"Eğitim Bakanlığı yaz sezonunu uyuyarak geçirdi"

loading
26 Eylül, Cumartesi
£

9.77

8.92

$

7.66

Özyiğit, dışarıda kalan 47 öğrenci hakkında konuştu: "Eğitim Bakanlığı yaz sezonunu uyuyarak geçirdi"

"Eğitim Bakanlığı yaz sezonunu uyuyarak geçirdi"

Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Cemal Özyiğit, mevcut Eğitim Bakanlığının yaz dönemini uyuyarak geçirdiğini vurgulayarak, "47 öğrenci dışarıda kaldı. Bu 47 öğrencinin nasıl dışarıda kaldığını anlamış değilim" ifadelerini kullandı.

A- A A+
Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı ve eski Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, mevcut Eğitim Bakanlığının yaz dönemini uyuyarak geçirdiğini savundu.

Kıbrıs Postası TV'de yayınlanan Rahmican Çalışkan'ın hazırlayıp-sunduğu Soru İşareti programına konuşan Cemal Özyiğit, bakanlığı döneminde yaşadığı sorunlarının yanı sıra gündemdeki birçok konuyu değerlendirdi.

Özyiğit, 4'lü koalisyon dönemi öncesinde özellikle Girne bölgesinde çocukların okulsuz kaldığını, koalisyon dönemiyle birlikte dönemin Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın inisiyatif alarak bir üniversite ile anlaştığını ve çocukları geçici olarak orada eğitimlerini almaları için yönlendirdiğini söyledi. "4'lü koalisyon döneminde hiçbir çocuğun okulsuz kalmadığını" aktaran Özyiğit, UBP-HP hükümetinin bu konuda sınıfta kaldığını "47 öğrencinin okulsuz kaldığını" söyledi. Girne bölgesinin sürekli göç alan bir bölge olduğuna dikkat çeken Cemal Özyiğit, bu insanların birçoğunun genç nüfus olduğunu ve çocukların okula ihtiyacı olduğunu gördüklerini, acilen okul yapma yönüne gittiklerini dile getirdi.

"OKUL YAPMAK İÇİN BÜTÇEDE OLANAK YOKTU"

Konu ile ilgili olanakları araştırdıklarını, 2018 bütçesininkendilerinden önceki hükümetin bıraktığı, üzerinde bazı rötuşlar yapabildikleri bir bütçe olduğunu aktaran Özyiğit, "Yine de orada tamir ve bakımlarını okulların açılış dönemine kadar yetiştirdik, ama yeni okul yapmak için bütçede olanak yoktu ve döviz krizi nedeniyle başka kaynak yaratma noktasında sıkıntı çektik" dedi.

"KİTAPLARIN GECİKMESİ KONUSUNDA FİKİR BİRLİĞİNE VARANA KADAR ÇOK ZAMAN GEÇTİ"

Geçtiğimiz ders yılı başında kitap-kırtasiye noktasında sıkıntı çektiklerini hatırlayan Cemal Özyiğit, Türkiye kaynaklı kitap basım kaleminin bütçesinin sıfır olduğunu öğrendiklerini anlattı.Bütçenin sıfırlandığını sorduklarında teknik nedenlerden olduğunun söylendiğini belirten Özyiğit,seferber olup kırtasiye temin ihalesini Eğitim Vakfı yetkilileri ile birlikte hallettiklerini,kitap basımı için akla karayı seçtiklerini kaydederek,"Kitap basımını üstlenecek firmalar garanti, yani kaparo istedi.Bu konuda fikir birliğine varana kadar epey zaman geçti. Evdeki hesap çarşıya uymuyor" dedi.

"MAALESEF ÜLKEMİZDE DENK BÜTÇE OLAYI TAM DEĞİL, HEP BİR EKSİKLİK VAR"

Bütçe meselesine işaret eden Özyiğit, "Maalesef ülkemizde ne bizden önce ne bizim dönemimizde ne de şimdiki hükümet döneminde bir türlü denk bütçe olayı tam değil. Hep bir eksiklik var" ifadelerini kullandı.

"ŞİMDİKİ HÜKÜMET BİZİ ELEŞTİRİYORDU, AMA ONLAR DA AKADEMİ ÖĞRENCİLERİNİ GÖREVLENDİRİYOR"

Eğitim Bakanlığı döneminde öğretmen sorunları da olduğundan bahseden Cemal Özyiğit,"Öğretmen akademisi son sınıf öğrencilerini görevlendirdim. Onlar bana göre başarılı oldu. Şimdiki hükümet bizi öğretmenlik statüsü olmayanları öğretmen olarak tayin ettik diye eleştirdi. Şimdi bakıyorum, onlar da akademi öğrencilerini görevlendiriyor" şeklinde konuştu.

"EĞİTİM BAKANLIĞI YAZ TATİLİNİ UYUYARAK GEÇİRDİ, 47 ÖĞRENCİ DIŞARIDA KALDI"

Mevcut Eğitim Bakanlığı'nın yaz tatilini uyuyarak geçirdiğini öne süren Özyiğit, "47 öğrenci dışarıda kaldı. Bu 47 öğrencinin nasıl dışarıda kaldığını anlamış değilim" dedi.Püsküllü'de yeni bir ilkokul yapımı için projeyi ve kaynağını görevi devrederken bakana teslim ettiğini dile getiren Cemal Özyiğit,"Merkez Bankası'ndan kaynağı ayarladık, projede hazırdı, Maliye Bakanı imza atılıp ihaleye çıkılacaktı. Mevcut Maliye Bakanı neredeyse 3 ay sonra kaynağı imzaladı ve ihaleye 3 ay sonra çıkıldı. Geç oldu" ifadelerini kullandı.

"MALİYE BAKANLIĞI İLE SORUN YAŞADIK, PARA BULDUĞUMUZ ORANDA YAPABİLDİK"

"4'lü koalisyon hükümeti döneminde projelerinizi hayata geçirirken ortaklarınız ile ne gibi sorunlar yaşadınız?" sorusunu yanıtlayan Özyiğit, çok ciddi sorun yaşamadıklarını, Maliye Bakanlığı ile sorun yaşandığını işaret ederek,"Para bulduğumuz oranda yapabildik" diye konuştu.

"PERSONEL DAİRESİ İLE SORUNLAR YAŞADIM"

Başbakanlığa bağlı Personel Dairesi ile de sorun yaşadıklarına dikkat çeken Cemal Özyiğit, "Daire bize kadro vermemeye çalıştı. Ancak okul için personel istedim. Çocukların önüne öğretmen çıkarmak zorundayım. Bu konularda çok mücadele ettim. Eğitim ve sağlık normal bir devlet dairesi değildir, eğitimde ve sağlıkta tasarruf olamaz, ihtiyaçlar yerinde ve zamanında karşılanmak durumundadır" dedi.

"RUM GENCİ MÜESSİR BİR OLAYA SEBEP OLMUŞ. KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL, PROTESTO EDİYORUM, KINIYORUM"

Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu'nda Türkiye Cumhuriyeti bayrağı ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş portresinin çalınmasına ilişkin konuşan Özyiğit, "Maalesef bir Rum genci böyle müessir bir olaya sebep olmuş. Kesinlikle doğru değil, protesto ediyorum, kınıyorum. Ama bir sağduyu galip geldi. Çocuğun babası Cumhurbaşkanına mektup yazarak duyduğu üzüntüyü aktarması da olumludur. Bunu iyi değerlendirmek lazım" ifadelerini kullandı.

"LEFKOŞA SURLARI KONUSUNDA HANTAL BÜROKRASİYİ AŞMAK GEREK, ÇABUK HAREKET ETMEK GEREK"

Lefkoşa Surlarında meydana gelen çökme ile ilgili konuşan Özyiğit, "Maalesef hantal bir bürokrasi var, onu aşmamız gerek. Daha erken zamanda daha çabuk hareket etmemiz gerekiyor bu tür konularda. Kaynak yaratma konularında daha erken davranmamız için kendi ayaklarımızın üzerinde durmamız gerekir" şeklinde konuştu.

"2021 YILINDA TÜM OKULLARDA TAM GÜN EĞİTİME GEÇMEK İÇİN PROJELER YAPTIK"

Tam gün eğitiminideali olduğunu,bir okulda bunun denemesini yaptığını, ancak o dönemdeki bakanlığın buna engel olduğu için iptal etmek zorunda kaldığını vurgulayan Cemal Özyiğit,"Bakanlığa gelirken bu konuyu da masama getirdim. Bütçe olanaksızlıklarına rağmen bu konuyla ilgili çalışma yaptım. Özel eğitim tam güne başlayacaktı. Okul öncesinde de tam gün eğitime geçmek için çok ciddi çalışmalar yaptık. 2021 yılında tüm okullarda tam gün eğitime geçmek için projeler yaptık" dedi.

"TDP'NİN SESİNİN DAHA GÜR ÇIKMASI İÇİN KENDİ İÇİMİZDE DEĞERLENDİRME YAPACAĞIZ"

TDP'nin çok fazla ortalarda olmadığı söylentilerine cevap veren Özyiğit, "TDP'nin ortalarda olmadığı iddiası doğru değil. Bizim 4'lü koalisyondaki dik duruşumuz birilerini rahatsız etti. Bu Türkiye de olabilir, Türkiye'ye yaranmak isteyenler de olabilir. TDP'nin sesinin daha gür çıkması için kendi içimizde değerlendirme yapacağız. Biz gerektiği anda ve yerde gerekli tepkiyi ortaya koyuyoruz" ifadelerini kullandı.

"AB İÇİNDE İKİ AYRI DEVLET OLMAYACAK DUAYA AMİN DEMEK"

AB içinde iki ayrı devletin olmayacak duaya amin demek olduğunu savunan Cemal Özyiğit, "Garantiler konusunda yeni bir bakış açısı gelecekse, ancak garantörler tarafından hemfikir olarak gelebilir. Bu konuda son söz 3 garantör ülkenindir" diye konuştu.

"DOĞU AKDENİZ KONUSUNDA HAKLI OLARAK REAKSİYON GÖSTERDİK"

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki çalışmaları hakkında konuşan Özyiğit, "Rum tarafı hidrokarbon konusunda kendi başına tek yanlı bir adım atarak başlamasaydı, bu noktaya gelinmezdi. Ortak komite kurulsaydı bu iş farklı noktalara gidebilirdi. Biz de haklı olarak bir reaksiyon gösterdik" dedi.

"MARAŞ KONUSU TEK YANLI DEĞİL, UZLAŞI İLE DEĞERLENDİRİLMELİ, BM ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜM BULMALI"

Kapalı Maraş konusuna değinen Cemal Özyiğit, "Kapalı Maraş bizim bir ayıbımızdır. Tek yanlı değil, ortak uzlaşı ile bu konunun değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Bize göre BM çerçevesinde bir çözüm bulunmalıdır" ifadelerini kullandı.

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ŞART"

Anayasa değişikliği ve Başkanlık Sistemi hakkında konuşan Özyiğit, "Anayasa değişikliği şart" diyerek, 2014'te Anayasa değişikliği için referandum yapıldığını hatırlattı vereferandumun yerel seçimlerin gölgesinde olduğu için toplumun bunu reddettiğinin altını çizdi.

"MEVCUT SİSTEM DAHA İYİ YÖNETİLMELİ, EĞER ÇÖZÜME GİDİLECEKSE BAŞKANLIK SİSTEMİ DEĞERLENDİRİLEBİLİR"

Başkanlık Sistemi konusunda görüşlerinin farklı olduğuna dikkat çeken Cemal Özyiğit, "Mevcut sistemin doğru dürüst işletilmediği için herkes Başkanlık Sistemini savunuyor, mevcut sistem daha iyi yönetilebilir. Eğer hedefimiz çözüme giden yol ise ve bu doğrultuda adım atmak yönünde çabalarımız olacaksa, bu argümanona yönelik değerlendirilebilir" şeklinde konuştu.

"KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI, SADECE MİLLETVEKİLLERİ İÇİN DEĞİL, HERKES İÇİN GEÇERLİ OLMALI"

Milletvekili dokunulmazlığının kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılması gerektiğini belirten Özyiğit,"Kürsü dokunulmazlığı, sadece milletvekilleri için değil, herkes için geçerli olmalı. Kişilik haklarına saygısızlık ve hakaret içermediği sürece, kimse görüşlerinden ve söylediklerinden dolayı yargılanmamalı" dedi.

"BİZ SAYIN CUMHURBAŞKANI'NDAN YENİDEN ADAY OLMASINI BEKLİYORUZ"

"Bir sonraki kurultayda yeniden aday mısınız?" sorusuna yanıt veren Özyiğit, "Daha yapacak çok işimiz var. 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimi var, biz Sayın Cumhurbaşkanı'ndan yeniden aday olmasını bekliyoruz. Biz parti olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız.Elbette ben de yeri geldiğinde bu görevi genç arkadaşlarıma devredeceğim. Devrederken, partiyi aldığım yerden daha iyi koşullarda devretmek benim asli görevimdir. Yeri geldiğine inanırsam geri çekilmesini ve arkadaşların önünü açmasını en iyi bilenlerden biriyim" ifadelerini kullandı.

Hocalık dışında, hiçbir unvanın makamın kalıcı olmadığını vurgulayan Cemal Özyiğit, "Cemal hoca benim kimliğimdir" diye konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri