Bıçak, Tanova ve Duygun, Saud Üniversitesi'ni denetlediler

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.60

7.83

$

6.87

Bıçak, Tanova ve Duygun, Saud Üniversitesi'ni denetlediler

Bıçak, Tanova ve Duygun, Saud Üniversitesi'ni denetlediler

YÖDAK Eski Başkanı ve Suudi Arabistan Ulusal Akademik Akreditasyon ve Değerlendirme Komisyonu (NCAAA) Danışmanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak'ın Akreditasyon Gözetmenliğini yaptığı Kral Saud Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Programları'nın denetlenmesinde, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İşletme Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Cem Tanova ile DAÜ mezunu ve Hull Üniversitesi Finans Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Meryem Duygun da görev aldı.

Bıçak, Tanova ve Duygun, Saud Üniversitesi'ni denetlediler
A- A A+

26 - 30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen 5 günlük değerlendirme süresinde Avustralya'nın Sydney Üniversitesi Eski Dekanı Emeritus Prof. Peter Wolnizer ile Bath Üniversitesi Finans Profesörü Ania Zalewska da yer aldı.

Kral Saud Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin aynı süre içerisinde denetlenen Pazarlama Programı'nın Akreditasyon Gözetmenliğini NCAAA Danışmanlarından Dr. Nasser Sarhan yaparken, değerlendirme takımında Amerika'dan 2, Yeni Zelanda'dan 1 ve İngiltere'den de 1 olmak üzere, pazarlama sahasında ve kalite güvence konularında uzman 4 profesör yer aldı. Değerlendirme takımında yer alan iki bayan değerlendirmeci, ayrı binalarda öğretim gören ve ortak buluşma noktası olmayan, sadece bayanların eğitim gördüğü bölümlerin de yerinde denetlenmesine imkan tanındı.

1957 yılında kurulan Kral Saud Üniversitesi'nde 20 fakültede, 450'nin üzerinde lisans ve yüksek lisans programı bulunmaktadır. Kral Saud Üniversitesi, içinde bulunduğumuz yılda Dünya Üniversite sıralamalarında Arap Ülkeleri içerisinde 3. sırada yer alırken, Suudi Arabistan içerisinde ise Kral Fahd Petrol Üniversitesi'nden sonra ikinci sırada yer aldı.

Değerlendirme sürecinde Uzmanlar Takımı; üniversitenin üst kademe yöneticileri, program sorumluları, bölüm öğretim üyeleri ve öğrencileri, idari personel, mezun öğrenciler ve işverenlerle görüşmeler gerçekleştirerek, üniversitenin çeşitli altyapı ve eğitim destek birimlerini, bilgisayar laboratuvarlarını ve uzaktan eğitim ünitelerini de gözden geçirdi. Değerlendirmenin son gününde ise Uzman Takımı Başkanları, İşletme Fakültesi Dekanı, dekan yardımcıları, bölüm başkanları ve öğretim üyelerinin katıldığı kapanış toplantısında, 5 gün süren denetlemelerde elde edilen bilgiler aktarıldı.

Bir süre önce, yine Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak'ın daveti ile DAÜ Turizm Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Altınay, Taibaa Üniversitesi'nin kurumsal değerlendirmesinde; ve yine DAÜ Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Agamirza Bashirov da Kral Fahd Petrol Üniversitesi'nin Matematik Programları'nın değerlendirilmesinde görev almışlardı.

Suudi Arabistan Ulusal Kalite Güvence Komisyonu Danışmanı Prof. Bıçak "Suudi Arabistan Üniversiteleri'nin gerek kurumsal, gerekse de program bazında değerlendirmelerinde büyük birikimleri olduğunu ve KKTC'deki üniversitelerimizde bu konularda çalışma yapan değerli öğretim üyelerinin de bu sürecleri yaşamaları için onları davet etmeye devam edeceğini" söyledi. "KKTC'de yükseköğretim kurumlarımızın uluslararası alanda rakabet edebilmeleri ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşabilmeleri için kaliteli eğitim vermeleri gerektiğini ve bunun da saygın bir akreditasyon kurumu tarafından belgelenmesi gerektiğini" de sözlerine ekledi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri