YDÜ'den Kıbrıs Türk Edebiyatı'na katkı

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

YDÜ'den Kıbrıs Türk Edebiyatı'na katkı

YDÜ'den Kıbrıs Türk Edebiyatı'na katkı

Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East UniversityNicosiaCyprus) Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde son sınıf öğrencilerine lisans mezuniyet tezi olarak bugüne kadar yirminin üzerinde, Kıbrıslı Türk şair, yazar ve araştırmacılarıyla ilgili tez çalışması yapıldı.

YDÜ'den Kıbrıs Türk Edebiyatı'na katkı
A- A A+

Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East UniversityNicosiaCyprus) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bu çalışmalar Türk Edebiyatının, tüm yönleriyle özümlenmesi yanında, ülkemiz edebiyatçılarının da Türk Edebiyatında tanınmasını sağlayacak; ayrıca Kıbrıs Türk Edebiyatı'na büyük bir katkı koyacaktır.

Konu ile ilgili olarak Tük Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Erdoğan Saracoğlu şunları söyledi: "Bölümümüz 19 yıldır son sınıf öğrencilerine, iki dönem Kıbrıs Türk Edebiyatı dersini okutuyor. Bu dersin bölümümüz müfredat programında yer alması nedeniyle öğrencilerimiz, Kıbrıs Türk Edebiyat sanatçılarını daha yakından tanımakta veTürk Edebiyatındaki sanatçılarımızın yerlerini öğrenmeleri açısından büyük bir kazanım elde etmektedirler.

Nobel Edebiyat ödülüne aday gösterilen sanatçımız Osman Türkay ile, ünü ülkemiz sınırlarını aşan Özker Yaşın ve Fikret Demirağ gibi sanatçılarımızı tanımak ve eserlerini daha yakından tanıyıp eserler üzerinde yorum yapmak sanırım Kıbrıs Türk Edebiyatı açısından da büyük bir olgudur. Kıbrıs Türk Edebiyatı dersi, bugüne kadar Gülgün Serdar, Ali Nesim ve Yrd.Doç.Dr. Şevket Öznur tarafından verilmiştir. Bugünlerde elimizdeki kaynak ders kitabının benimle birilkte, Yrd.Doç.Dr. Şevket Öznur tarafından yeniden gözden geçirilerek güncelleştilmesi ve yeni baskısının yapılması sözkonusudur.

Bizler bölüm olarak bu göreviyüklenirken tek amacımızın, öğrencilerimize en güvenilir kaynak kitabı kazandırarak, onlara Kıbrıs Türk Edebiyatı'nı en iyi şeklide öğretmek olduğunu belirtmek isterim. Bugüne kadar öğrencilerimiz, otuzun üzerinde Kıbrıs Türk Edebiyatı sanatçılarını tanıtan lisans tezi hazırlamışlardır. Bu tezler arasında Nazif Süleyman Ebeoğlu, Özker Yaşın, Osman Türkay,FikretDemirağ,Mehmet Kansu, Bekir Kara, İsmail Bozkurt, Özden Selenge, Hikmet Afif Mapolar, Ayhan Mustafa Hikmet, Osman Güvenir, Mehmet Levent, Ahmet Tolgay, Fadıl N.Korkut, Özben Aksoy, Tufan Erhürman, Altay Burağan gibi birçok sanatçımızın edebi kişilikleri, eserleri ve sanat anlayışları irdelenmiştir."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri