Toplumsal Direniş Bayramı Gazimağusa'da da kutlandı

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.49

7.62

$

6.76

Toplumsal Direniş Bayramı Gazimağusa'da da kutlandı

Toplumsal Direniş Bayramı Gazimağusa'da da kutlandı

Kıbrıs'ın Türkler tarafından fethinin 442, Türk Mukavemet Teşkilatı'nın (TMT) kuruluşunun 55 ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın 37'inci kuruluş yıldönümü, Toplumsal Direniş Bayramı çerçevesinde Gazimağusa'da düzenlenen törenle kutlandı.

Toplumsal Direniş Bayramı Gazimağusa'da da kutlandı
banner
A- A A+

Saat 09.30'da Zafer Anıtı'nda yer alan törende, Güvenlik Kuvvetler Komutanlığı adına 4. Piyade Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Behçet Öznacar, TMT Mücahitler Derneği ile muharip dernek temsilcileri tarafından çelenk konuldu.

Tören saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından Piyade Üsteğmen Mehmet Baturay'ın konuşması ile sona erdi.

Üsteğmen Baturay, 1 Ağustos'un; Kıbrıs Türkü'nün haklı mücadelesini dünyaya duyurarak, gerçekleri ortaya koyan anlamlı günlerden biri olduğunu ifade etti.

Baturay, 1 Ağustos 1571'in; Kıbrıs'ta Türk varlığının yerleşmesi, 1 Ağustos 1958'in Kıbrıs'ta Türk varlığının korunması ve 1 Ağustos 1976'nın ise Türk varlığının bekasının sağlanmasının temel taşlarını teşkil ettiğini söyledi.

1878 yılında adanın İngilizlere devredilmesiyle birlikte Kıbrıs Türkü için 1974'e kadar sürecek karanlık günlerin başladığını belirten Baturay, Kıbrıs Türk halkının gösterdiği direniş neticesinde toprakların Türk vatanı olarak kaldığını ifade etti.

Baturay, Rum-Yunan ikilisinin Enosis'i gerçekleştirmek uğrunda EOKA tedhiş örgütüyle birlikte başlattığı barbarca saldırılara karşı tepki ve şahlanış olarak Kıbrıs Türkü'nün bağrından, etkili v e örgütlü direnişi başlatmak üzere TMT'nin doğduğunu söyledi.

Baturay, TMT'nin, özgürce yaşamak için kitle halinde bilinçlenmeyi, dünyada eşine az rastlanacak bir şekilde gerçekleştirdiğini, sömürge idaresinin yozlaştırmaya çalıştığı Kıbrıs Türk toplumunu milli idealler etrafında topladığını, teşkilatlandırdığını ifade etti.

Baturay, Barış Harekatı ile birlikte Kıbrıs Türkü'nün özgürlük ve bağımsızlığına kavuştuğunu, adaya barış huzur ve istikrar geldiğini, tarihi görevini Harekat ile tamamlayan TMT'nin düzenli orduya dönüştürülmesiyle Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın kurulduğunu söyledi.

Baturay, "Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kıbrıs Türkü'nün her türlü tehlike ve tehditten uzak, huzur ve güven içerisinde yaşamasını sağlamak ve KKTC'nin varlığını sürdürmek için kuruluşundan itibaren başlatmış olduğu gelişim hamlesini artan sürat, azim ve kararlılıkla devam ettirmektedir" dedi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GAZİMAĞUSA Haberleri