınmacılar 'öteki' değil şehrin parçasıdır” ifadelerini kullandı.

A- A A+

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) Mehmet Harmancı katılımcı demokrasi ve iyi yönetim anlayışının eksiksiz yaşam bulması amacı ile yerel yönetimlerin önemli paydaşlarından sivil toplum örgütleri ile toplantılar dizisi başlattı.

LTB’nin hizmete açtığı Dayanışma ve Eğitim Merkezi’nde yer alan toplantıların ilki Mülteci Hakları Derneği(MHD) ile gerçekleştirildi.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, LTB Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Öykü Akcan ve bazı komisyon üyesi meclis üyeleri, MHD Yönetim Kurulu üyeleri ve proje temsilcileri ile belediyenin ilgili birimlerinden kişilerin katıldığı toplantıda pandemi sürecindeki belediyenin yürüttüğü çalışmalar kapsamında mültecilere yönelik gerçekleştirdiği hizmetler, MHD’nin sığınmacılara ve mültecilere yönelik çalışmaları ve sürdürdüğü projeler, LTB ile MHD’nin yaptığı ortak çalışmalarda başarılanlar ve ilerleyen dönemde hangi kurumsal iş birliklerinin geliştirebileceği ayrıntıları ile görüştük.

HARMANCI: “MÜLTECİLER ÖTEKİ DEĞİL ŞEHRİN PARÇASIDIR” SÖZÜMÜN GEREKLERİNİ YERİNE GETİRİYORUZ”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı göreve geldiği günlerde söylediği “Mülteciler öteki değil şehrin parçasıdır” sözünün gerektirdiği hizmetlerin verilmesi amacıyla MDH ile yakın bir iş birliği içerisinde olduklarını kaydederek LTB’nin oluşturduğu Mülteci Hakları Komisyonu’nun da önemli gayretleriyle birçok ortak çalışmayı hayata geçirdiklerini ifade etti.

“DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE MÜLTECİLERE KARŞI ARTAN TEHDİTLER KARŞISINDA İŞ BİRLİĞİNİ DAHA DA GELİŞTİRME SORUMLULUĞUMUZ VAR”

Başkan Harmancı dernek ile ortak çalışma planı yaptıklarını belirterek dünyada ve ülkemizde mültecilere ve sığınmacılara karşı artan tehditler karşısında iş birliğini daha da geliştirme sorumluluklarının bilincinde olduklarını söyledi.

En son Yayla köyü sahilinde meydan gelen mültecilerle ilgili olay hakkında MHD yöneticilerinden bilgi alan Harmancı, son zamanlarda Ceza Yasası’nda insan kaçakçılığı ve insan ticareti ile ilgili yapılan düzenlemelerin olumlu olduğunu ancak düzensiz yollardan ülkemize giriş yapmak zorunda kalan mültecileri koruyacak yasal düzenlemelerin de gündeme alınması gerektiğini kaydetti.

“Bilgi, duyuru ve haberleri İngilizceye çevirerek web sitemizde yayınlıyoruz”

LTB’nin tüm yabancıların da hizmetlerden ve şehirdeki önemli gelişmelerden haberdar olabilmeleri için LTB web sitesindeki birçok bilgi, duyuru ve haberin İngilizceye çevrilerek sayfada yayınlandığını ifade eden Harmancı bu çevirilerin Arapça olarak da yayınlanabilmesi için çalışma yapabileceklerinin altını çizdi.

“YENİ AÇIK PAZAR’DA MÜLTECİLERE ÜRÜTTİKLERİNİ SATABİLECEKLERİ BİR ORTAM YARATABİLİRİZ”

LTB’nin inşa edeceği Yeni Açık Pazar alanında da mültecilerin ürettiklerini satabilecekleri bir ortam yaratılması için MHD ile iş birliği yapılabileceğini kaydeden Harmancı, böylece mültecilerin emekleri ile ürettikleri ürünleri satarak kazanç elde etmeleri için iyi bir zemin hazırlayacaklarını da vurguladı.

“MÜLTECİ AİLELERİN KÜÇÜK ÇOCUKLARI KREŞ HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLECEK”

MHD ile istişare içinde Paylaşım Mutfağı’ndan bazı mültecilere günlük yemek ve Covid-19 sürecinde gıda yardımı yaptıklarının da altını çizen Başkan Harmancı, LTB El Ele Kreşi’nin mülteci/sığınmacı ailelerin küçük çocuklarını da kreş imkanlarından faydalandırabileceklerini belirtti.   

“MERKEZ STÖ’LERİN ETKİNLİKLERİNE DE AÇIK OLACAK”

LTB Dayanışma ve Eğitim Merkezi’nin STÖ’lere de açık olacağını dile getiren Başkan Harmancı, ihtiyaç duyan STÖ’lerin gerek toplantılar konferans, toplantı, söyleşi, film gösterimi, panel gibi amaçlar için randevu sistemi ile merkezi kullanabileceğini de sözlerine ekledi.

“KUZEY KIBRIS’TA HERHANGİ BİR SIĞINMA MEKANİZMASI OLMADIĞINDAN DOLAYI MÜLTECİ/SIĞINMACILAR ÇOK BÜYÜK SIKINTILAR YAŞIYOR”

MHD temsilcileri de LTB’nin STÖ ile tekrardan bir istişare süreci başlatmasının önemine dikkat çekerek bugüne kadar iş birliği içinde yaptıkları çalışmalardan dolayı Başkan Harmancı, meclis üyeleri ve çalışanlara teşekkür ettiler.

Kuzey Kıbrıs’ta halen bir sığınma sistemi olmadığından dolayı, ülkemize gelen sığınmacı ve mültecilerin halen cezalandırıldığı ve zulüm gördükleri ülkelerine geri gönderildiklerini kaydeden dernek temsilcileri, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından verilen yıllık koruma belgesiyle çok kısıtlı sayıda mültecinin korunabildiğini ve bu sığınma sisteminin ivedi bir ihtiyaç olduğunu belirttiler.

Mültecilerin dönem dönem kıyafet, gıda ve hijyen malzemesi ihtiyaçlarının olduğunu belirten dernek temsilcieri bu konuda da daha kapsamlı ortak bir çalışma yapılabileceğini dile getirdiler.

MHD TEMSİLCİLERİ: “SOSYAL-KÜLTÜREL KAYNAŞTIRICI ETKİNLİKLERİN TEKRARLANMASINI İSTİYORUZ”

Daha önce LTB’nin de destekleriyle “Birlikte Daha Güzel” adı altında bir kaynaştırcı, çokkültürlü, farkındalık yaratma amaçlı etkinliği gerçekleştirdiklerini ifade eden MHD temsilcileri bu tür etkinliklerin ilgili paydaşların destekleriyle tekrarlanmasını gündeme getirdiler.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKOŞA Haberleri