EĞİTİM
okuma süresi: 6 dak.

AÖA Mezuniyet Töreni dün akşam yapıldı

AÖA Mezuniyet Töreni dün akşam yapıldı

Atatürk Öğretmen Akademisi'nin 2012-2013 Lisans ve Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı mezuniyet töreni dün akşam yapıldı.

Yayın Tarihi: 29/06/13 10:19
okuma süresi: 6 dak.
AÖA Mezuniyet Töreni dün akşam yapıldı
A- A A+

Akademi bahçesinde saat 20.00'de başlayan törende, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü'nden 17, Sınıf Öğretmenliği Programı'ndan 27, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı'ndan ise 27 olmak üzere toplam 66 öğrenci diploma aldı.

Törene, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris, Akademi Başkanı Doç. Dr. Zehra Özçınar, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, bakanlık yetkilileri, okul öğretmenleri, aileler ve öğrenciler katıldı.

Bölüm birincilerinin ana meşaleleri yakmasıyla başlayan törede, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ardından sırasıyla Sınıf Öğretmenliği Programı bölümü ve okul birincisi Esra Uluçaylı, Okulöncesi Öğretmenliği Programı bölüm birincisi Esra Çoban, Akademi Başkanı Doç. Dr. Zehra Özçınar, YÖDAK Başkanı Hasan Ali Bıçak ve Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris birer konuşma yaptı.

Atatürk Öğretmen Akademisi korosunun sahne almasının ardında ise diplomalar dağıtıldı. Tören, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın mezunlara hediye dağıtımı, mezunların öğretmenlik yemini ve kep atmasıyla sona erdi.

ULUÇAYLI

Sınıf Öğretmenliği Programı bölümü ve okul birincisi Esra Uluçaylı törende yaptığı konuşmasında, Akademide geçirdiği 4 yılda yaşadıklarını ve hissettiklerini anlatarak, eğitimin akademik sosyal politik yönleriyle tanıştığını söyledi.

Mücadele etmeyi ve hak aramayı öğrendiğini kaydeden Uluçaylı, öğrendiklerini saymakla bitiremeyeceğini mezun olmaktan üzüntü duymadığını sadece sevdiği insanlardan uzak kalacağı için burukluk hissettiğini kaydetti.

Uluçaylı, 4 yıl boyunca yaşadığı her şey için öğretmenlerine teşekkür ederek arkadaşlarına başarılar diledi.

ÇOBAN

Okulöncesi Öğretmenliği Programı bölüm birincisi Esra Çoban, 4 yıl önce öğrenci olarak adım attıkları AÖA'dan birer öğretmen olarak mezun olmanın gurunu yaşadıklarını belirtti.

Bugün burada diploma alma başarısı gösteren herkesin ailelerinin de başarısı olduğunu ifade eden Çoban, hayatı boyunca yanında olan ailesine ve destek olan herkese teşekkür etti.

Çoban, kendisiyle birlikte mezun olan herkese hayat boyu başarılar diledi.

ÖZÇINAR

Akademi Başkanı Doç. Dr. Zehra Özçınar da, AÖA'nın faaliyetleri ve düzenledikleri etkinlikler hakkında bilgi vererek, kendilerine destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Velilerin herkesten farklı ve yoğun duygular içerisinde olduğunu ifade eden Özçınar, insana yapılan yatırımın yatırımların en pahalısı, en önemlisi, en uzunu olduğunu vurgulayarak zahmet ve özveri isteyen bu yatırımı başarıyla tamamlayarak karşılığını aldıklarını ifade etti.

Özçınar, öğrencilerin, eğitimlerini başarıyla sürdürmeleri ve kendilerine ve ülkelerine yararlı olabilmelerinin AÖA'nın öncelikli hedefi olduğunu kaydederek, AÖA'nın öğrencilerinin toplumun değerlerine ve kültürüne sahip çıkan, uygar insanlar olarak yetişmesini arzuladıklarını belirtti.

Özçınar, başarıya giden yolda diplomalarının faydasını göreceklerini ama başarıya ulaşmalarında yararını görecekleri şeyin diplomadan çok Akademide aldıkları eğitim ve edindikleri değerler olduğunu vurguladı.

Dürüst çalışkan ve üretken insanın her zaman bir değer olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade eden Özçınar, ektiğini en geç biçen çiftçinin öğretmen olduğunu da söyledi.

BIÇAK

YÖDAK Başkanı Hasan Ali Bıçak da, tüm mezunların mutluluğunu paylaştığını belirtti.

AÖA'nın tarihçesi hakkında bilgi vererek misyonunu anlatan Bıçak, AÖA'nın yetiştirdiği öğretmenlerin son derece onurlu ve gururlu görevler üstlendiğini belirtti.

İnsan hayatının çeşitli safhalarında verilen eğitimin en önemlisinin okulöncesi ve ilkokul olduğunu dile getiren Bıçak, bu yaştaki eğitimin insanın hayatını büyük bölümünde rol aldığını söyledi. Bıçak, öğretmenlerin vizyonlarının sınıfla kalmadığını varoluş mücadelesinde de önemli görevler üstlendiklerini belirtti.

İDRİS

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris ise, kısa süreli görevinde önemli görevlerinden birinin de AÖA'nın kalıcı olmasını ve sürekliliğini sağlama çalışması olduğunu belirtti.

İçinde bulunulan süreçte çocukları yetiştirecek öğretmenlerin AÖA'dan çıkmasının kendileri açısından çok önemli olduğunu ifade eden İdris, bunun için de kısa süre içerisinde hem sendikayla hem de AÖA'yla temasa geçtiklerini belirtti ve AÖA'nın fonksiyonlarının geliştirilmesi konusunda işbirliği yapmaya söz verdi.

Asım İdris, vaat veren bir politikacı olmadığını ancak görevde olduğu sürece AÖA'nın kalıcı olması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.