Tankerle aldığınız su denetimsiz

loading
26 Ekim, Pazartesi
£

10.53

9.56

$

8.09

Tankerle aldığınız su denetimsiz

Tankerle aldığınız su denetimsiz

Susuzluk nedeni ile vatandaş çözümü tankerle su çağırmakta buldu. Tankerlerin ise nerelerden dolum yaptığı, tankerlerin dolum yaptığı bilinen şahıslara ait kuyuların da uzun süreden beri kontrol edilmediği ortaya çıktı.

Tankerle aldığınız su denetimsiz
A- A A+

Kıbrıs Postası - NADIRE BAHADI

Ülke genelinde yaşanan susuzluk bazı denetimsizlikleri de gün yüzüne çıkardı . Türkiye’den gelen su nedeni ile yıllardır izinli kuyuların denetimleri yapılmıyor.

Susuz kalan vatandaş çözümü fahiş fiyatlarla da olsa, tankerle su çağırmakta bulsa da, su kıtlığı yaşanan bugünlerde tankerlerin nerelerden dolum yaptığı bilinmediği gibi denetlenemiyor da.

İçişleri Bakanlığı yetkisi ile kuyu izni ve tanker izinlerinin denetlenmesi ile ilgili sorumluluk kaymakamlıklarda bulunuyor. Ancak geçmiş yıllarda denetlenip, analizleri yapılarak denetlenen su kuyuları, baraj projesinin devreye girmesinin ardından uzun süredir denetlenmiyor. Bölgelere dağıtılan sular, DSİ’den alınan numune analizleri ile halka dağıtılırken, yaşanan susuzluk nedeni ile tankerlerin dolum yaptığı su kuyularındaki suların durumunu kimse bilmiyor.

Mağusa bölgesinde konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz yetkililer halkın bu dönemde daha fazla mağduriyet yaşamaması için şu sıra tankerlerin dağıtım yaptığı suya müdahale de bulunmadıklarını belirtirken, Mağusa bölgesinde hem yer altı kaynaklarının daha kontrollü kullanılması, hem dağıtılacak sunun denetlenebilmesi hem de tankerlerin talep ettiği fahiş su fiyatlarının önüne geçilmesi için İlçe Emniyet Kurulu üyelerini katkıları ile Mağusa Kaymakamlığı ve Mağusa Belediyesi tarafından bir çalışma başlatıldı.

6 BUÇUK LİRADAN VERİLEN SUYUN TONU 60 TL’DEN SATILIYOR

Tankerle su taşıyan kişiler artan talep nedeni ile yaşanan su sorununu fırsatçılığa çevirmiş durumda. Mağusa bölgesinde belediye tarafından dağıtımı yapılan su, tonu 6 buçuk TL’den satılırken, yaşanan süreçte nereden alındığı ve sağlıklı mı temiz mi olup olmadığının dahi denetlenemediğini fırsat bilen tankerle su satışı yapan kişiler sunun tonunu 50 ile 65 TL arasında satıyor.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Yaşanan su sorunun ortaya çıkardığı sorunlar nedeni ile Mağusa bölgesinde su temini konusu ile ilgili bir çalışma başlatıldı.

Başlatılan çalışma ile şu anda faaliyet gösteren tankerler ve su kuyuları tespit edilerek mevcut kuyuların ölçümleri yapılmaya çalışılıyor, çalışma ile tüm kuyular ve tankerler İlçe Emniyet Kurulu tarafından kayıt altına alınmaya çalışıyor.

Mevcut kuyular kurul tarafından değerlendirilerek yapılacak uygulamayı bekleyecekler. Belediye tarafından sadece dağıtımı yani taşıması yapılan sunun temini konusunda çalışma kapsamında su tankerleri, belediye tarafından belirlenecek bir noktadan su yükleyip, ödemesini belediyeye yaparak satış yapabilecek. Başlatılan çalışma ile hem yeraltı su kaynaklarının kontrollü kullanımı, hem fahiş su fiyatlarına bir standart hem de kontrol edilebilir kullanım suyu dağıtımının yapılması amaçlanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GAZİMAĞUSA Haberleri