Şubat değil, Ocak tatili!

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.69

7.79

$

6.86

Şubat değil, Ocak tatili!

Şubat değil, Ocak tatili!

Aynı zamanda “enfeksiyonla” mücadele ayı olan Ocak’ta, özellikle okullarda meydana gelen solunum yolu merkezli salgınlara dikkat çeken Çocuk Sağlığı Uzmanlarının Kıbrıs Postası aracılığıyla bir önerisi var: Şubat tatili 1 ay kadar geri çekilsin, Ocak ayı tatili olsun…

Şubat değil, Ocak tatili!
A- A A+

Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA

Her Ocak ayında olduğu gibi, 2020 Ocağında da, ülke genelinde solunum yolu merkezli hastalıkları tavan yapmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Kıbrıs adası ve çevresinde etkili olan grip mikrobu, H1N1; yani, halk arasındaki ismiyle ‘Domuz Gribi’.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, aynı zamanda Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu da ada üzerinde etkili olan grip mikrobunun ‘Domuz Gribi’ olduğunu doğruluyor ve bu durumun her yıl özellikle Ocak ayında etkili olduğunu ifade ediyor.

Doktor Gardiyanoğlu, risk grubunda olmayanlar için hastalığın korkulacak bir etkisi olmadığını, risk grubunda olanların da aşı yöntemiyle hastalıktan kurtulabileceğini ifade ediyor.

Hastalıkla ilgili risk grubunun başında çocuklar bulunuyor; daha sonra yaşlılar, hamileler... Çocukların, mikrobu ‘kaptığı’ en belirgin kamusal alan ise okullar.

LEFKOŞA’DAKİ YÜKSEK NÜFUSLU OKULLAR: “HER SINIFTA 1 YA DA 2 ÖĞRENCİ HASTA”

Başkent Lefkoşa’nın yüksek nüfuslu okulları; Gelibolu İlkokulu, Necati Taşkın İlkokulu ve Şehit Ertuğrul İlkokulu yetkilileri, Kıbrıs Postası’na yaptıkları açıklamalarında, her Ocak ayında olduğu gibi, bu Ocak ayında da ‘alışılmış’ grip vakalarının görüldüğünü, hastalık nedeniyle okul nüfusunda aşırı olmasa da bir düşüş yaşandığını ifade ediyor. Yetkililer, her sınıfta ortalama 1 ya da 2 öğrencinin hasta olduğunu, bazı durumlarda öğretmenlerin de hastalıktan nasibini aldığını söylüyor.

DOKTOR HALİL HIZAL: “OCAK AYINDA SALGIN ARTIYOR; BU DURUM OLUMSUZ ETKİLER YARATIYOR”

20 yılı aşkın bir süredir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan, şimdilerde uzmanlığının yanında Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreterlik koltuğuna da oturan Doktor Halil Hızal, istatistiklere göre Ocak ayının, Kıbrıs’taki en soğuk ay olduğunu ifade ederek, Ocak ayında, çocuklarda solunum yolu merkezli hastalıklarda ciddi bir artışın gözlemlendiğini söylüyor.

Doktor Hızal, bu durumun ‘teoride’ hem eğitim hem işgücü hem de maddi konularda olumsuz etkiler yarattığına dikkat çekiyor:

“Grip öldürmez, halk arasında da korkulan bir hastalık değildir. Ama okuldaki çocuk için eğitim kaybına, işleyen veli için de izine; yani, işgücü kaybına neden oluyor. Çocuk hasta olur, anne ya da baba 3 gün izin alır. İnsanlar işe gidemez. İlaç için tonlarca lira para verilir.”

ORTAK ÖNERİ: “ŞUBAT TATİLİ, OCAK TATİLİ OLSUN”

Her iki doktor da Ocak ayında, özellikle okullardaki diğer çocuklardan kaynaklı enfeksiyon vakalarının arttığını ifade ediyor ve her iki doktorun da bu konuda bir önerisi var; Şubat tatili, Ocak tatili olsun.

DOKTOR REMZİ GARDİYANOĞLU: “ÖNERİ SUNDUK, DİKKATE ALINMADI”

Doktor Remzi Gardiyanoğlu, Serbest Çalışan Hekimler Birliği olarak geçtiğimiz yıl böyle bir öneri sunduklarını fakat dikkate alınmadığını ifade ediyor.

DOKTOR HIZAL: “DÖRTLÜ KOALİSYON DÖNEMİNDE BÖYLE BİR HAZIRLIK İÇERİSİNDEYDİK”

Doktor Halil Hızal ise, dörtlü koalisyon hükümeti döneminde Eğitim Bakanlığı’nın Toplumcu Demokrasi Partisi’nde olduğunu anımsatarak, bir sonraki yıl için; yani, içinde bulunduğumuz eğitim ve öğretim yılı için, yarıyıl tatilinin Şubat ayı yerine Ocak ayına çekilmesi için çalışmalar yürüttüklerini fakat çalışmalar tamamlanamadan hükümetin bozulduğunu söyledi:

“Hastaneden, griple ilgili başvuruların detaylarını alıp, Ocak ayında meydana gelen sıklığı belgeleyecek ve kamuoyu ile paylaşacaktık. Bu durumu halka anlatacaktık. Sonra da gerekli değişimler için düğmeye basacaktık. Fakat hükümetin ömrü yetmedi.”

“SADECE 1 AYIN DEĞİŞMESİ, BİRÇOK DENGEYİ DEĞİŞTİREBİLİR”

Doktor Hızal, Şubat ayına gelindiğinde havanın ısınmaya başladığını, enfeksiyon riskinin, Ocak ayına nazaran azaldığını ifade ederek, “Sadece 1 ayın değişmesi, bir çok dengeyi değiştirebilir” diyor.

Hızal ayrıca, bu öneriyi 4 yıl önce sosyal medya hesabından gündeme getirdiğini de ifade ediyor. Hızal’ın 4 yıl önce yaptığı paylaşım şöyle:

“Şubat Tatili, neden "Ocak Tatili" olmasın?

Bu şubat tatili uygulaması İngiliz devrinden mi?

15 yıldır benim gözlemlediğim Ocak ayı içerisinde solunum yolu hastalıkları tavan yapıyor.

Okul ve işgücü kayıpları felaket durumda.

İstatistik diye bir bilim var be arkadaşlar.

Basit bir araştırma ile durum görülebilir.

Eğitim takvimini buna göre düzenleyebilirsiniz"

DOKTOR GARDİYANOĞLU: “OCAK AYINA ÇEKİLİRSE SORUNLAR ORTADAN KALKAR”

Doktor Remzi Gardiyanoğlu ise, vakaların görülmeye başlamasından sonra, insanların enfeksiyonu birbirine bulaştırmaması için, işgücü ve eğitim kaybını önlemek adına, yarıyıl tatilini Ocak ayına çekilmesiyle sorunların ortadan kalkacağını ifade ediyor.

“20 ARALIK İLE 20 OCAK ARASINDA OKULLARDAKİ DEVAM DURUMU AÇIKLANSA HER ŞEY ORTAYA ÇIKAR”

Doktor Gardiyanoğlu, şöyle devam ediyor:

“Eğitim Bakanı çıkıp 20 Aralık ile 20 Ocak arasında okullardaki devam durumunu açıklasa her şey ortaya çıkar. Enfeksiyonla mücadele döneminde sınav haftası var. Ne Eğitim ne de Sağlık Bakanlığı oturup ortak bir proje üretmiyor.

CEMAL ÖZYİĞİT: “KONUYU DEĞERLENDİRMEYE ALMIŞTIK FAKAT HÜKÜMET DÜŞTÜ, PROJE YARIM KALDI”

Dörtlü Koalisyon Hükümeti döneminin Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamasında, “O dönem doktorlardan böyle bir talep iletilmişti ve değerlendirmeye almıştık. Fakat maalesef düşünce proje yarım kaldı. Şimdi görevde olan arkadaşlar bunu dikkate alır mı? Bilemem…” ifadelerini kullandı. 

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: “BU KONUDA HERHANGİ BİR ADIMIMIZ VAR YA DA YOK DİYEMEM”

Uzmanların söylemleri ve yarım kalan proje üzerine Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise bu öneriye pek de sıcak bakmıyor.

Bakan Çavuşoğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullanıyor:

“Böyle bir konu şuan gündemimizde yok. Tüm takvimlendirmeyi yeniden ele almak gerekiyor. Şu anda bu konuda herhangi bir adımımız var ya da yok diyemem.”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri