YDÜ'de Ortadoğu'daki dönüşümün Türkiye ve Kıbrıs'a etkileri irdelenecek

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.75

$

6.86

YDÜ'de Ortadoğu'daki dönüşümün Türkiye ve Kıbrıs'a etkileri irdelenecek

YDÜ'de Ortadoğu'daki dönüşümün Türkiye ve Kıbrıs'a etkileri irdelenecek

Yakın Doğu Enstitüsü'nün (YDE) "Orta Doğu'da Dönüşüm: Türkiye ve Kıbrıs" Başlıklı Sertifika Programında Yine Önemli İsimler Konuşacak

YDÜ'de Ortadoğu'daki dönüşümün Türkiye ve Kıbrıs'a etkileri irdelenecek
A- A A+

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Yaşam Boyu Eğitim programları çerçevesinde Yakın Doğu Enstitüsü tarafından yine çok değerli isimlerin konuşmacı olarak konuk olacağı "Orta Doğu'da Dönüşüm; Türkiye ve Kıbrıs" başlıklı sertifika programı 4 Nisan Cumartesi, Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane 4 no'lu salonda, saat 11:00'da başlayacak.

Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen ve Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü ve Öğr. Gör. Erhan Ayaz tarafından yürütülen sertifika programın ilk haftasında konuşmacı olarak gazeteci-yazar Levent Gültekin katılacak.

Toplamda 4 hafta sürecek olan ve gelecek haftalarda Habertürk Gazetesi dış politika yazarı Soli Özel, Milliyet Gazetesi dış politika yazarı Sami Kohen, Al Jazeera Türk Editör Yardımcısı Ayşe Karabat ve Suriye Türkmen Meclisi Başkan Danışmanı Miray Vurmay Güzel'in konuk olacağı sertifika programında özellikle Arap Baharı olarak adlandırılan sokak hareketleri ve rejim değişikliklerinin ardından Orta Doğu'yu yeniden şekillendirdiği yorumları yapılan, her biri farklı dinamikleri olan Suriye, Irak, Yemen gibi krizlerin, İran ile sürdürülen nükleer enerji müzakeleri, Suudi Arabistan'ın bölgesel etkisi vb. konuların Türkiye ve Kıbrıs'a yansımaları değerlendirilecek.

Sertifika programı ile ilgili açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü Ortadoğu'daki son gelişmeler ışığında oluşturulan ve alanın uzman gazetecilerin konuşmacı olarak katılacakları bu programın daha önceki programlarda olduğu gibi, katılımcılara Ortadoğu'yu daha doğru algılamaları için katkı koyacağına inandıklarını ifade etti. Ortadoğu'nun farklı bir dönüşüm süreci içinde bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Köprülü bu dönüşümü doğru anlamak için doğru bilgi ve değerlendirmelere gerek olduğunu Yakın Doğu Enstitüsü olarak bu tür kısa dönemli eğitim ve sertifika programlarıyla toplumda özelde bu konuda genelde ise bölgede ve dünyadaki diğer güncel gelişmeler hakkında farkındalık ve sağlıklı bir tartışma ortamı yaratmayı amaçladıklarını vurguladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcısı Erhan Ayaz, Yakın Doğu Enstitüsü olarak bu yıl içinde daha önce "Ortadoğu'da Din ve Siyaset" ve "Kriz Yönetimi" gibi önemli sertifika programları düzenlediklerini bu eğitim programlarının Ortadoğu'daki dönüşüm hakkında farkındalık yaratmak ve bölgedeki gelişmelerle ilgili doğru analizler yapmak adına katılımcılara çok önemli katkılar sağladığını belirtti. "Orta Doğu'da Dönüşüm: Türkiye ve Kıbrıs" konulu sertifika programının en yeni gelişmeler ışığında Ortadoğu'daki gelişmelerin Türkiye ve Kıbrıs'a yansımalarını aktaracağını vurgulayan Ayaz bu programın katılımcılara bu gelişmeleri bölge uzmanı kişiler ve alandan haber yapan önemli gazetecilerle tartışma imkanı sağlayacağını ifade etti.

Yakın Doğu Enstitüsü kısa dönemli eğitim programları ve programlara kayıt için kayıt hakkında daha detaylı bilgi www.neu.edu.tr web sayfasından, nei@neu.edu.tr e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan alınabilir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri