EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

Adada ilk ve tek "Oyunculuk ve Dramatik Yazarlık" bölümü YDÜ'ye ait

Adada ilk ve tek "Oyunculuk ve Dramatik Yazarlık" bölümü YDÜ'ye ait

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre,Girne Amerikan Üniversitesi, bir süreden beridir, belirli aralıklarla,basında yanlış ve yalan sayılabilecek duyurular vermektedir.

Yayın Tarihi: 26/06/13 17:30
okuma süresi: 3 dak.
Adada ilk ve tek "Oyunculuk ve Dramatik Yazarlık" bölümü YDÜ'ye ait
A- A A+

En son 22 Haziran 2013 Kıbrıs Gazetesinde çıkan "Sağlık ve Sanat alanındaki boşluklar doldurulacak" başlıklı yazıda,adada ilk kez drama ve oyunculuk bölümünün açılacağını ve KKTC'deki sanat gelişiminin öncüsü olacaklarını yazmaktadırlar. Oysa KKTC'deki akademik eğitimle sanat gelişiminin öncülüğünü 2000 yılından beri Yakın Doğu Üniversitesi yapmaktadır.

Elbette yetenek, beceri ve kapasiteniz ölçüsünde heves edebilir ve Oyunculuk Bölümü açabilirsiniz. Kimsenin buna itirazı olmaz. Ama bu adada açacağınız bölümler, fakülteler sizden önce adamızdaki başka üniversiteler tarafından açılmışsa, mevcutsa, reklamlarınızı ve duyurularınızı adada ilk ve tek diyerek yapamazsınız. Toplumumuza yanlış bilgiler vererek reklam yapmak şüphesiz üniversite etiki ile açıklanamaz, başka şeylere benzetilebilir.

25 yıldır bu ülkede ilklerin ve teklerin üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi(Near East University Cyprus), ülkemizin kültür-sanat alanındaki eksikliğini de görerek, Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi'ni açmak için 2000 yılında YÖK nezdinde gerekli işlemleri başlatarak Fakültenin eğitime başlama onayını almıştır. Bu güzelim adamızın hergün kültür-sanat etkinlikleriyle gerek kendi insanımıza gerekse sanat ve kültürle dünya insanına ulaşarak ülkemizi tanıtmak amacıyle, 2005-2006 Akademik Yılı'nda 8 Oyunculuk (Drama) - 6 Dramatik Yazarlık olmak üzere toplam 14 öğrenciyle eğitimine başlamıştır. "Tiyatro Sanatı" tüm sanat dallarını içinde barındıran bir sanat dalıdır. 2000-2001 Akademik Yılı'nda Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde eğitime başlama izni alınarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilk ve tek Sanat Fakültesi ünvanını almış ve halen bu ünvan Yakın Doğu Üniversitesi'ne aittir.

2013 Haziran itibariyle, Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi "Tiyatro Bölümü"müz, 5. mezunlarını vererek, eğitimde 8. yılını geride bırakıyor. Bu güne kadar toplam 37 öğrenci mezun etmiştir. Tiyatro alanında hocaların hocası, duayen, usta ve akademisyen eğitim kadrosuyla zor fakat emin adımlarla eğitimine devam etmektedir. Yapılan bu duyurularınızın yanlış yönlendirmeden kaynaklandığını düşünerek, bundan böyle yapılacak bu tür duyurularınızın, bir başka kurumun haklarına halel gelmeyecek şekilde yapılmasını arzu etmekteyiz.

Kurucu Rektörümüz Dr. Suat İ.Günsel hocamızın dediği gibi "Ada'da Kıtalı gibi yaşayalım".

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.