UKÜ PDAREM’in Uzman Psikologları, “psikolojik iyilik hal” tavsiyelerinde bulundular

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

UKÜ PDAREM'in Uzman Psikologları, "psikolojik iyilik hal" tavsiyelerinde bulundular

UKÜ PDAREM’in Uzman Psikologları, “psikolojik iyilik hal” tavsiyelerinde bulundular

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) Uzman Psikologları Çise Haşimoğulları ve Huriye Koruşan toplum ve aile içindeki sorumlulukların artması, stresli yaşam şartları ve felaket haberlerinin insanların iyilik hallerini olumsuz yönde etkilediğini ve psikolojik olarak iyi olmak için uygulanabilecek tavsiyelerde bulundular.

UKÜ PDAREM’in Uzman Psikologları, “psikolojik iyilik hal” tavsiyelerinde bulundular
banner
A- A A+
Uzman Psikolog Çise Haşimoğulları kişilerin iyi olma durumlarının bireyin bedensel, zihinsel ve ruhsal yönüyle ömür boyu devam eden bir yaşam biçimi olması gerektiğine dikkat çekti. Fiziksel iyilik haline sahip olabilmek için beslenme alışkanlığı, düzenli spor, uyku düzeni ve hijyene dikkat edilmesinin önemine değinen Haşimoğulları, ruhsal iyilik haline sahip olabilmek için ise kişisel farkındalıkların artırılması, duygu kontrolü yapılabilmesi, olumlu düşünce üretebilmesi, olumlu benlik saygısı ile birlikte etrafındaki kişileri ve kendisini gerçekçi bir biçimde değerlendirebilmesi olduğunu kaydetti. Haşimoğulları sosyal iyilik haline sahip olabilmek için sağlıklı ilişkilerin kurulması gerektiğiniaktararak, "Tam bir iyilik hali için psikolojik dayanıklılığıgüçlendirerek, kişilerle yaşanılan çatışmaları çözerek daha sağlıklı yaşanılabilir" dedi.

Uzman Psikolog Huriye Koruşan ise kişilerin ruhsal, fiziksel ve sosyal açıdan iyilik haline sahip olmalarının sağlıklı olduklarının bir göstergesi olduğunu, ancak iyilik halinin bozulmasının kişilerin bedensel ve ruhsal sağlığını olumsuz yöndeetkilendiğiniaçıkladı. Koruşan ruh sağlığı yerinde olan kişilerde gözlemlenen özelliklere bakıldığında, kişinin kendine öz saygısının yanında özgüveni olduğunu, stresle başa çıkma yollarına hakim olduğunu, çevresindekiler ile güzel ilişkiler kurabildiğini ve sergiledikleri tutum sayesinde diğer kişilere huzur verebildiğini belirtti. Günlük hayatımızda kontrolümüz dışında gerçekleşen durumlar olabileceğini kaydeden Koruşan, "Bu noktada bedensel sağlığımızın yanında çevre ile etkileşimimiz ve psikolojik sağlığımız birbirleri ile bağlantılı olarak değişiklik gösterebilir" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri