LEFKOŞA
okuma süresi: 5 dak.

KTAMS Başkanı Bengihan: Ülkeyi yönetenler kendi siyasi gelecekleri için çalışıyor

KTAMS Başkanı Bengihan: Ülkeyi yönetenler kendi siyasi gelecekleri için çalışıyor

Bu Memleket Bizim Platformu yaşanan son siyasi ve ekonomik gelişmeleri protesto etmek amacıyla geniş katılımlı bir şekilde gerçekleştirdiği eylem tamamlandı. Eylemde temsilci olarak konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengighan, ülkeyi yönetenlerin kendi siyasi gelecekleri için çalıştıklarını ifade etti.

Yayın Tarihi: 13/11/21 16:45
Güncelleme Tarihi: 13/11/21 17:35
okuma süresi: 5 dak.
KTAMS Başkanı Bengihan: Ülkeyi yönetenler kendi siyasi gelecekleri için çalışıyor
Özel Haber
A- A A+

Bu Memleket Bizim Platformu (BMBP) altında örgütlenen pek çok siyasi parti ve sivil toplum örgütü,  Lefkoşa'daki Belça Market'in oto parkında toplandı.

Protestocuların tarihi İnönü Meydanı'na yürümesi bekleniyor.

BMBP yaşanan son siyasi ve ekonomik gelişmeleri protesto etmek amacıyla bu eylemi gerçekleştiriyor. Eyleme birçok parti, örgüt ve kuruluş katılım gösterdi.

Eyleme destek veren parti ve kuruluşlar:

CTP, YKP, TKP, TDP, Ünite Cyprus Now, Bağımsızlık Yolu, El-Sen, KTAMS, Çağ-Sen, Toplumsal İrade Platformu, Kuir Kıbrıs Kıbrıs Türk Barış Platformu

Eylemde açılan pankartlarda, “Yurdumuza Sahip Çıkıyoruz, Bu Memleket Bizizm Hatırlatalım, Güç Sarayda Değil Halktadır, İlla da Adalet" sloganları yer aldı.

Platformu oluşturan siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı İnönü Meydanı’ndaki mitingde Platform adına konuşma yapan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, “Kıbrıslı Türkler olarak kendi kendimizi yönetmek ve bu topraklarda var olmak istiyoruz… İrademize sahip çıkmak, insanca yaşamak, eşitlik, yok olmamak, zamlara, partizanca istihdamlara dur demek, geleceğimiz, göç etmemek, yurdumuza sahip çıkmak için buradayız” diyerek eylemcilere seslendi.

BENGİHAN: BU GİDİŞE DUR DEMEK, YURDUMUZA SAHİP ÇIKMAK İÇİN BUGÜN BURADAYIZ

KTAMS Başkanı Bengihan, Platform adına yaptığı konuşmada, ülke tarihinde “hiç olmadığı kadar kötü bir dönemden geçilmekte” olduğunu, hem siyasi hem de ekonomik olarak “hızla yok oluşa doğru sürüklenildiğini” ifade ederek, “Bu gidişe dur demek, yurdumuza sahip çıkmak için bugün buradayız” dedi.

Bengihan, “Yıllardır sürdürdüğümüz varoluş mücadelemize yeni bir ivme kazandırmak adına bugün burada yaktığımız kıvılcım büyük bir ateşin başlangıcı olacaktır” diye konuştu.

Kıbrıslı Türklerin “varlığının” tartışıldığı günlerden geçildiğine ileri süren Bengihan, son bir yıl içinde ülkenin içine düşürüldüğü durumun “tam anlamı ile kaos” olduğunu savunarak, şunları söyledi:

“Meclis halkın iradesini yitirmiştir, ülkemiz antidemokratik bir şekilde kararnamelerle yönetilmiştir. Anayasa ayaklar altına alınmış, erken seçimler yasal süresi içinde yapılmamıştır. Halkımızın bir yılını çalan UBP Kurultayı sürecinde yaşananlar demokrasimiz adına kara bir lekedir. Cumhurbaşkanlığından, parti başkanlığına kadar tüm seçimlerimize müdahale edilmiştir. İrademizin ayaklar altına alınmasına karşı, kendi kendimizi yönetme hakkımıza sahip çıkmak adına ve ülkemizde gerçek anlamda demokrasiyi sağlamak için buradayız.” 

“ÜLKEYİ YÖNETENLER HALKIN REFAHI İÇİN DEĞİL, KENDİ SİYASİ GELECEKLERİ İÇİN ÇALIŞTILAR”

Güven Bengihan, uzun yıllardır ülkeyi yönetenlerin halkın refahı için değil, kendi siyasi gelecekleri için çalıştıklarını ileri sürerek, “İktidarlarını sürdürmek uğruna, devlet olanakları, yandaşlara peşkeş çekildi. İstihdamlar, liyakata göre değil, partiye göre yapıldı” dedi.

Kıbrıslı Türklerin ülkede uygulanan “nüfus, vatandaşlık ve ekonomik politikalar” ile “yok olma” noktasına getirildiğini ileri süren Bengihan, yüksek enflasyon ve Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi nedeniyle halkın alım gücünün günden güne azaldığına işaret etti.

Bengihan, yapılan zamlardan dolayı asgari ücrete yapılan artış anlamını yitirdiğini ifade ederek, “Adeta kaşıkla verip kepçeyle almışlardır. Her gün yapılan zamlarla halk açlığa terkedilmiştir. Mutfaklar yangın yerine dönmüştür. Birçok aile çocuklarının karını doyuramıyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Türkiye’ye yaptığı ziyaretleri ve söylemlerini de eleştiren Bengihan, “Kıbrıslı Türklerin dünyalı olabilmesinin yolunun; Kıbrıs sorununun federal temelde çözümünden geçtiğini” söyledi.

“Kıbrıslı Türkler olarak kendi kendimizi yönetmek ve bu topraklarda var olmak istiyoruz” diyen Güven Bengihan, “İrademize sahip çıkmak için, insanca yaşamak için, eşitlik için yok olmamak için, zamlara, partizanca istihdamlara dur demek için, geleceğimiz için, göç etmemek, yurdumuza sahip çıkmak için buradayız” dedi.

İnönü Meydanı’ndaki miting, Sol Anahtarı’nın müzik dinletisiyle tamamlandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör