"Kalabalık sınıflar sorunu devam ediyor"

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

“Kalabalık sınıflar sorunu devam ediyor”

“Kalabalık sınıflar sorunu devam ediyor”

Kıbrıs Postası’na konuşan KTOEÖS Başkanı Selma Eylem okullardaki alt yapı sorunlarının devam ettiğini ifade ederek, kalabalık sınıflarda eğitime devam ediliyor” dedi.

“Kalabalık sınıflar sorunu devam ediyor”
A- A A+

Kıbrıs Postası - Tünay MERTEKÇİ

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, okullardaki sorunların devam ettiğini belirtti. Alt yapı sorunlarının devam ettiğini dile getiren Eylem, bazı okullarda çökme tehlikesinin olduğunu da söyledi. Kalabalık sınıflar sorununun hala devam ettiğini dile getiren Eylem, Türkçe bilmeyen öğrencilerin de olduğunu ve bu çocuklara yönelik Türkçe ile kültürle ilgili hazırlık derslerinin verilmesi gerektiğini kaydetti.

EYLEM: ALT YAPI SORUNLARI DEVAM EDİYOR

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selma Eylem birinci dönemden farklı olarak kadroyla ilgili sorunlar olmadığını söyledi. Okulların alt yapısıyla ilgili sorunların devam ettiğini belirten Eylem, kalabalık sınıflar sorununun da devam ettiğini kaydetti. Yeni okul yapımı konusunda da adım atılmadığını dile getiren Eylem, tüm bu sorunlar yanında güncellenmesi gereken tüzüklerle ilgili de adım atılmadığını vurguladı. Özel eğitim yasa çalışmasının sırf ‘yapılmış olması için hazırlandığını’ söyleyen Eylem, bu yasa çalışmasının ihtiyaca cevap verecek nitelikte olmadığına dikkat çekti.

“ÇÖKME TEHLİKESİ OLAN OKUL DA VAR”

Birçok okulda ısınma sorununun olmadığını belirten Eylem, çoğu okulun kendi çabasıyla bu konu hakkında tedbir aldığını söyledi. Okul aile birlikleriyle okul yönetimlerinin sınıfların ısınma konusunda tedbir aldığını kaydeden Eylem, bunların yanında sıkıntı yaşayan okulların da olduğunu belirtti. Yağmurlardan akıtan sınıfların da olduğunu belirten Eylem, “Birçok okulumuzda akıtma meselesi, yağmurdan etkileneme meselesi söz konusudur. Bununla ilgili Karpaz’da çökme tehlikesi arz eden bir durum söz konusudur” dedi.

“KALABALIK SINIFLAR SORUNU EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİ”

Tadilat konusunun ne yazık ki yine gündemde olmadığını ifade eden Eylem, en büyük sıkıntılardan bir tanesinin kalabalık sınıflar olduğuna dikkat çekti. Bütçede de okul yapımıyla ilgili bir şey ayrılmadığını dile getiren Eylem, bunlara artı olarak oryantasyon eğitimi meselesinin de sıkıntı yarattığını söyledi. Okullarımızda ne Türkçe ne İngilizce bilen yabancı öğrencilerin olduğunu söyleyen Eylem, bu çocukların sıkıntılar yaşadığını belirtti.

“TÜRKÇE VE KÜLTÜRLE İLGİLİ EĞİTİM VERİLMESİ GEREKİYOR”

Bu çocuklara Türkçe ve kültürle ilgili eğitim verilmesi gerektiğini ifade eden Eylem, “Örneğin Almanya’da bu yapılıyor. Hazırlık denen bir şey vardır bir yıl kültürü ve dili öğreniyor çocuklar. Daha sonra okullara kayıt yapılıyor. İki dilli okullar vardır. Çok kültürlü kozmopolit bir yapımız var okullarda. Bunun üzerine gidilmeli” dedi.

“DENETİM EĞİTİMİN EN ÖNEMLİ AYAĞIDIR”

Alt yapı sorunlarının, kadro sorunlarının, atölye şefi meselesinin yerinde saydığına vurgu yapan Eylem, denetim mekanizmasını sağlamak adına eksik denetmenlerin de olduğunu söyledi. Denetimin, eğitimin çok önemli bir ayağı olduğuna dikkat çeken Eylem, bu sorunların da henüz çözülmüş olmadığını kaydetti. Tadilat yapılması gereken okulların olduğunu yineleyen Eylem, müfredat içerikleriyle ilgili sıkıntıların da hala daha devam ettiğini söyledi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri