LEFKOŞA
okuma süresi: 6 dak.

Mehmet Harmancı: Eğitim, şehrin ve ülkenin yarınlarına en değerli yatırımdır

Mehmet Harmancı: Eğitim, şehrin ve ülkenin yarınlarına en değerli yatırımdır

LTB Başkanı ve TDP'nin LTB başkan adayı Mehmet Harmancı, Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası'na yaptığı ziyarette "Eğitim, şehrin ve ülkenin yarınlarına en değerli yatırımdır." dedi.

Yayın Tarihi: 22/11/22 16:28
okuma süresi: 6 dak.
Mehmet Harmancı: Eğitim, şehrin ve ülkenin yarınlarına en değerli yatırımdır
A- A A+

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı ve Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) LTB Başkan adayı Mehmet Harmancı, LTB’yi borç yükünün altında ezilen, emekçinin hakkını ödeyemeyen ve halka hizmet götüremeyen kırılgan bir yapıdan, yatırım yapan ve gerektiğinde geri ödeme sorunu yaşamadan kredi alabilen bir noktaya getirdiklerini vurguladı.

Mehmet Harmancı, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ile Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyaret etti.

Ziyaretlerinde 8,5 yıllık görev süresince ekibiyle birlikte Lefkoşa için yapılanları ve yeni döneme ait plan ve projelerini aktardı.

“SPOR VE KARDEŞLİK PARKI EN ÖNEMLİ İHTİYAÇLARDAN BİRİNİ KARŞILAYACAK”

Önümüzdeki dönemde üst yapıya ciddi ağırlık vereceğini ifade ederek sözlerini sürdüren Mehmet Harmancı, “Terminal’de özel sektörle örnek bir iş birliği modeli içerisinde yeni bir ekonomik çekim merkezi yaratma hedefindeyiz. Önümüzdeki dönemde Mustafa Ruso Caddesi’nin batı tarafında yer alacak “Spor ve Kardeşlik Parkı” ile ülkedeki en önemli ihtiyaçlardan biri olan tenis, basketbol, futbol gibi altyapıların tümü bir kompleks içerisinde bir arada yer alacak” dedi.

“HEM ÖĞRENCİLERİMİZİN HEM ÖĞRETMENLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Harmancı, Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası başkan ve yetkilileri ile görüşmesinde belediye ve eğitim ilişkileri üzerinde durdu. “Her şeyin başında iki tane temel sorun bulunuyor” diye konuşan Harmancı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunların biri planlama, biri de kaynakların verimli kullanılması. Başkent belediyesi, sınırları en fazla daraltılan belediyelerden biri olmuş durumda. Buna rağmen en fazla kamu yükünü taşıyan LTB’nin hizmet sınırları içerisinde 30’dan fazla kamu okulu var. Bu aynı zamanda fırsat ve kaynak eksikliği yaratıyor. Emlak vergilerinin yüzde 15’i eğitime aktarılmalı. LTB, bunu 40’a yakın okula dağıttığında neredeyse her okul için 45 bin TL’lik kaynak düşüyor, bu da okullarımızın ihtiyaçlarının karşılanamaması demektir.”

Kaynakların verimli ve etkin kullanımının yerel yönetimlerde de eğitimde de aynı şekilde önemli olduğunun altını çizen Başkan Harmancı, bunun özellikle pandemi sırasında yaşayarak görüldüğünü ifade etti. Okullardaki neredeyse bütün ihtiyaçların yerel yönetimler tarafından veya okulların kendi gayretleriyle sağlanmaya çalışıldığını anlatan Harmancı, “pandemi döneminde hem öğrencilerin hem öğretmenlerin yanında durabilmek için her zamankinden de daha büyük bir gayret gösterdik. Özellikle uzaktan eğitime erişimi olmayan çocuklarımıza okul yönetimleriyle istişare içinde ve yurttaşlarımızın da desteği ile tablet dağıtarak eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkı koyduk. Aynı zamanda okul alt yapılarında eksiklik olan noktalarda katkı sağlamaya çalıştık” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN İÇME SUYUNA ERİŞİMİ EN TEMEL HAKTIR VE BU KONU İLE İLGİLİ PROJEMİZ YAŞAM BULACAK”

Harmancı, önümüzde dönem tüm kamu okullarında uygulamaya koymayı planladıkları güvenli içme suyu projesiyle ilgili de bilgi verdi. “Okullarımızla ve öğretmenlerimizle yakın diyalog içinde çalıştığımız için özellikle pandemi sonrası yaşadığımız ekonomik kriz döneminde birçok çocuğumuzun okula harçlık götüremediğini ve bundan dolayı okul saatlerinde içme suyuna erişimde sıkıntı yaşandığını duyuyoruz. Bu durum bizim için kabul edilebilir değildir, en temel çocuk hakkının ihlalidir. Okullarımıza su arıtma sistemlerini kurmak için gerekli ön çalışmayı tamamladık, en kısa sürede uygulamaya koyacağız” dedi. 

“YAŞANAN ZOR DÖNEMLERİ HEPİMİZ BİLİYORUZ”

Harmancı, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği ziyaretindeki konuşmasına, “Kıbrıs’ın kuzeyinde insanlarımız türlü fedakarlıklarla hem yurt savunmasında hem ailelerinin savunmasında fedakarca ve cefakarca sorumluluklar üstlenmişlerdir. Yaşanan zor dönemleri hepimiz biliyoruz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin daha iyi bir yurt, daha demokratik bir düzen, kendi ayakları üzerinde durabilen, başarısını kendine yaslayan bir ülke yaratmak için mücadele verdiklerini asla unutmamalıyız” sözleriyle başladı.

Geçtiğimiz 8,5 yıllık dönemde dernekle iş birliği içerisinde olduklarına değinen Harmancı, yeni dönemde Metehan bölgesindeki Şehit Çocuğu Arsalarında’nın tüm altyapı sorunlarının sıfırlanacağını, inşaatların önünün açılacağını vurguladı.

Harmancı, “Bu bölgede gerçekten insanların malına mal, evine ev diyebileceği, problemlerle uğraşmayacağı, sadece iki tane bordür taşı koyarak ‘ben bu arazileri arsaları açtım’ demeyecekleri bir noktaya taşımak istedik. Bugün gelinen aşama sizlerin ve bizlerin ortak gayreti ile doğru bir noktadadır” diye ekledi.

Harmancı sözlerini “Ben, bu 8,5 yıllık dönemde birlikte yaptığımız verimli çalışma ortamı için sizlere teşekkür ediyorum. Birçok konuyu birlikte ele alıp aşmayı başardık. Biliyorum ki Kaymaklı şehitleri ile ilgili de bir proje var. Projeye en kısa zamanda Anıtlar Yüksek Kurulu’nun da onaylayacağı çerçevede yerel yönetim olarak biz de katkı sunmaya hazırız. Umuyorum bu projenizi de en kısa zamanda hayata geçirebiliriz” diyerek sonlandırdı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör