GAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sönmez’in makalesi Uluslararası Eğitim dergisinde yayımlandı

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

GAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sönmez'in makalesi Uluslararası Eğitim dergisinde yayımlandı

GAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sönmez’in makalesi Uluslararası Eğitim dergisinde yayımlandı

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez'ın makalesi Uluslararası Eğitim Dergisi The Journal of Social Science'nde yayımlandı.

GAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sönmez’in makalesi Uluslararası Eğitim dergisinde yayımlandı
banner
A- A A+
Suzan Sönmez'in "Kamu Personeli Seçme Sınavı Biyoloji Öğretmenliği Alan Bilgisi Testinin Değerlendirilmesi (2013- 2018)" başlıklı makalesi The Journal of Social Science dergisinin Aralık 2018 tarihinde yayınlanan 32. sayısında yer aldı.

Çalışmanın temel amacını 2013 yılından 2018 yılına kadar geçen süreçte kamu personeli seçme sınavı biyoloji öğretmenliği alan bilgisi testinin değerlendirilmesini yapmak olarak açıklayan Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez, "Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumundan mezun olanlar öğretmen olarak atanmak isteyen adayların görev almak için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) adı ile düzenlenen sınava katılması gerekir. Bu çalışmada nitel bir yöntem olan içerik analizi ile belli bir metnin özelliklerini sayısallaştırarak incelenmesini sağlayan doküman incelenmesi kullanılmıştır KPSS 2013- 2018 yılları arasında sorulan biyoloji öğretmenliği alan bilgisi sorularına ÖSYM'nin resmi internet sitesinden ulaşılmıştır.Bu çalışmanın amacı 2013 yılından 2018 yılına kadar geçen süreçte Kamu Personeli Seçme Sınavı Biyoloji Öğretmenliği Alan Bilgisi Testinin değerlendirilmesini yapmaktır. Bu amaç kapsamında sınav kapsamında konular ve öğrencilerin netlerine bakılmıştır.

Çalışma sonunda sorulan soruların programla uygun olduğu, biyoloji öğretmenlerinin başarı ortalamalarının 5 yılda çok değişmediği genellikle 16 ile 21 net arasında olduğu belirten Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez "En yüksek biyoloji netinin 21,180 netle 2017 yılında, en düşük ortalamanın 12,899 netle 2015 yılında olduğu belirlenmiştir. Yine diğer sayısal branşlar arasında (Fen ve Teknoloji, Matematik, Fizik ve Kimya) ortalamalara bakıldığında 2017 yılında en yüksek netin biyoloji alanında iken, 2015 yılında en düşük ortalamanın biyoloji branşında olduğu belirlenmiştir" diye konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri