EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Hasan Ali Bıçak: "Yayınlanan açıklamalarını doğruladı"

Hasan Ali Bıçak: "Yayınlanan açıklamalarını doğruladı"

YÖDAK Başkanı Hasan Ali Bıçak yaptığı açıklama ile kamuoyu önünde yapılan yüksek öğrenimle ilgili tartışmaların hem yüksek öğrenime hem de KKTC'ye zarar verdiğini söyledi. Bıçak'ın açıklaması şöyle:

Yayın Tarihi: 21/08/13 16:27
okuma süresi: 5 dak.
Hasan Ali Bıçak: "Yayınlanan açıklamalarını doğruladı"
A- A A+

Son yıllarda Türk Cumhuriyeti'nde Yüksek öğretim alanında istikrarlı bir gelişme sağlanmıştır. Öğrenci akışına göre bir değerlendirme yapacak olursak, Türkiye'den ÖSYM ile yerleştirilen öğrencilerimizin sayıları 2011 yılında %29, 2012 yılında %15 ve 2013 yılında %20 artarak 6,929 olmuştur. Yabancı uyruklu öğrenci sayıları ise 3 yıl önce 2,500 iken yaklaşık 5 kat artarak 12,000 olmuştur. Üniversitelerimiz rekabet güçlerini ve verdikleri eğitim kalitesini arttırmak ve dolayısıyla sürdürülebilir bir yapıya ulaştırmakla ilgili saygın akreditasyon kurumlar tarafından denetlenmemenin önemini görerek bu yolda önemli adımlar atmıştır.

KKTC'de yüksek öğrenim kurumlarımızın böylesine bir başarı trendi yakalamışken ve sürdürebilir bir yapıya ulaşmakla ilgili önemli adımlar atarken, bazı üniversitelerimizin kendi aralarında rekabet etmenin ötesinde, basın aracılığı ile komuoyu önünde tartışmalarının hem kendilerine ve hem de yüksek öğretim kurumlarımıza zarar verecek boyutlara ulaşmasını büyük bir üzüntü ile takip etmekteyiz. Üniversitelerimizle ilgili KKTC dışında büyük bir mücadele verilirken, içte kamuoyu önünde yapılan bu gibi tartışmaların hiç kimseye yararı olmayacağı gibi, yüksek öğretim kurumlarımıza ve KKTC'ye de zarar vermekte olduğu aşikardır.

Basında çıkan söz konusu yazıların GKRY ilgili makamlarınca yakından takip edilmekte olduğu ve yüksek öğretim kurumlarımızın aleyhine kullanılabileceği yaşadığımız olaylarla iyice bilinmektedir. YÖDAK olarak basınımızın da bu bilinç içerisinde konuyu ele almasının son derece yararlı olacağını düşünmekteyiz.

Gerek yazılı ve gerekse sözlü basında YÖDAK olarak bugüne kadar yüksek öğretim kurumlarımızla ilgili genel ve herhangi bir üniversitemize yönelik, olumsuz yorumlara neden olacak hiçbir ifade ve değerlendirme yapılmamasına özen gösterilmiştir. YÖDAK'ın bu yaklaşımı, yüksek öğretim kurumlarımızca da çok iyi bilinmekteyken bazı gazetelerde YÖDAK Başkanına atfen "Üniversiteler yalan haber yapmasın" şeklinde yazılar yer almıştır. Bu ifade YÖDAK Başkanına ait değildir ve bunun düzeltilmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz gün bir gazeteci ile Üniversitelerimizin basında yer alan tartışma konuları hakkında bilgi vermek ve belki bu bilgilendirme sonunda bu tartışmaların önünün alınması amacı ile gerçekleştirilen söyleşide "Kalite Güvence denetimlerinde önemli bir kriterin, üniversitelerin sunmakta oldukları programlarla ilgili verecekleri bilgilerin doğru olması ve verilen bilgilerin yanlış anlaşılmalara yol açmamasının önemli bir husus olduğu" ifade edilmiş ve Üniversitemizin verdiği bilgilerin doğru bilgiler olduğu söylenerek bir de örnek gösterilmiştir. Söyleşiyi yapan kişiye de özellikle vurgu yapılarak kendisinin de herhangi bir üniversitemizin açıklamaları ile ilgili "yalan" kelimesini kullanmaması aksi taktirde yasal yolların açık olduğu söylenmiştir.

Diğer bir konu ise profesyonel bir meslek icra etmek için (avukatlık, mimarlık, mühendislik ve gemi kaptanlığı gibi) ilgili alandan lisans derecesi almanın yetmediği, o alanda faaliyet gösteren meslek örgütünün (baro, mühendisler odası gibi) kurallarına uygun olarak onay alınması gerektiği ifade edilmiştir. Bunun ötesinde özel olarak herhangi bir olumsuz ifade kullanılmamıştır.

YÖDAK gerek yüksek öğretim kurumları ve gerekse basın ile ilgili temaslarında "yüksek öğretim kurumlarımızın iyi yönlerini, icraatlarını öne çıkararak, diğer yüksek öğretim kurumlarına örnek göstermekte ve teşvik etmektedir. Hiçbir konuda yüksek öğretim kurumlarına, empoze etme, hesap sorma, yüksekten bakma gibi bir yaklaşımı olmadığı gibi yasa ile YÖDAK'ın yetkisine verilen önemli konularda bile, üniversitelerle istişare ederek, konsensus sağlanmasına büyük özen göstermektedir. Öğretim Üyesi Atama ve Yükseltilme Kriterleri Tüzüğü, doktora programlarında yayın zorunluluğu, Etik Tüzüğü gibi konular hep bu anlayış ve yaklaşımın ürünüdür. Dört yıllık süre içerisinde YÖDAK'ın gerek yükseköğretim kurumlarımız ve gerekse YÖK ile ilişkilerinde elde ettiği saygınlık ortadadır.

Bu vesileyle yeni öğretim yılı için öğrenci kayıtlarının devam etmekte olduğu bu dönemde kamuoyu önünde yapılacak gereksiz tartışmaların hem yüksek öğretim kurumlarımıza ve hemde ülkemize zarar vereceğini bir kez daha vurgular, tüm yükseköğretim kurumlarımıza yeni öğretim yılında başarılar dileriz.

Prof. Dr. Hasan Ali BIÇAK

Başkan

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.