GAZİMAĞUSA
okuma süresi: 3 dak.

Bazı örgütler AYK’ya yasaya uygun ve liyakate dayalı üye atanması çağrısında bulundu

Bazı örgütler AYK’ya yasaya uygun ve liyakate dayalı üye atanması çağrısında bulundu

Gazimağusa’da faaliyet gösteren bazı örgütler, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne bağlı olarak hizmet veren Anıtlar Yüksek Kurulu’nun “hızlı ve bilimsel kararlar üretebilmesi için” Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ve tüm paydaş kurumları, “yasaya uygun ve liyakate dayalı üye atamaya” çağırdı.

Yayın Tarihi: 25/04/22 12:03
okuma süresi: 3 dak.
Bazı örgütler AYK’ya yasaya uygun ve liyakate dayalı üye atanması çağrısında bulundu
A- A A+

Ortak açıklama yapan Doğu Akdeniz Üniversitesi Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi (DAÜ KENT-AG), Mağusa İnisiyatifi (Mİ), Mağusa Suriçi Derneği (MASDER), Mağusa Kültür Derneği (MKD),  Kıbrıs Türk Polifonik Korolar Derneği (KPKD) ve Mağusa Kadın Merkezi Derneği (MAKAMER), Anıtlar Yüksek Kurulu’nun önemine işaret ederek, “yasaya uygun üye atanmamasının, çok değerli ve yerine konamaz tarihi eserlerin üzerinde kalıcı tahribatların oluşmasına, hatta yok olmalarına sebebiyet verebildiği” uyarısında bulundu.

Açıklamada, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun, Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde bulunan kültürel miras yapıları/ sitlerine ilişkin uygulamaların koruma ve restorasyon bilimine uygun nitelikte olmasını sağlamak konusunda önemli bir görev üstlendiği ve kurul üyelerinin gönüllülük esasına bağlı olarak çalıştığı kaydedildi.

Son yıllarda, bu kurula üye göndermekle sorumlu oda ve kurumların Eski Eserler Yasası’nda, kurula üye atama sürecinde, “üyelerde aranması gereken nitelikler konusunda yasanın gereklerini yerine getirmediği” görüşü belirtildi.

Açıklamada, “Bünyelerinde ve üye portföylerinde liyakat açısından daha uygun kişiler bulunmasına rağmen ısrarla, sanki bir mevki dağıtırmışçasına, yönetime yakın kişileri kurul üyesi olarak atadıkları görülmektedir” denildi.

Eski Eserler Yasası’nın Anıtlar Yüksek Kurulu’na yapılacak atamalar ilişkin maddesine atıfta bulunulan açıklamada, üyelerin yasa maddelerinde belirtildiği şekilde atanmamasının yarattığı sıkıntılara değinildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bilimsel araştırmalara dayalı görüşlerin eksikliği çoğu zaman AYK’da verilen kararların, bilimsel temellerinin eksik, ezbere dayalı ve uygulama yapılacak yapıların tarihi araştırmaya dayalı restorasyonundan çok, Mimarlar Odası’nın kontrolünü gerçekleştirmesi gereken çizim teknikleri ve detaylarına ilişkin olmasına yol açmaktadır. Onay almış ve uygulanmış projeler değerlendirildiğinde, dünyanın hiçbir yerinde kabul edilmeyecek restorasyon uygulamaları onaylanırken, bir taraftan da AYK’ya sunulan projeler, restorasyon kararları ile hiç ilgisi olmayan teknik çizim detayları yüzünden aylarca, hatta yıllarca onay süreçlerinde bekletilmektedir.”

Açıklamada, “bilimsel ve özgünlükleri korunarak restorasyonun gerçekleşmesi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmemesinin çok değerli ve yerine konamaz tarihi eserlerin üzerinde kalıcı tahribatların oluşmasına, hatta yok olmalarına sebebiyet verdiği” ifade edildi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.