"Teneke Çocuk Projesi" ile Gazimağusa'daki alüminyum kutular geri dönüşüme kazandırılacak

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.60

7.83

$

6.87

"Teneke Çocuk Projesi" ile Gazimağusa'daki alüminyum kutular geri dönüşüme kazandırılacak

"Teneke Çocuk Projesi" ile Gazimağusa'daki alüminyum kutular geri dönüşüme kazandırılacak

Gazimağusa Belediyesi, sosyal sorumluluk projesi olarak Yeşil Barış Hareketi'nin başlattığı "Teneke Çocuk Projesi"ne destek vererek Gazimağusa'daki alüminyum kutuların geri dönüşümü ve hasta çocuklara katkı sağlanması için çalışma başlattı. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ile Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir'in bugün belediyede düzenlenen basın toplantısıyla ayrıntılarını açıkladığı projenin başlangıcını da yaparak Gazimağusa Belediye binası önünde kurulan tekene eve ilk tenekeler atıldı.

"Teneke Çocuk Projesi" ile Gazimağusa'daki alüminyum kutular geri dönüşüme kazandırılacak
A- A A+

Proje kapsamında alüminyum teneke kutular geri dönüştürülerek hem maddi kayıplar önlenecek hem de hastanelerimizdeki çocuk bölümlerine cihaz ve donanım alınmasına katkı yapılacak. Basın toplantısında Doğan Sahir tarafından projeye destek veren Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ile kurum ve kuruluşlara sertifika verildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Yeşil Barış Hareketi'nin başlattığı Teneke Çocuk Projesi'ne destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını, Yeşil Barış Hareketi'nin en eski sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu ve diğer çevre konularında da istişare ettikleri bir örgüt olduğunu ifade etti. Katı atık yönetiminde atıkların toplanması ve bertaraf edilmesinin önemli olduğunu, meşrubat kutuları gibi maddi değeri olan atıkların toplanarak ekonomik olarak değerlendirilmesinin ve sosyal sorumluluk olarak çocuklara katkı yapılacak olmasının anlamlı olduğunu, Gazimağusa'da 11 noktada kurulacak istasyonlara insanların kutuları atacağını, okullardaki öğrencilerin ve herkesin bu konuda bilinçli olması gerektiğini söyledi. Gazimağusa'da bu alanda yapacakları çalışmanın bir ilk olduğunu, toplanacak kutuların hedeflenen yere gitmesinin planlanmasının önemli olduğunu, istasyonlara teneke kutuların dışında atıkların atılmaması gerektiğini söyledi. Projenin devamının gelmesi ve daha başka geri dönüşüm projelerinin de geliştirilmesinin önemine dikkat çeken Arter, hem Yeşil Barış Hareketi'ne hem de Her Daim Dostlar Grubu'na katkıları için teşekkür etti.

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir yaptığı konuşmada, Teneke Çocuk Projesi'nin Gazimağusa ayağı için burada olduklarını, ülkemizin atıklarla boğuştuğunu, 1988 yılından beridir atıklar sorununun çözülmesinin gündemlerinde olduğunu, projenin yapılmasını yetkililerden talep ettiklerini ancak yaşama geçiremediklerini, ancak bugün sosyal sorumluluk projesi olarak alüminyum kutulardan başlayarak geri dönüşüm alışkanlığını kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Alüminyum kutların toplanırken çevre eğitimi de olacağını, ancak daha önemlisinin projenin sonunda elde edilecek gelirin hastanelerdeki çocuk bölümlerinin ihtiyaçlarının karşılanacağını belirtti. Sıfır bütçeyle yola çıktıklarını, planladıkları aşamaların düşündüklerinden hızlı ilerlediğini, projeyi insanların sahiplenmesinin önemli olduğunu, Lefkoşa'dan başladıklarını projenin ülkeye yayıldığını, teneke evlerin meşrubat kutularının toplanacağı kumbaralar olduğunu söyledi. Teneke Çocuk Projesi'nin bir ayağının belediyeler olduğunu, projenin belediyelerle paydaş olarak yürütüldüğünü, kutuların belli bir programla bir noktada toplanacağını, Gazimağusa Belediyesi'ne bu projeye adım attığı için teşekkür etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GAZİMAĞUSA Haberleri