Akpınar: "Söz konusu karar üniversitelerin sonunu getirecek"

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.61

7.78

$

6.86

Akpınar: “Söz konusu karar üniversitelerin sonunu getirecek”

Akpınar: “Söz konusu karar üniversitelerin sonunu getirecek”

Kıbrıs Üniversiteler Birliği Başkanı Serhat Akpınar, Türkiye Yükseköğretim Kurumu'nun bugün almış olduğu kararları Kıbrıs Postası'na değerlendirdi...

Akpınar: “Söz konusu karar üniversitelerin sonunu getirecek”
A- A A+

Kıbrıs Postası - TÜNAY MERTEKÇİ

Bugün Türkiye Yükseköğretim Kurumu’ndan “YÖK'ten küresel salgın ile mücadele kapsamında yeni düzenlemeler” başlığıyla yapılan açıklama, ülkemizdeki üniversiteler tarafından panikle karşılandı.

“Yurtdışı yatay geçiş kontenjanları artırıldı, kısıtlar kaldırıldı, İlk binde yer alan üniversitelerde eğitim görenlere ek fırsat, Türkiye'deki açık öğretim programlarından herhangi birine yatay geçiş imkanı, Yatay geçişler her sınıfa yapılabilecek” gibi düzenlemelerin yer aldığı YÖK açıklamasından sonra, KKTC’deki üniversitelerde yoğun bir endişe ve kaygı yarattı.

Kıbrıs Üniversiteler Birliği Başkanı Serhat Akpınar da, Türkiye Yükseköğretim Kurumu’ndan yapılan açıklama sonrası KKTC’deki üniversitelerde yoğun bir endişe ve kaygı yaratıldığını vurguladı.

 “ENDİŞEYİ TÜM ÜNİVERSİTELER OLARAK YAŞIYORUZ”

Özellikle bu dönemde böylesi bir kararın üniversitelerimizle istişare olmadan alınmış olmasının yanlışlığına dikkat çeken Kıbrıs Üniversiteler Birliği Başkanı Serhat Akpınar, “Hükümetin bu konuda TC Devleti ile doğru istişare içinde olmaması ve adadaki yükseköğrenimin böylesi bir kararla ortadan kalkacak olmasındaki endişeyi tüm üniversiteler olarak yaşıyoruz” dedi.

Söz konusu kararın Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle görüşülerek önüne geçilmesi gerektiğini belirten Akpınar, aksi takdirde yıllardır verilmiş olan emeğin boşa gideceğine dikkat çekti.

Sadece ekonomik alanda değil, sosyal ve bilimsel alanlarda da olduğu gibi her alanda etkisi olan üniversitelerin bu karar sonrası çok zor duruma düşeceğini ifade eden Akpınar, söz konusu kararın üniversitelerimizin sonunu getireceğini vurguladı.

“KKTC’NİN BU KARARIN DIŞINDA TUTULMASI GEREK”

KKTC’nin bu kararın dışında tutulması gerektiğine dikkat çeken Akpınar, acilen bu kararın alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Söz konusu kararı hükümetimizin YÖK ve TC Devleti ile çok daha doğru şekilde ve ciddiyetle ele alması gerektiğine dikkat çeken Akpınar, YÖK’ün bu kararından sonra hükümetimizin durumun ciddiyetini anlaması gerektiğini de kaydetti.

Aksi takdirde Eylül ayından sonra ülkemizde yükseköğrenim diye bir şeyden bahsedilemeyeceğine vurgu yapan Akpınar, verdikleri mesajın hükümet tarafından doğru şekilde alınması gerektiğini belirtti.

Bakanlar Kurulu’nun dün aldığı, öğrencilerin döndükleri zaman karantina ücretlerini kendilerinin ödeyeceği kararıyla ilgili de konuşan Akpınar, söz konusu kararın panik yarattığını belirtti.

Bu kararın alınırken üniversitelerle görüş alışverişi yapılmadığına da dikkat çeken Akpınar, Bakanlar Kurulu kararının öğrenciler arasında panik yarattığını belirtti.

YÖK'ÜN YAPTIĞI YENİ DÜZENLEMELER ŞU ŞEKİLDE:

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurt dışında okuyan, fakat Covid-19 küresel salgını dolayısıyla okuduğu üniversiteye dönemeyen veya okuduğu ülkedeki salgına ilişkin riskler yüzünden üniversitesine dönmek istemeyen öğrencilerin için bir dizi önemli kararlar aldı.

YÖK, yurtdışında okuyan öğrencilerin salgın sonrasında öğrenimlerini Türkiye'de sürdürmek istediklerini bildirmeleri üzerine, bu öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları nedeniyle küresel salgın dönemindeki sağlık endişelerini dikkate alarak yeni düzenlemeler yaptı.

Bu kapsamda yapılan özellikle “öğrenci merkezli" düzenlemelerin ana hatları belli oldu. Yapılan bu  düzenlemeler, Covid-19 Küresel Salgını dolayısıyla sadece 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı güz dönemi yatay geçiş işlemlerine mahsus olacak.

- YURTDIŞI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI ARTIRILDI, KISITLAR KALDIRILDI

Yükseköğretime girişte başarı sıralaması şartı bulunan “Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk,  Öğretmenlik, Mühendislik ve Mimarlık" programları dışındaki yükseköğretim programlarının yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki %50 kısıt kaldırılarak, bu programlara yurt içi yatay geçiş kontenjanı kadar yurt dışı kontenjan ayrılabilmesine imkan tanındı.

- İLK BİNDE YER ALAN ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM GÖRENLERE EK FIRSAT

Üniversite sıralamalarında ilk binde olan üniversitelerde okuyan öğrencilere ayrıca yeni bir imkan daha tanındı. Başarı sıralaması şartı bulunan “Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Öğretmenlik, Mühendislik ve Mimarlık" programları için olan yurt dışı yatay geçiş kontenjan kısıtlaması, Yükseköğretim Kurulunca belirlenmiş olan sıralama kuruluşları tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarının herhangi birinde ilk 1000'de yer alan üniversitelerin programlarındaki öğrenciler için, geçerli olmayacak. Dolayısıyla ilk 1000'de yer alan üniversitelerde okuyan Türk öğrencilere ülkemizde eğitim ve öğretim görebilmeleri için yeni bir fırsat penceresi açılmış oluyor. Bu düzenleme yurtdışına giden ve üstün nitelikli üniversitelerde okuyan başarılı öğrencilerin tekrar Türkiyedeki üniversitelerimize kazandırılmasının yolunu da açacak.

- TÜRKİYE'DEKİ AÇIK ÖĞRETİM PROGRAMLARINDAN HERHANGİ BİRİNE YATAY GEÇİŞ İMKANI

Yine önümüzdeki yıla mahsus olmak kaydıyla, ÖSYS/YKS Puanına veya muadil belgelere sahip olmak koşulunu sağlamaları halinde dileyen öğrenciler, Türkiye'deki açık öğretim programlarından herhangi birine yatay geçiş başvurusu yapabilecek. Bu durumda ilgili üniversiteler bu öğrencilerin  programa intibaklarını gerçekleştirecek.

- YATAY GEÇİŞLER HER SINIFA YAPILABİLECEK

Küresel Salgın dolayısıyla ve 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz dönemi ile sınırlı olmak üzere öğrenciler, birinci sınıf ve son sınıf da dâhil bütün sınıflara yatay geçiş başvurusu yapılabilecektir. Bu şekilde yurt dışında okuyan tüm öğrenciler, okudukları sınıf ne olursa olsun belli şartlar dâhilinde Türk yükseköğretim sistemine dâhil olabilecekler.

Bilindiği üzere mer'i mevzuata göre ilk ve son sınıflara yatay geçiş yapılamamaktadır. Dolayısıyla bu düzenlemede küresel salgın dönemine mahsus olmak üzere geniş bir imkan sunulmaktadır.

Covid-19 Küresel Salgını dikkate alınarak sadece “2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı güz dönemine mahsus olmak" üzere ülkemizdeki üniversitelere yatay geçiş hususlarında özet olarak:

Ülkemizdeki üniversitelere yatay geçiş kontenjanları artırıldı,

İlk 1000'deki üniversitelerden yatay geçiş talep edenler için yeni imkanlar sunuldu,

Birinci ve son sınıfa da yatay geçiş başvuru imkânı sağlandı,

Şartları sağlayan ve dileyen öğrenciler için de açıköğretim programlarına geçiş yapabilmelerinin yolu açıldı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri