GAZİMAĞUSA
okuma süresi: 7 dak.

Mağusa Genel İş Sendikası, Gazimağusa Belediyesi’ne siyah çelenk bıraktı

Mağusa Genel İş Sendikası, Gazimağusa Belediyesi’ne siyah çelenk bıraktı

Gazimağusa Belediyesinde örgütlü Mağusa Genel İş Sendikası maaş sorunu nedeni ile 4 saatlik uyarı grevi yaptı, belediye binası önüne “Mağusa Belediye Başkanlığına” ve “İş birlikçi meclis üyelerine” yazılı siyah çelenk bıraktı.

Yayın Tarihi: 11/11/21 12:59
okuma süresi: 7 dak.
Mağusa Genel İş Sendikası, Gazimağusa Belediyesi’ne siyah çelenk bıraktı
Nadire Bahadi
A- A A+

Gazimağusa Belediyesinde örgütlü Mağusa Genel İş Sendikası Ekim maaşlarının ve ek mesailerin ödenmemesi nedeni ile bugün 08:00-12:00 saatlerini kapsayan uyarı grevi yaptı. Mağusa Genel İş Sendikası Başanı Doğan Özüşen belediye binası önünde basın açıklaması yaparken sendika, Mağusa Belediyesi önüne “Mağusa Belediye Başkanlığına”  ve “İş birlikçi meclis üyelerine” yazılı siyah çelenk bıraktı.

14 gündür maaşlarını alamayan yüzlerce personel olduğunu söyleyen Özüşen, “bugün 14’üncü gün ve son personel ödenene kadar her gün burada olmaya devam edeceğiz. Bugün genel olarak buradayız, bugünden sonra da her gün ikişer birim burada nöbet tutacak. Herkes ödenene kadar bu nöbet devam edecek. Geçen ay sendika olarak belediye idaresine fazlasıyla iyi niyet gösterdik” şeklinde konuştu.

"PERSONEL EVİNE ERZAK ALAMIYOR"

Mağusa Belediyesi’nde 4 saatlik uyarı grevinin başlatılması ile açıklama yapan Mağusa Genel İş Sendikası Başkanı Doğan Özüşen 14 gündür maaşlarını alamayan yüzlerce personel olduğunu söyleyerek Belediye Başkanının bir önceki eylemde taahhüt ettiği ek mesailerin ödenmesinin yine aksatıldığını açıkladı.

“Bugün 14’üncü gün, aybaşında devlet katkısıyla ödenen miktarın dışında personele bir kuruşluk ödeme yapılmadı” diyen Özüşen, aybaşından beri veznelerde toplanan paranın aylık ortalama 4-5 milyon TL olduğu düşünüldüğünde bunun bir kuruşunun bile personele aktarılmadığını ifade etti. Özüşen, “bugün birçok üye bankalar tarafından taksitleriniz ödenmedi, kredi kartlarınız kapandı diye aranıyor, personel evine erzak alamıyor” dedi.

ÖZÜŞEN: SON PERSONEL ÖDENENE KADAR NÖBET TUTACAĞIZ

“Bugün 14’üncü gün ve son üyemiz ödenene kadar her gün burada olup nöbet tutmaya devam edeceğiz” diyen Özüşen, “bugün genel olarak buradayız, bugünden sonra da her gün ikişer birim burada nöbet tutacak. Herkes ödenene kadar bu nöbet devam edecek. Geçen ay sendika olarak belediye idaresine fazlasıyla iyi niyet gösterdik. Geçen ay da ödemeler aksadı, bir önceki ay da ödemeler aksadı, ondan önceki ay da ödemeler aksadı. Eylem yaptık, grev yaptık. Bize her seferinde söz verilir. Gerek belediye başkanı, gerek belediye başkanının yanında duran her kararı koşulsuz kabul eden iktidar meclis üyeleri ve başkanın yanında duran ona destek veren diğer partilerin meclis üyeleri. Bugün sadece beledie başkanını değil belediye başkanının her kararını, her isteğini koşulsuz olarak kabul eden meclis üyelerini de kınıyoruz” şeklinde konuştu.

"MECLİS ÜYELERİNİN TEK DERDİ BELEDİYEYE ALDIRDIKLARI YAKINLARINI KADROLATMA"

Her karara koşulsuz parmak kaldıran meclis üyelerinin bir tek hedefi olduğunu söyleyen Sendika Başkanı Doğan Özüşen, “meclis üyelerinin tek derdi belediyeye aldırdıkları yakınlarını kadrolatma” dedi. Özüşen bu iddiası üzerine “bunu kendileri de açıkça ifade etmekten çekinmiyorlar. Şahitler huzurunda ispatlıdır ki bu meclis üyeleri kendilerinden destek istediğimiz zaman şu yanıtı verdiler: “Biz siyasiyiz, belediye meclis üyeliğine seçilirken birçok yakınımıza söz verdik, onları işe aldırdık, şimdi başkandan kadro bekliyoruz. Anlaştık. Eğer başkana karşı çıkarsak yakınlarımızı nasıl kadrolattıracağız?” şeklinde konuştu.

Özüşen, eşlerini, kardeşlerini, çocuklarını, yakınlarını işe aldıran meclis üyelerinin isimlerini de açıkladı. Özüşen, bu meclis üyelerinin Ali Yakar, Mehmet Ali Doğan Hidayet Uysal, Hayrettin Güder olduğunu iddia etti.

“BİZ SENDİKA OLARAK HAK EDEN ÜYEMİZİN ARKASINDAYIZ”

“Belediye öyle bir konuma geldi ki kendi öz kaynaklarıyla, devlet katkısıyla, veznelerden toplanan parayla asla personelini ödeyemeyecek durumdadır” diyen sendika başkanı Doğan Özüşen, “belediye başkanı ödeme günü olan 28 Ekimden beri maaşların ödeneceği sözünü veriyor. Belediyenin aylık 5 milyon 700 bin TL kadar devlet katkısı var. Bunun yanında aylık 4-5 milyon TL kadar veznelerden toplanan paralar var. Bu rakamlardan personel gideri olan 4,5 milyon TL’yi belediye idaresi bir araya getirip ödeyemiyor. Devletten 900 bin TL katkı geldi ve harcandı. Yarın ayın 15’i ve yeniden ödeme günü, belediyenin bu personele ödemesi gereken tüm borç miktarı yarın itibari ile 3 milyon 300 bin TL’dir” dedi.

Geçen haftalarda belediye idaresinin bir karar ürettiğini ve geçici personelin bir kısmını işten durdurma kararı aldığını da anımsatan Özüşen, “yönetim göreve çağırılmayan 23 kişilik bir liste verdi. Bu 23 kişinin içinde bizim de savunduğumuz hiç işe gelmeden maaş alanların işten durdurulması ya da belediye yasalarına aykırı olarak istihdam edilenlerin ilk etapta durdurulması kıstaslarında olan 4 kişi de vardı. Geri çağırılmayan 19 kişi ise işine düzgün gidip gelen, hiç bir suçu günahı olmayan hatta sendikanın yaptığı eylemlere katılmayan insanlardı. Biz sendika olarak hak eden üyemizin arkasındayız dedik. Gerekli girişimleri başlattık ve bu insanların adil bir şekilde işe geri alınmaması durumunda eylem yapacağımızı söyledik. Bunun üzerine bu kişi işe geri çağrıldı ama işe hiç gelmeden maaş aldığı tespit edilenler de tekrar çağrıldı” şeklinde konuştu.

“20 kişiyi işinden ederek ayda 100 bin TL tasarruf yaparak bu belediyenin kurtulması mümkün değil” diyen Özüşen, “bu bir başlangıçtı. Bizim tepkimiz ölçüldü. Eğer biz sessiz kalsaydık o 23 kişi 183 kişi olacaktı. Vaatleriniz sonucu işe aldığınız bu insanları kapının önüne atmak ne kadar insanidir, ne kadar vicdanidir? Üstelik yasa dışı istihdamlarınız devam ederken. Her hafta bu belediyeye 2-3 kişi işe girerken, siz kadro yapmaya çalışırken, bir yandan da personellerinizin işine son vererek sokağa atacaksınız. Bu insani değildir. Bunun her zaman karşısında olacağız” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör