UKÜ-Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenl

loading
3 Temmuz, Cuma
£

8.54

7.70

$

6.86

UKÜ-Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenledi

UKÜ-Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenledi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) bünyesinde faaliyet gösteren Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi (CYPMED) 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenledi.

UKÜ-Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi 'Kıbrıs Sorununa Kişisel Bir Bakış' konulu seminer düzenledi
A- A A+

Semineri CYPMED'in konuğu olarak, tarihçi ve edebiyatçı ChrysostomosPericleous verdi.Kıbrıs sorunu ve Annan Planı referandumu üzerine birçok makalesiyanında şiir kitapları da bulunan Pericleous, seminere Kıbrıs sorununun tarihsel gelişiminive bu konudaki farklı bakış açılarını anlatarak başladı.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar'ın iç içeyaşadığı 1940'lı ve 50'li yıllarda, çok kültürlü bir ortamda geçen çocukluk yıllarında, sıklıklaiki toplumdan insanlar arasındakisıkı dostluk bağlarınaşahit olduğunu anlatan Pericleous, Kıbrıslı Türklerle kurduğu ilişkiler sayesinde Kıbrıs Sorunu'na daha objektif bir bakış açısı geliştirebildiğini söyledi.

Türkçe'ye de çevrilen Kıbrıs Referandumu isimli kitabın yazarı olan Pericleous, seminerde ayrıca,Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği adaylık sürecinin müzakere süreciüzerindeki etkilerinide anlattı. Annan Planı Referandumu'nun bir dönüm noktası olduğunu vurgulayanPericleous, "Referandum adanın yeniden birleştirilmesi açısından kaçırılmış büyükbir fırsattı" dedi. Pericleouskonuşmasında ayrıca,1999 Helsinki, 2003 Kopenhag ve 2004 Bürgenstock sürecinde Kıbrıs sorununa taraf olan aktörlerin aldıkları pozisyonları, bu sırada Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan üçgeninde yaşanan dönüşümlereişaret ederek, tüm bu unsurların referandumdaki başarısızlıkta oynadığırolü dedetaylarıyla anlattı.

UKÜ öğretimüyeleri yanı sıra çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen seminer, soru cevap bölümüyle son buldu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri