Mağusa'da yetkililer koronavirüs gündemi ile toplandı

loading
3 Haziran, Çarşamba
£

8.43

7.50

$

6.71

Mağusa’da yetkililer koronavirüs gündemi ile toplandı

Mağusa’da yetkililer koronavirüs gündemi ile toplandı

Mağusa Belediyesi koronavirüs gündemi ile yapılan çalışmaları aktarmak üzere bazı bölge milletvekillerinin de katılım gösterdiği toplantı gerçekleştirdi. Yetkililerin de katıldığı toplantıda sorunlar aktarıldı, çözümler değerlendirildi.

Mağusa’da yetkililer koronavirüs gündemi ile toplandı
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası - NADIRE BAHADI

Gazimağusa Belediyesi, Mağusa Gençlik Akademisi’nde (MGA) bölge Milletvekilleri, Kaymakam Kemal Sarper, Mağusa Polis Müdürü Ahmet Beşerler ve Mağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Kalfaoğlu ile özel hastane yetkililerinin katılımı ile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Yetkililer Koronavirüs gündemi ile toplanırken, MHA’nın canlı yayın olarak paylaştığı toplantıda Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, el birliği ve iş birliği ile sıkıntıların azaltılabileceğine dikkat çekti.

İlçe Emniyet Kurulu’nun Bakanlar Kurulu kararlarını uyguladıklarını ancak belediyelerin zaman zaman yalnızlık hissettiğini kaydeden Başkan Arter, toplantının amacının yapılabileceklerin konuşulup karara bağlamak olduğunu bu çerçevede bölgenin 13 milletvekilinin toplantıya davet edildiğini kaydetti. Arter toplantı başında yapılan çalışmaları anlattı, belediye katkılarından yapılacak yüzde 25’lik kesintiyi eleştirerek, acil olarak alternatif bir çare üretilmesi gerektiğini kaydetti. Toplantıda söz alan Mağusa Kaymakamı Kemal Sarper kaymakamlık olarak bu süreçte en büyük sıkıntının dar gelirli ailelere ulaştırılan yardım paketleri için belirlenen kaynağın yetersiz oluşu olduğunun altını çizdi. Toplantıda Mağusa Polis Müdürü Ahmet Beşerler, Mağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Kalfaoğlu, Özel Hastaneler Birliği Başkanı adına Emine Kunter ve milletvekilleri konuşma yaptı. Doktor Kunter konuşmasında, özel hastaneler olarak devletin özel hastanelerden yardım talep edebileceğini, hiç bir şey de talep etmediklerini kaydetti. “Bu zor günleri el birliği ile hep birlikte aşacağımızı düşünüyoruz” diyen Kunter, tüm özel hastanelerin herhangi bir zor durumda ücretsiz olarak hizmet vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

ARTER: HASSASİYETİMİZ HAT SAFHADA

Temizlik şubesinin 200 personel ile sahada olduğunu belirten Başkan Arter, hem dezenfekte hem de buhar çalışmaları ile ilaçlamaların devam etiğini kaydetti. Bu süreçte 1 tonun üstünde hammadde ilaç kullanıldığını kaydeden Arter, peronelin sağlığının da riske edilmemesi açısından vardiya usulü ile çalıştığını, tulum maske ve eldiven konusunda hassasiyetin en üst düzeyde olduğunu kaydetti. Arter, zabıtaların da kolluk görevini gerçekleştirirken polis ile işbirliği içerisinde olduğunu belirterek, bankalarda ödeme nedeni ile bugün yoğunluk yaşanmasının sağlıklı olmadığına dikkat çekti. Belediye veznelerinin ödemeler konusunda kart yükleme sistemi nedeni ile faal durumda olduğunu ifade eden Arter, 23 Mart’ta tedbirlerin bir üst seviyeye çıkarıldığını ve 15 günde bir yapılan ilaçlamaların haftada 1’e bugünden itibaren ise haftada 2’ye çıkarıldığını açıkladı. Mekan ilaçlamalarının yanında yollar, sokaklar, liman, işyerlerinin önlerinin dezenfekte edilmesine devam edildiğini kaydeden Arter, Mağusa bölgesi için önem arz eden limanda da ekipmanlar ve tırların ilaçlamalarının devam ettiğini kaydetti.

Mağusa Belediyesi’nin İkinci Bahar Kulübü’ne kayıtlı 2600 65 yaş üstü şahsın bulunduğunu belirten Arter, bu kişiler ile halihazırda sürekli irtibat içinde olduklarını belirten Arter, virüs nedeni ile birebir teması kaldırıp telefoniyen kurulan irtibatla ihtiyaçlarının karşılandığını kaydetti. Sosyal işler ile ilgili 4 ekibin görev yaptığını kaydeden Arter, hastaneden tedarik edilecek ilaçlar konusunda da Mağusa Devlet Hastanesi Başhekemi Mustafa Kalfaoğlu ile de istişare halinde olduklarını kaydetti.

“KATKILARDAN YAPILAN YÜZDE 25’LİK KESİNTİNİN MANTIĞINI ANLAMADIK”

Bunların her birinin masraf olduğunu belirten Başkan Arter, pandemiden önce zaten belediyelerin bütçe konusunda sıkıntı yaşadıklarını, içinde bulunulan süreçte ise bütçelerin tamamen alt üst olduğunu kaydetti. Ağır aksak çalışan bir çark sistemi benzetmesi yapan başkan dişlilerin dağıldığını söyledi. Devletin aldığı ekonomik önlemler paketine atıfta bulunan Arter, dünyada ve Türkiye’de böyle dönemlerde belediyelere ek kaynak oluşturulmaya çalışılırken, bizde belediyelere gelen katkıların da yüzde 25 kesintiye uğradığını anımsattı. Bunun mantığının belediye başkanları tarafından anlaşılmadığını belirten Arter, bu kesintiyi yapan Bakanlar Kurulu’nun bunun belediyelerde ne kadar ekonomik sıkıntı yaratacağını fark edip bu konuda alternatif bir çare üretilmesi gerektiğini kaydetti.

KAYMAKAM SARPER: YARDIM PAKETLERİ İÇİN VERİLEN KAYNAK YETERSİZ

Sürecin en başından gerekli yerlere gerekli müdahalelerin yapıldığını belirten Mağusa Kaymakamı Kemal Sarper, personelle gerekli koordineyi yaparak gıda yardımı konusunda bir birim oluşturulduğunu ifade etti.  Muhtarlıklar yardımı ile mahalle bazında hem kırsal da hem de merkezlerden gelen taleplerin kaydedildiğini belirten Sarper, İçişleri Bakanlığı’nın gıda yardımı ile ilgili verdiği kaynağın yetersiz olduğunu söyledi. “Yardımların dağıtılması konusunda devletten maaş almayan ve bize telefoniyen ulaşan kişilere öncelik verdik” diyen Sarper,  “yardım talep edilen kişiler ile aldığımız yardım sayısı arasında fark olması ileriki günlerde ciddi boyutta sıkıntıya düşürecektir” şeklinde konuştu. “Bu bizi üzüyor. Aldığımız katkılar yeterli değildir. Belediyenin de yardım çalışmaları vardır. Bu istişare içinde olmalıdır” diyen Kaymakam Sarper, sokağa çıkma konusunda insanların hala işin ciddiyetini anlamadığını, izin taleplerinde “yaşlı anneme ilaç götüreceğim” gibi söylemlerle gelen ihbarların hassasiyetin suiistimal edildiğini gösterdiğini belirtti. Bugünden itibaren uzun süreli verilen izinlerin günlük izne döndürüldüğünü belirten Sarper,  kaymakamlığın 12 personel  ile ilk günden göreve olduğunu bugünden itibaren ise periyodik çalışma şeklinde görevine devam ettiğini, dışardan hiçbir vatandaşın ise kaymakamlığa girişine izin verilmediğini açıkladı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GAZİMAĞUSA Haberleri