Zorla bağış alınamaz

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

Veliler bağış adı altında alınan kayıt ve kıyafet ücretlerinin pahalılığından şikayet etti

Zorla bağış alınamaz

Veliler bağış adı altında alınan kayıt ve kıyafet ücretlerinin pahalılığından şikayet etti, Milli Eğitim Bakanlığı konuya açıklık getirdi.

Zorla bağış alınamaz
banner
A- A A+

Yeni eğitim öğretim yılında okullara kayıt yaptırmak için bilgi almaya giden öğrenci velileri, bazı okullardan istenen "bağış" ve "kıyafet parasını" fazla buldu.

Okula yardım amaçlı "gönüllülük" esasına dayalı olarak yapılması gereken bağışların, yüksek oranlarda ve mecburi olarak yapıldığını ileri süren veliler, bağışların yanı sıra üniforma ve beden dersinin kıyafetleri için de ayrı bir ücret ödediklerini belirtti.

Atleks Sanverler Ortaokulu'na çocuğunu kayıt ettirmek isteyen bir veli, "okula zorunlu olarak 50 TL tutarında bağış yapmak zorundayız ayrıca kıyafetler için de 400 TL istendi" iddiasında bulundu.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Orta Eğitim Dairesi Müdürü Mehmet Kortay, okula yardım amaçlı yapılan bağışların baskıyla alınamayacağını söyledi.

Kortay, bu paranın gönüllülük esasına dayalı olduğunu, velilerden zorla alınmasının doğru olmadığını söyledi.

Okul kıyafetleriyle ilgili gerekli araştırmayı okul yönetimlerinin yaptığını belirten Kortay, bakanlığın bu konuda bir bağlayıcılığı bulunmadığını ifade etti.

Bakanlığa da şikayet gitti

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Orta Eğitim Dairesi Müdürü Mehmet Kortay da, bazı okullardaki bağış ve kıyafet paralarıyla ilgili velilerden kendilerine de şikayet geldiğini ve gerekli araştırmayı yaptıklarını söyledi.

Kortay, 24 ile 28 Haziran'da öğrenci kayıt işlemlerinin yapılacağını anımsatarak, 16 Eylül'de Genel Orta Eğitim Dairesi'ne bağlı okulların açılacağını ifade etti.

Okullarda velilerden istenen kayıt paralarının "bağış" olduğunun altını çizen Kortay, "Velilere baskı yaparak bağış adı altında para almak doğru değildir" dedi.

Kortay, bağış olarak toplanan paranın okuldaki sosyal aktiviteler (piknik, gezi, ulaşım vb) için kullanıldığını belirterek paranın Okul Aile Birliği bütçesine aktarıldığını söyledi.

"Kıyafetler için teklif alıyorlar"

Öğrencilerin üniformaları için velilerden talep edilen ücretleri ise okulların belirlediğini anlatan Kortay, alt veya üst limit olmadığını belirtti.

Kortay, kıyafetler için her okulun üç teklif aldığını ve teknik şartnamelerin okul tarafından kurulan komisyonda incelendiğini ifade etti.

Bu nedenle fiyatların her okulda değişiklik gösterdiğini belirten Kortay, okul komisyonlarının en iyi seçimi yapmaya çalıştığını söyledi.

Veli, "nasıl ödeyebilirim?" diyor

KIBRIS'ı arayan ve ismini vermek istemeyen bir veli, Atleks Sanverler Ortaokulu'na yazdırması gereken iki çocuğu olduğunu belirterek okul yönetiminin kendisinden bağış adı altında 50 TL kayıt ücreti ve kıyafetler için 400 TL istediğini öne sürdü.

Rakamı oldukça yüksek bulan veli, "Benim iki çocuğum var. Bu her birine 450 TL vermek demektir. Ay sonu ve bu kadar yüksek ücreti orta gelirli bir aile nasıl karşılayabilir? Çocuklarımızı devlet okuluna gönderiyoruz ama özelden bir farkımız olmuyor" dedi.

Veli ayrıca söz konusu okul yönetiminin kıyafet paralarını Kıbrıs Türk Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi'ne (ÖYAK) yatırmasını ve alacakları dekontla kayda gidilmesini istediğini söyledi.

Mevlanaoğlu: 400 TL değil, 180 TL

Atleks Sanverler Ortaokulu Müdürü Mehmet Mevlanaoğlu da, velilerden istenen kıyafet parasının 400 TL değil, 180 TL olduğunu belirtti. Bu paranın içerisinde yazlık üniforma ve eşofman bulunduğunu ifade eden Mevlanaoğlu, yaklaşık 60 TL olacak olan mont ve ortalama 30 TL fiyatı olacak uzun kollu sweatshirtün daha sonra alınacağını söyledi.

Mevlanaoğlu, velilerden ÖYAK'a para yatırmalarını istediklerinin doğru olduğunu belirterek "Tüm okullar böyle yapıyor" dedi.

Mevlanaoğlu, kayıt ücreti olarak alınan paranın da bağış olduğunu belirtti.

Ergül Ernur - Kıbrıs Gazetesi

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri