GAZİMAĞUSA
okuma süresi: 6 dak.

Mağusa Mahalli Baro Başkanı: 'Her bireyin davasının makul bir sürede görüşülmesini talep etme hakkı var'

Mağusa Mahalli Baro Başkanı: 'Her bireyin davasının makul bir sürede görüşülmesini talep etme hakkı var'

Mağusa Mahalli Barosu Başkanı Mine Vehit, Anayasa değişikliğine ilişkin yapılacak referanduma “evet” diyerek gerekçelerini açıkladı.

Yayın Tarihi: 05/10/20 17:51
Güncelleme Tarihi: 05/10/20 18:09
okuma süresi: 6 dak.
Mağusa Mahalli Baro Başkanı: 'Her bireyin davasının makul bir sürede görüşülmesini talep etme hakkı var'
Sosyal Medya
A- A A+

KKTC seçmeni 11 Ekim'de hem 11 aday arasından 5 yıl süreyle görev yapacak Cumhurbaşkanı'nı belirleyecek; hem de Yüksek Mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasını öngören Anayasa değişikliği için referanduma gidecek.  

Halk oylamasına sunulacak Anayasa değişikliği önerisine ilişkin kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Mağusa Mahalli Baro Başkanı Mine Vehit, Anayasa Referandumu’na “evet” diyerek gerekçelerini belirtti.

Vehit açıklamasında, “elbette yargıdaki tek sorun Yüksek Mahkeme yargıçlarının sayısının artırılması değildir, ama hepimiz teslim etmeliyiz ki sorunlardan önemli bir tanesidir. Seneler içerisinde artan dava sayıları ve statistikler ortadadır ve bize bu değişikliğe neden ihtiyacımız olduğunu sayısal anlamda göstermektedir” ifadelerine yer verdi.

“Mahkemeler hepimiz içindir. Bu ülkede yaşayan her bireyin Mahkeme’ye başvurma hakkı vardır, başvuran herkesin de davasının makul bir sürede, adil bir mahkeme tarafından görüşülmesini talep etme hakkı vardır” diyen Vehit, “bence masum olma ihtimali olan hükümlü/hükümsüz tek bir tutuklunun bile 1 dakika haksız yere Cezaevi’nde kalmasının önüne geçilmesine katkı koymak, bir kişinin bile adil yargılanmasına olanak sağlayabilmek bu değişikliğe “EVET” dememiz için yeterlidir” şeklinde açıklamada bulundu.

Mağusa Mahalli Barosu Başkanı Mine Vehit’in açıklaması;

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte 11 Ekim günü Anayasa Referandumu’nda bize tek bir soru sorulacak. O da “Yüksek Mahkeme Yargıç sayısının artırılmasına evet mi diyorsunuz hayır mı diyorsunuz?” olacak.

 Bugünkü oluşumu ile Yüksek Mahkeme başkan dahil 8 yargıçtan oluşuyor. 8 yargıç ile, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay (Hukuk) Yargıtay (Ceza), Yüce Divan, Yüksek İdare Mahkemesi oturumlar gerçekleştiriliyor.

Yüksek Mahkeme yargıç sayısının en çok 16’ya çıkarılabilmesi için halktan, bizlerden onay isteniyor.

Bu talep yargıdan, yargı mensuplarından gelen bir talep, onay verin işimizi daha seri bir şekilde gerçekleştirelim diyorlar.

Yargının günlerdir sosyal medyada tartışılan, konuşulan özellikle biz avukatların ve bizimle birlikte müvekkillerimizin çok yakından yıllardır yaşadığı, siyasilerin de çözmesi gereken fakat bir türlü çözmediği, yeterince ilgi göstermediği pek çok sorunu var. Yazmakla biter mi bitmez, saatlerce tartışabiliriz. Bu sorunların belki de uzun bir aradan sonra ilk kez bizim camiamız dışında da tartışıldığını görmek benim için memnuniyet verici. Elbette yargıdaki tek sorun Yüksek Mahkeme yargıçlarının sayısının artırılması değildir, ama hepimiz teslim etmeliyiz ki sorunlardan önemli bir tanesidir. Seneler içerisinde artan dava sayıları ve statistikler ortadadır ve bize bu değişikliğe neden ihtiyacımız olduğunu sayısal anlamda göstermektedir.

Mahkemeler hepimiz içindir. Bu ülkede yaşayan her bireyin Mahkeme’ye başvurma hakkı vardır, başvuran herkesin de davasının makul bir sürede, adil bir mahkeme tarafından görüşülmesini talep etme hakkı vardır. Bu en temel insan haklarından birisidir ve tüm davalar için geçerlidir. Ben örneğimi ceza davalarından vermeyi tercih ediyorum; dediğim gibi örnekler çoğaltılabilir! Bir an için, kaza mahkemelerinin bir tanesinde yargılandığınızı, hapis cezası aldığınızı ve kararın yeniden değerlendirilmesi için Yüksek Mahkeme’ye başvurduğunuzu düşünün. Yüksek Mahkeme’nin de sayısal olarak yeterli olmaması sebebiyle sizin davanızı makul bir sürede göremediğini, oturum yapamadığını ve sizin Cezaevi’nde davanızın görüşülmesini beklediğinizi de düşünün. Bence masum olma ihtimali olan hükümlü/hükümsüz tek bir tutuklunun bile 1 dakika haksız yere Cezaevi’nde kalmasının önüne geçilmesine katkı koymak, bir kişinin bile adil yargılanmasına olanak sağlayabilmek bu değişikliğe “EVET” dememiz için yeterlidir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör