Dipkarpaz'da Covid-19 belirtisi yok, test de yok

loading
29 Ekim, Perşembe
£

10.77

9.73

$

8.32

Dipkarpaz’da Covid-19 belirtisi yok, test de yok

Dipkarpaz’da Covid-19 belirtisi yok, test de yok

Yeşilköy’de bir Covid-19 vakasının ortaya çıkmasının ardından, Karpaz bölgesinde panik yaşanıyor. Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) 31 Ağustos’da Dipkarpaz ve Sipahi’de düzenlediği kahve toplantısı etkinliğinin ardından ortaya çıkan vaka sonucu Yenierenköy, Yeşilköy ve Sipahi’de çok sayıda kişiye test yapılırken, Dipkarpaz’da henüz belirti görülmediği için toplantıya katılanlara test de yapılmadı.

Dipkarpaz’da Covid-19 belirtisi yok, test de yok
A- A A+

Kıbrıs Postası - NADIRE BAHADI

Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) 31 Ağustos’da Dipkarpaz ve Sipahi’de düzenlediği kahve toplantısı etkinliğinin ardından Yeşilköy’de bir pozitif vakanın tespit edilmesi Karpaz bölgesinde tedirginliği artırdı. Yeşilköy’de ortaya çıkan pozitif vaka nedeni ile dün Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından, Sipahi, Yenierenköy ve Yeşilköy’de temaslı olduğu tespit edilen ve söz konusu etkinlikte yer alan çok sayıda bölgeliden PCR testi için örnek alındı. Etkinliğin Dipkarpaz’da da gerçekleştirilmiş olmasına rağmen ise Belediye Başkanı Suphi Coşkun, bölgede etkinliğe katılım gösteren kişilerde Covid- 19 belirtisi görülmediği gerekçesi ile bölge halkı tarafından herhangi bir müracaat yapılmadığından test yapılmadığını açıkladı.

Covid-19 sürecinde Dipkarpaz’da yaşananlarla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Başkan Suphi Coşkun, “herşey ekonomi değil, Karpaz halkı burada yeri geldiğinde bir parça ekmeği bölüşmeye hazır ama böle halkı, komşusuna kardeşine bu virüsü bulaştırma hakkının olmadığının bilincinde. Kapılar açıldı da ekonomiye bir katkısı mı oldu? Virüsün yayılımını engellemek için de belediye olarak Dipkarpaz ve Kaleburnu’nda gerekli tedbirler ve denetlemeler tüm disiplini ile devam ediyor” şeklinde konuştu.

“BİZ ARADA KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYORUZ”

Dipkarpaz ve Kaleburnu’nda şu ana kadar tespit edilen herhangi bir Covid-19 vakası olmadığını söyleyen Başkan Coşkun, bölge halkından kimseden de şimdiye kadar şikayet gelmediğini ifade etti. Yeşilköy’de tespit edilen pozitif vakanın ardından bölgede virüsle ilgili belirti gösterenlerin müracaatta bulunmasını istediklerini kaydeden Coşkun, şimdiye kadar herhangi bir müracaat olmadığını belirtti. Sağlık Bakanlığı ekipleri ile istişare halinde olduklarını belirten Coşkun, “biz arada köprü görevi kuruyoruz, herhangi bir müracaat yapılması halinde Sağlık Bakanlığı ekiplerini derhal bilgilendirip test talep edeceğiz” dedi.

COŞKUN: “HÜKÜMET SAĞLIKTA SIFIR PUAN ALDI”

Mart ayında ülkede covid-19 vakasının görülmesinin ardından karantina altına alınan köylerden olan Dipkarpaz’da o günden bu güdene kadar geçen süreyi de değerlendiren Başkan Suphi Coşkun, bölgede faaliyet gösteren iş yerlerinin düzenli olarak denetlendiğini ve dezenfekte çalışmalarının aralıksız olarak devam ettiğini ifade etti. Her 2 günde bir büyük pompalar yardımı ile belediyeye bağlı tüm bölgelerin de ilaçlandığını belirten Coşkun, bölge halkı ve esnafı ile kurallara uyma konusunda hiçbir sorun yaşanmadığını bölge halkının, hem Covid-19 ile ilgili ciddiyetin farkında olduğunu hem de kurallara uyulmadığı taktirde iş yerlerinin belediye tarafından kapatılacağının bilincinde olduğunu kaydetti.  “Herşey ekonomi ve para değildir” diyen Başkan Coşkun, “Karpaz halkı yeri gelir bir dilim ekmeğini paylaşır ama biz sevdiklerimizi ailemizi kaybetmek istemeyiz. Şimdi her zamankinden daha fazla birlik olma zamanıdır. Birbirimizi kollamak zorundayız” şeklinde konuştu. Kimsenin sevdiğini, komşusunu hasta etmeye hakkı olmadığını ifade eden Coşkun, “çok şükür bugüne kadar bir kaybımız olmadı, kontrolsüz davranıp tedbiri elden bıraktığımız taktirde, esas o zaman kaos yaşanacak” diyen Coşkun esas felaketin sevdiklerimizi kaybetmeye başladığımız zaman olacağını ve halkın o zaman panikleyeceğini ifade ederek önlemlere uyulması konusunda uyarıda bulundu. Bu dönemde sağlığın ekonominin önünde olduğunu ifade eden Coşkun, “ekonomiyi çok da düşünmemek lazım. Kapıları açtılar da ne oldu? Ekonomiye çok mu fayda sağladı? Hastalığın yayılmasından başka bir işe yaramadı” dedi. Bu kadar sürede bir pandemi hastanesi yapacak ekonomimiz yok ancak, seçim yatırımı olarak 502 kişiyi istihdam edebiliyoruz, hükümet sağlıkta sıfır puan aldı” şeklinde yorumda bulundu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer KARPAZ Haberleri