"Gerekirse öğleden sonra da, cumartesi günleri de okula gideceğiz"

loading
25 Eylül, Cuma
£

9.72

8.89

$

7.62

Çavuşoğlu: "Gerekirse öğleden sonra da, cumartesi günleri de okula gideceğiz"

"Gerekirse öğleden sonra da, cumartesi günleri de okula gideceğiz"

Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, "Gerekirse öğleden sonra da okula gideceğiz, gerekirse cumartesi günleri de okulda olacağız, gerekise resmi tatilleri azaltacağız ve yeni bir akademik takvim oluşturacağız. Fakat eğitimdeki bu kaybı telafi edeceğiz" şeklinde konuştu.

A- A A+

Kıbrıs Postası - ERTUĞRUL SENOVA

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, BRT'de yayınlanan "Gündem+" programına katılarak, Koronavirüs (COVID-19) salgını karşısında hükümetin eğitime dair ürettiği kararları açıkladı. 

Tüm uyarılara rağmen bazı kesimlerin sokağa çıkmaya, ev ziyaretlerine devam ettiğini, bu neden 'kısmi' sokağa çıkma yasağı kararını aldıklarını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Aldığımız karara rağmen yine sorunlar olmaya devam ederse ve hastalığın seyri daha da sertleşir, o zaman biz de mecburen halkımızı koruyabilmek için daha sert tedbirler almakla mükellefiz" uyarısında bulundu. 

"Daha sert tedbirlere ihtiyaç duymayacak olgunlukta olalım" diyen Çavşoğlu,  "İşimiz olmadığı sürece dışarıya çıkmayalım. Evimizde olup, güvende kalalım" dedi.  

Salgın nedeniyle, 27 Mart tarihine kadar okulları tatil ettiklerini anımsatan Çavuşoğlu, kısmi sokağa çıkma yasağı kararı sonrası, tatile 14 gün daha eklendiğini, bunun 6 Nisan tarihine tekabül ettiğini, Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısında, okulların en az 1 hafta daha ertelenmesine dair karar üretileceğini söyledi. 

Tarihin uzamasının, eğitim ciddi kayıplar vesile olduğunu fakat Bakanlık olarak birincil önceliği sağlık olarak belirlediklerini ifade eden Çavuşoğlu, öğrencilerin eğitim konusunda endişesi olmaması gerektiğini ifade ederek, "yeter ki sağlığımız yerinde olsun" dedi. 

"GEREKİRSE ÖĞLEDEN SONRA DA OKULA GİDECEĞİZ, CUMARTESİNİ DE KATACAĞIZ..."

Bakanlık olarak 4 farklı senaryo üzerinde çalıştıklarını, okulların açılma olasılığına dair sürekli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Çavuşoğlu, "Gerekirse öğleden sonra da okula gideceğiz, gerekirse cumartesi günleri de okulda olacağız, gerekise resmi tatilleri azaltacağız ve yeni bir akademik takvim oluşturacağız. Fakat eğitimdeki bu kaybı telafi edeceğiz" şeklinde konuştu. 

"12'İNCİ SINIFLAR İÇİN TÜRKİYE'DEKİ ONLINE SİSTEM ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ"

11'inci sınıflara kadar olan sürecin dışında, üniversiteye hazırlanan 12'inci sınıf öğrencilerin de endişelerini bildiğini, üniversite kaygılarını anladığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Ben üniversiteye gidemeyeceğim diye düşünmesinler. Türkiye'deki 12'inci sınıflara verilen online eğitim sisteminin, ülkemiz öğrencilerinin de kullanımına açılması için ciddi bir gayret harcıyoruz" dedi. 

KOLEJ SINAVLARI...

İlköğretimde ise kolej sınavlarına dair bazı endişleri gözlemlediğini belirten Çavuşoğlu, "Hiç merak etmesinler. Biz mevcut duruma göre, kolej sınavlarına dair süreci yeniden dizayn edeceğiz. Yeter ki bu virüs ülkemizden def edilsin, ilk ders zili çalsın" ifadelerini kullandı. 

BRT ÜZERİNDEN EĞİTİM...

Bakan Çavuşoğlu, eğitimdeki kaybı minimal boyutlara getirebilmek adına BRT ile ciddi çalışmalar yürüttüklerini, 81 ders için 250 öğretmen ile büyük bir çalışma yürüttüklerini fakat idari izinlerin uzaması endişesiyle başarılı olamadıklarını, daha az bir sayıyla, BRT üzerinden eğitim verilmesi konusunda bugün bir toplantı gerçekleştireceklerini, çalışmaların sürdüğünü söyledi. 

"YURTDIŞINDA EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLERİN BURSLARI YARIN ÖDENECEK"

Tüm dünyada eğitim gören, binlerce Kıbrıslı Türk öğrencinin olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, "öğrencilerimiz geleceğimizdir. Bunu laf olsun diye söylemiyorum. bu çocuklara, eğitim ateşeleri üzerinden, tarihte hiç  olmadığı kadar elimizi uzatmaya çalışıyoruz. Ateşelerin ne işe yaradığını, kamuoyu şuan görebiliyor" dedi. 

Ülke maliyesinin sıkıntı içinde olduğunu, yurtdışında yaşayan ve burs alan öğrencilerin burslarının derhal ödenebilmesi için bir çalışma yaptıklarını ifade eden Çavuşoğlu, "Salı günü için ödeme sözü verdi, burslar yarın ödenecektir" dedi. 

"BURADAKİ ÖĞRENCİLERİN BURSLARI ŞUAN İÇİN ÖDENEMİYOR"

Çavuşoğlu, buradaki öğrencilerin burslarının şuan için ödenemeyeceğini, ülke şartları eski düzenine döndüğünde bu ödemenin yapılabileceğini ifade etti. 

YURTDIŞINDA YAŞAYIP, BURS ALMAYAN ÖĞRENCİLERE DESTEK...

Öte yandan yurtdışında olup da burs almayan öğrenciler olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Burada işleyen aileleri var fakat şuan herkesin işleri durdu. Bu çocukların da mağdur olmaması gerek. Devletleri, onların da yanında olmalı" dedi ve ekledi: 

"Milli Eğitim Bakanlığı olarak, bu çocuklarımız için de Bakanlar Kurulu'na bir önerge yaptım. Yurtdışında kalan KKTC vatandaşı öğrencilere, yurtdışında kalmak şartıyla bir katkı verme kararı aldık. Önergemiz Bakanlar Kurulu'nda. Başbakan buna olumlu bakıyor. Diğer bakanların da buna olumsuz bakacağını düşünmüyorum..."

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri